חינוך פיננסי לילדים - לא בבית ספרנו

בכל מדינות העולם המערבי מלמדים בבתי הספר כיצד לנהל את התקציב המשפחתי. כולנו, כבוגרים, עוסקים בניהול כלכלת המשפחה. גם בישראל לומדים כלכלת בית בכתה ג'. אלא שכאן לומדים הילדים איך להכין עוגיות. ניהול כלכלי? הס מלהזכיר

יוסי אש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי אש

בכל מדינות העולם המערבי מלמדים בבתי הספר כיצד לנהל את התקציב המשפחתי. כולנו, כבוגרים, עוסקים בניהול כלכלת המשפחה. גם בישראל לומדים כלכלת בית בכתה ג'. אלא שכאן לומדים הילדים איך להכין עוגיות. ניהול כלכלי? הס מלהזכיר. כתוצאה מכך, זוג צעיר שמתלבט אם לקנות או לשכור דירה יחשוב בדרך כלל שלשלם 2000 שקל בחודש משמעותו "לזרוק כסף", אבל לשלם ריבית של מאות אלפי שקלים על המשכנתא זה סביר. התוצאה היא ש-6% מלוקחי המשכנתאות בישראל מאחרים בתשלום המשכנתא ונפתחים נגדם תהליכי גבייה - פי ארבעה מהמקובל בארה"ב ובאירופה.

ולא זו בלבד: 47% מהאזרחים בישראל אינם חוסכים לפנסיה, וחלק מאלו שכבר חוסכים לפנסיה - ובמיוחד בקרב אנשי ההייטק - שוברים את הקרן במעבר בין מקומות עבודה, כאילו אין מחר.

על חכמת האוברדרפט כבר דובר רבות - המצאה מופלאה, הלוואה של 10,000 שקל שמקבלים בגיל 25, משלמים לאורך כל הדרך ריבית, ובסוף עוד צריך להחזיר את הכסף. לא בכדי הפטנט הזה לא קיים באף בנק בעולם. לפני כחודש התפרסם סקר המראה כי ל-30% מהאוכלוסייה אין די כסף לשלם על תרופות או על ביקור אצל רופא. נתון מזעזע. בישראל יש ל-95% מהאוכלוסייה טלפון סלולרי. כלומר, 25% מהאוכלוסייה אוחזים בסלולרי ביד אחת, בעוד היד השנייה מחפשת בכיס כסף לתרופות.

מערכת החינוך דואגת להכין את ילדינו לחיים. בכתה א' מראים להם מה היא פרה, בכתה ה' לומדים על מבנה הסלמונלה ובכתה ט' רוכשים ידע בחוקי משחק הכדורעף. הכל חשוב, אבל כישורי בסיס, כמו ניהול כלכלת המשפחה, אף אחד לא לומד. במקרה הטוב, מחיר הניהול הכושל - האוברדרפט, ההלוואות והלחץ הכלכלי המתמשך - יתבטא בכסף. ברוב המקרים המחיר האמיתי הוא מתח ולחץ, פגיעה בבריאות ובזוגיות. אפשר - וגם צריך - להכניס לתוכנית הלימודים בבית הספר נושא חשוב כל כך. אפשר, למשל, לקחת את תלמידי כתה ה' לסיור בסניף הבנק הקרוב, בכתה ט' ללמד מהו חשבון בנק, מהן ריביות ומהן עמלות, ובכתה י"א, כשמתחילים להשתמש בכרטיס האשראי, ללמד את מחיר האשראי וסכנות האשראי הבלתי נשלט. חינוך פיננסי, אמרנו? חשוב שייכנס לתוכנית הלימוד גם בבית ספרנו.

הכותב הוא מומחה לכלכלת הפרט והמשפחה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker