משרד התמ"ת הגיש כתב אישום נגד חברת גורי שיווק והפצה המייבאים את אבקת הכביסה קולון

כתב האישום נגד החברה ומנהלה מוגש בגין עבירות על חוק הגנת הצרכן: הטעיה באריזת מוצר והטעיה בנסיבות מחמירות כלפי צרכנים לצורך הגדלת רווחים

נופר סיני
נופר סיני

משרד התמ"ת הגיש כתב אישום נגד חברת גורי שיווק והפצה המייבאים את אבקת הכביסה קולון ונגד מנהלה עודד גורי, בגין עבירות על חוק הגנת הצרכן: הטעיה באריזת מוצר והטעיה בנסיבות מחמירות כלפי צרכנים לצורך הגדלת רווחים.

חברת "גורי יבוא והפצה" עוסקת ביבוא ושיווק של מוצרי נקיון ואבקות כביסה לחנויות לחנויות ורשתות שיווק ברחבי הארץ ובעלת עסק אצל מחסני הסוכנות צריפין ראשון לציון.

במהלך 2002 ובתחילת 2003 החברה ייבאה ושווקה אבקת כביסה בשם מסחרי "קולון" בשקיות במשקל 1.50 ק"ג.

מכתב האישום עולה כי על אף שחל שינוי בתכולת המוצר המקורי כך שמשקלו הצטמצם מ-1.50 ק"ג ל-1.25 ק"ג - הפחתה במשקל בשיעור של כ-17% - לא שונתה האריזה: שקית האריזה של המוצר החדש עוצבה באופן דומה ומלבד שינוי שחל באותיות הקטנות בצד השקית לגבי המשקל של התכולה, היו השקיות - הישנה והחדשה - זהות. מה שגרם לכך שלמעשה הצרכן לא הבחין כלל שכמות המוצר בתוך האריזה של המוצר החדש פחתה.

בתמ"ת טוענים כי כך יצרה החברה "קרקע בשלה ומצב המאפשר העלאת מחירים סמויה מבחינת המחיר לצרכן". זאת ועוד, מבדיקת המחירים המדגמית שערך התמ"ת נמצא כי בחלק מהמקרים המחיר לצרכן נמצא גבוה יותר מזה שהצרכן מאמין שהוא משלם, בהתחשב בכמות המופחתת של המוצר החדש.

יצויין כי כתב האישום הוגש לאחר בקשות חוזרות ונשנות של המועצה לתמ"ת לטפל במספר חברות שפעלו באופן דומה, בהן תנובה ואוסם.

בסתיו 2003, התקבלו במועצה לצרכנות תלונות צרכנים שקובלות על ייצור ומכירה של מוצרים מוכרים באריזות מוכרות עם תכולה מוקטנת - הקטנה של 10%-5% של תכולת המוצר ללא שינוי באריזות (למעט האותיות הקטנות שמציינות את המשקל או הכמות) ובמחיר - כמו למשל ביסלי של אוסם, שוקו קרלו של תנובה ואבקות כביסה שונות כמו אריאל של פרוקטר אנד גמבל סוד של הנקל סוד וקולון של רקיט בנקיזר.

המועצה הישראלית לצרכנות העבירה למשרד התעשייה והמסחר חוות דעת משפטית, כולל מה שהגדירה כראיות מוצקות, הקובעות כי הדבר מהווה תופעה של הטעיית הציבור ודרשה כי התמ"ת יידע את התאגידים המסחריים בדבר אי חוקיות התופעה ויפעל במישור הפלילי לעצירת העבירות.

בתוך שבוע מן הפניה התקיימה בכנסת ישיבה בנושא שבה התחייב משרד התמ"ת לטפל בעבירות במלוא חומרת הדין. חגית אדלר, מנהלת השיווק של חברת תנובה שנכחה בדיון, התחייבה כי בכל מקרה של הקטנת תכולת מוצר קיים בעתיד, תנובה תיידע את הציבור באופן שימנע את הטעיית הציבור. ואולם ביוני 2004 תנובה הקטינה סדרה שלמה של מוצרי יופלה, ללא יידוע הציבור כנדרש. מתגובה נמסר בזמנו כי המעבר לסימון בגרמים נעשה "בראש ובראשונה, על מנת להקל על הצרכן הרגיל למידה הזו" וכי החברה "פרסמה מודעות פרסום בעיתונות ליידע את הציבור על המעבר לגביעים שונים".

ח"כ רומן ברונפמן שהגיש בראשית 2005 שאילתא לשר התמ"ת אהוד אולמרט המבקשת להבין מדוע לא הוגשו כתבי אישום נגד החברות הרבות שביצעו את העבירות. ואכן התמ"ת, באיחור של שנה, הגיש כתב אישום נגד גורי - שהיא כאמור רק אחת מן החברות.

לדברי ח"כ רומן ברונפמן התנהלות זו מהווה "דוגמה לכישלון מערכתי ולבעייתיות במבנה המועצה, שבמקום להיות ארגון בלתי תלוי, היא מתפקדת כגוף שכפוף לתמ"ת. זו אנומליה שבמדינות אחרות נפתרה מזמן. המועצה אמורה להיות עצמאית".

מקורבים לנושא תוהים מדוע כתב האישום הראשון והיחיד שהוגש עד כה, לא הוגש נגד אחד מתאגידי הענק כמו תנובה או אסם אלא דווקא נגד יבואן קטן יחסית ומקווים כי בכך לא יסיים התמ"ת את פעולתו.

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה כי "כתבי אישום מוגשים על ידי התביעה בהתאם לסיום חקירה וגיבוש הראיות. במשרד נפתחו מספר תיקי חקירה, בגין חשד להטעיה של חברות שונות שלכאורה הקטינו את מוצריהן. בחקירות פליליות, יש צורך בחקירות ובאיסוף ממצאים, וחקירות מסוג זה אורכות זמן.

"בתיק גורי הסתיימה החקירה וגובשו ראיות מספיקות שאפשרו הגשת כתב אישום. לכשתסתיים החקירה בתיקים הנוספים, גם אם נדמה למתבונן מן הצד שתלונה בלבד מספיקה, יבדק חומר הראיות על ידי התביעה במשרד התמ"ת, וינקטו הליכים רק אם ימצא כי יש ראיות מספיקות להגשת כתב אישום בהליך פלילי".

מחברת גורי נמסר כי עדיין לא קיבלה את מכתב התביעה ממשרד התמ"ת ולכן איננה יכולה להגיב על הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ