המסמך שחושף: כמה עולות התוכניות של ערוץ 10 - וכמה מרוויחים בחינוכית

מסמך פנימי של ערוץ 10 ופירוט ההתקשרויות של הטלוויזיה החינוכית חושפים: התוכנית היקרה ביותר שמפיק כיום ערוץ 10 היא הדוקו־ריאליטי The gift, ב-430 אלף שקל לפרק ■ בחינוכית, קובי מידן מקבל 4,000 שקל לפרק של "חוצה ישראל" ■ ערוץ 10: "המסמך המוצג אינו נכון בעליל"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

כמה עולה להפיק שעשועון או סדרת דרמה בטלוויזיה? מסמך פנימי מתוך ערוץ 10 שהגיע לידי TheMarker, וכן פירוט ההתקשרויות של הטלוויזיה החינוכית, מאפשרים הצצה לתוך תעשיית הטלוויזיה וחושפים את העלויות האמיתיות בענף.

המסמך הפנימי של ערוץ 10 מפרט את סטטוס התוכניות הנוכחי של הערוץ ואת העלויות לכל פרק. מהמסמך עולה כי התוכנית היקרה ביותר שמפיק כיום ערוץ 10 היא The gift, באמצעות גיל הפקות, הנמצאת בשלבים ראשוניים של תחקיר. מדובר בדוקו־ריאליטי בפורמט של ה-BBC, שבו שתי דמויות נפגשות ומשוחחות על אירוע משותף מהעבר. עלות כל פרק מגיעה ל-430 אלף שקל.

טבלה בה יש את נתוני השכר של מנחי תכניות האקטואליה בחינוכית.
שרה ב"ק - 130 אלף שקל

לא הרחק מאחור ניצבת עונה נוספת של "החברים של נאור" שנמצאת כיום בשלבי כתיבה, ועלות כל פרק שלה היא 420 אלף שקל. במקום השלישי נמצאת העונה השלישית של "חברות" שמפיק יואב גרוס - 407 אלף שקל לפרק.

המסמך מפרט את העלויות הישירות של הערוץ בהפקת התוכניות, ואולם בכל הקשור לסדרות טלוויזיה מתוסרטות, הערוץ מקיים לעתים שיתופי פעולה עם גורמים מממנים נוספים, במסגרת הפקות משותפות או כאלה שבהן חברות ההפקה שותפות בהשקעות ברווחים. זו כנראה הסיבה שעונתה השנייה של הסדרה "בני ערובה" עלתה לערוץ רק 280 אלף שקל לפרק, וכך גם "בנות הזהב", אף ששתי התוכניות אמורות להגיע לעלויות גבוהות פי שניים לפחות. בקרוב מתכוון ערוץ 10 להפיק שתי דרמות נוספות: סדרה בשם "הגרושים" של רן שריג, וסדרה שתיקרא "רוסים".

ערוץ 10 מצמצם את ההוצאה על תוכניות

תוכנית בולטת נוספת בלוח השידורים של הערוץ היא הדוקו־ריאליטי החדשה "גיבורים" שעלותה כ-400 אלף שקל לפרק. זוהי תוכנית מקורית של גיל הפקות, העוקבת אחרי חייהם של אנשי כוחות החירום וההצלה. הסיבה לאשראי הנרחב שמקבלת חברת גיל הפקות מהערוץ נעוצה כנראה בהצלחתה של התוכנית בהפקתה, "בייבי בום", שעלותה היא 389 אלף שקל לפרק.

מתוך "המסע המופלא של אהרוני וגידי"
מתוך "המסע המופלא של אהרוני וגידי"צילום: עומרי תקוע / המסע המופלא של אהרוני וגידי

התוכניות היקרות של ערוץ 10 כוללות גם את "אהרוני וגידי", בהשתתפות גידי גוב וישראל אהרוני, בעלות של 370 אלף שקל לפרק; שעשועון הטריוויה של ערוץ 10 "לעוף על המיליון", פורמט שנמכר בהצלחה בעולם, עולה 310 אלף שקל לפרק. עבור "גב האומה", בהגשתו של ליאור שליין, משלם הערוץ 260 אלף שקל לפרק.

ערוץ 10 מנסה לצמצם את הוצאותיו כחלק מהאסטרטגיה החדשה שמוביל המנכ"ל, יוסי ורשבסקי, להפחית את ההוצאה על תוכניות. לשם השוואה, עלות כל פרק בתוכניות ריאליטי של ערוץ 2, כמו "האח הגדול" או "הישרדות", עשויה להגיע למיליון שקל.

ערוץ 10 גם משקיע בסרטי דוקו של הפקות חיצוניות, שאת חלקם עורכים אנשי הערוץ עצמו. כך, הסרט "מציאות נושכת" שיצר גיא פינס על פליטי ריאליטי, עלה 200 אלף שקל. הסרט "אקסודוס" של נדב איל, שעסק בנהירת הפליטים לאירופה, עלה 135 אלף שקל, וסרט בשם "תלושים" שיצר הכתב הצבאי אור הלר עלה 200 אלף שקל.

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "המסמך המוצג אינו נכון בעליל. איננו מתייחסים להסכמים עם חברות ההפקות, הסכמים שכוללים מכירות זכויות, זכויות הפצה ועוד".

דן מרגלית
דן מרגליתצילום: טס שפלן

משלמים לעיתונאים על הופעות ב"ערב חדש"

את העלות של תוכניות הטלוויזיה אפשר לבחון גם דרך דו"ח ההתקשרויות של הטלוויזיה החינוכית, שהעבירה את פירוט ההתקשרויות שלה ב-2015. מהנתונים עולה כי החינוכית משלמת סכומים נמוכים יחסית עבור התוכניות הקבועות שלה.

כך למשל, עבור התוכנית "החפרנים", תוכנית בולטת בהגשת דודו ארז, משלמת החינוכית לאולפני הרצליה 43 אלף שקל לכל פרק. עבור התוכנית "מה זה מוזה במעבדה", בהפקת חברת יולי אוגוסט, שילמה החינוכית 50 אלף שקל לפרק.

באחרונה עלתה החינוכית לכותרות במסגרת הדרישה של שר החינוך נפתלי בנט להוציא אותה מחוק תאגיד השידור הציבורי ולהותיר אותה במשרד החינוך - וזאת ללא שידורי האקטואליה. נתוני ההתקשרויות של החינוכית מגלים מהן עלויות תוכניות האקטואליה החיצוניות, וכמה משלמת החינוכית למנחים השונים.

כמה עולה להפיק תכניות בטלוויזיה?
גב האומה - 260 אלף שקל לפרק
כמה עולה להפיק תכניות בטלוויזיה?

>> להגדלת הטבלה לחצו כאן

החינוכית רוכשת מחברת ההפקה של נועם אדרי את תוכנית האקטואליה "עושים סדר", המשודרת בחינוכית ובערוץ 2, בעלות של 23 אלף שקל לפרק. שכרם של המגישים בן כספית וגל גבאי כלול בעלות ההפקה. תוכנית נוספת של אדרי היא "סוגרים חשבון" בחינוכית, בעלות של 17 אלף שקל לפרק. היקף ההתקשרויות של החינוכית עם חברת ההפקה של אדרי הוא יותר מ–9 מיליון שקל בשנה.

את תוכנית האקטואליה "ערב חדש" של החינוכית, המשודרת בערוץ 1, מגיש דן מרגלית, אשר מגיש גם את תוכנית הראיונות "חותם אישי". ב–2015 השתכר מרגלית כ–340 אלף שקל - כלומר כ–2,400 שקל בממוצע לתוכנית. בשנה האחרונה קיצצה החינוכית כ-25% בשכר הטאלנטים שלה.

מגישים נוספים של "ערב חדש" הם אראל סג"ל ושרה ב"ק, המגישים גם את "ערב חדש לילדים". סג"ל וב"ק קיבלו סכום נמוך יותר לתוכנית - 1,340 ו-1,200 שקל בממוצע לתוכנית, בהתאמה.

קובי מידן, מגיש תוכנית הראיונות "חוצה ישראל", מקבל את הסכום הגבוה ביותר - כ-4,000 שקל לתוכנית. אחריו מדורג חיים זיסוביץ', שהגיש בעבר את "תיק תקשורת", וקיבל כ-3,000 שקל לתוכנית. באופן חריג, החינוכית נוהגת לשלם לעיתונאים כ-300 שקל עבור כל הופעה ב"ערב חדש" ובתוכניות האקטואליה האחרות.

הכתב הפוליטי של רשת ב', יואב קרקובסקי, קיבל על כך כ-9,000 שקל ב-2015, וד"ר יובל יועז קיבל יותר מ-3,000 שקל. עיתונאים נוספים שקיבלו מהחינוכית תשלום הם אמיר אורן, אבי יששכרוף, אבי אשכנזי, זאב קם, אמיר בר שלום, יוסי מלמן, דנה סומברג וטל שניידר.

צילום: טל גבעוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker