ערוץ 20 ביקש לשדר חדשות: יעסיק כ-40 עובדים

בבקשה שהגיש הערוץ למועצת הכבלים והלוויין נטען כי חלה ירידה באמון הציבור בגופי החדשות הוותיקים ■ לפי הערוץ, בלי חדשות אין באפשרותו להתמודד מול הערוצים המסחריים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

ערוץ 20 הגיש בקשה רשמית לשידור חדשות. עם זאת, היקף כוח האדם שהערוץ מתכוון להעסיק הוא נמוך יחסית. ל-TheMarker נודע כי הערוץ מתכוון להעסיק 18 אנשי תוכן, ובנוסף 13 אנשי הפקה לתחום החדשות. לשם השוואה, בחדשות 2 ובחדשות 10 מועסקים כ-350 עובדים.

ערוץ 20 משדר לפי רישיון לערוץ בנושא מורשת ישראל. החוק מאפשר לערוץ ייעודי לשדר חדשות, אך רק לאחר הגשת בקשה מסודרת. ערוץ ייעודי אחר, למשל ערוץ 9 ברוסית, משדר חדשות לפי אותו סעיף בחוק. ערוץ 20 הוא בשליטת איש העסקים יצחק מיראשווילי יחד עם אבי בר שגם מנהל את הערוץ.

ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

לפני כשבועיים אישרה מועצת הכבלים והלוויין לערוץ 20 את השינוי בתמהיל התוכן, כך שיוכל לשדר 25% מתכניו בנושאים שאינם מורשת, לעומת 10% בעבר. שינוי זה איפשר לערוץ להגיש כעת את הבקשה הרשמית לשדר חדשות בתוך 25% מהזמן שמותר לו לשדר תכנים שאינם מורשת.

עד כה הערוץ שידר תכנים רבים בנושאי אקטואליה: תוכנית כלכלית בלילה, ותוכניות אקטואליה ודיון באולפן. בעבר העלה הערוץ מהדורות חדשות או קיים שידורים חדשותיים - אך הוא נקנס במאות אלפי שקלים. כעת מבקש הערוץ לשדר חדשות באופן מוסדר.

הערוץ, בעל הנטייה הימנית המובהקת, מעוניין לשדר חדשות בסגנון פוקס ניוז האמריקאי. הבקשה שלו היתה מוכנה יותר משנה, וכוללת ניתוח של תהליכים שעברה החברה הישראלית בעשורים האחרונים, על מחקרים וסקרים שנעשו בנושא ועל עמדות הציבור באשר לתפקוד התקשורת הישראלית. במסמך שהגיש הערוץ למועצת הכבלים והלוויין נטען כי חלה ירידה משמעותית באמון הציבורי בערוצי התקשורת המרכזיים, ולכן יש צורך בקיומן של חדשות ערוץ 20.

בערוץ 20 הדגישו עוד, כי בהתאם לכללי הרישיון "ניתנה התחייבות מפורשת ששידורי החדשות יהיו מדויקים, מהימנים, מאוזנים ועצמאיים", וכי "תובטח עצמאותו של עורך החדשות ועובדי המערכת".

עוד טען הערוץ בפנייה למועצה כי "מהבחינה המסחרית, הערוץ נוכח יום יום כי ערוץ מבוסס פרסומות שאין באפשרותו לספק לצופיו סיקורים ועדכונים חדשותיים, אינו מסוגל להתמודד לאורך זמן מול ערוצים דומים שכן עושים זאת".

בהיבט הטכני, מכיוון שהערוץ שוכר שטח נרחב ואולפנים של חברת מימד - העלות הנוספת לחדשות לא תהיה משמעותית. ואולם, הערוץ יאלץ להגדיל את כוח האדם שלו ולרכוש ציוד לצילומי חוץ. ההערכות הן כי מדובר בהשקעה נוספת של 30-20 מיליון שקל בשנה.

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן חי-שגבצילום: אייל טואג

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר: "הערוץ הייעודי למורשת ישראל  הגיש הבוקר בקשה לאישור שידור חדשות על פי סעיף 30.2 לרישיונו, המחייב את אישור המועצה לשידורי כבלים ושידורי לווין, על פי שיקול דעתה הבלעדי, לאשר לערוץ להפיק תכניות חדשות בעצמו, בתנאים שתקבע המועצה, ובהינתן תנאים מסוימים כפי שמפורט ברישיון הערוץ. הבקשה התקבלה והיא תיבחן על פי הכללים".

בתגובה לבקשת ערוץ 20 לקבל רשיון לשדר חדשות, אמר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית כי "ערוץ 20 מגדיר מחדש את המושג חוצפה ישראלית. גוף תקשורת המצהיר מראש שידיר קבוצות בחברה הישראלית בניגוד גמור לאתיקה העיתונאית לא ראוי לקבל רשיון להקמת חברת חדשות.

"אנו מקווים שמועצת הכבלים והלווין תמצה את הליכי הפרת הרשיון מול הערוץ ותמנע בשלב זה מהענקת פרס לערוץ המדבר גבוהה על אהבת המולדת אבל מפגין זלזול מתמשך מול הוראות החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker