הקלה לערוץ 20: רבע מהתכנים לא יהיו בנושאי מורשת

לאחר הליך שימוע שנמשך יותר מארבעה חודשים ו-12 גופים שהתנגדו, בהם קשת וערוץ 10, הוחלט להקל על ערוץ 20 בכמות התכנים בנושאי מורשת ישראל ■ הערוץ לא יוכל לשדר חדשות ומועצת הכבלים תקפיד על איזון בשידורים בעקבות הקמפיין נגד ריבלין

נתי טוקר
נתי טוקר

אחרי הליך שימוע שנמשך יותר מארבעה חודשים הוחלט כי ערוץ 20, הפועל במסגרת רישיון לערוץ בנושאי מורשת ישראל, זכה היום (חמישי) להקלה ממועצת הכבלים והלוויין. נקבע בשימוע כי היקף התכנים בנושאי מורשת ישראל יירד מ-90% כיום, ל-75% בלבד. בשלב זה לא עלתה דיון כלל סוגיית שידורי חדשות.

ערוץ 20 החל לשדר באוגוסט 2014 במסגרת הערוצים הייעודיים, כערוץ בנושאי מורשת ישראל. בפועל הערוץ משלב תכנים רבים בנושאי אקטואליה, תוכנית כלכלית ותוכניות אולפן אחרות, והוא נוטה באופן מובהק לצד הימני של המפה הפוליטית. בעבר נקנס הערוץ מספר פעמים על שידור תכנים שנאסר עליו לשדר.

תוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20, נערכים לשידור
תוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

הערוץ הגיש בקשה לשינוי תנאי רישיונות אבל וזו אושרה היום, פה אחד, אך באופן חלקי. האישור מאפשר לערוץ לשדר רבע מתכניו נושאים שאינם קשורים למורשת ישראל, ובנוסף - בשעות צפיית השיא (18:00-23:00) - יוכל הערוץ לשדר שעה אחת של תוכן שאינו במורשת ישראל כלל ושעה נוספת של תוכן שרק 60% ממנו עוסק במורשת ישראל. הערוץ אמנם רצה לשנות את כללי הרישיון כך שיתאפשר לו גם לשדר חדשות, אך נושא זה כלל לא נידון. הערוץ ייאלץ להגיש בקשה מסודרת נפרדת לשידור חדשות.

הקלה מעין זו ניתנה לפני כארבעה חודשים גם לערוץ 24 מבית קשת, שביקש לאפשר לו לשדר יותר תכנים שאינם קשורים למוסיקה. האישור לערוץ 24 הוענק באופן מהיר יחסית, ואילו לגבי ערוץ 20 הגישו 12 גופים התנגדות, בהם גם הזכיינית קשת וערוץ 10.

היום נערך השלב האחרון בשימוע. בפני המועצה הופיע גם עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים, שייצג את קבוצת RGE בעלת השליטה בערוץ 10 וערוצי הספורט. בסיום ישיבה בת חמש שעות הוחלט לאשר את ההקלות לערוץ.

בדיון עלו גם הטענות בנוגע לחוסר האיזון בשידורי הערוץ - גם בין השאר בקמפיינים בפייסבוק שהערוץ ניהל נגד נשיא המדינה ראובן ריבלין. בדיון נקבע כי "המועצה תקפיד על עמידת הערוץ בהוראות ובכלל זה מתן ביטוי למגוון דעות, גישות וזרמים שונים בציבור, למגוון השקפות בחברה ולבעלי תפיסות מנוגדות".

יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי שגב, מסרה כי "ההחלטה היום מסיימת שימוע ארוך ומורכב שדרש עבודה מאומצת מעובדי המועצה ומחבריה, כחלק מהליך גיבוש מדיניותה של המועצה ביחס למתכונת הערוצים הייעודיים שביצעה המועצה בחודשים האחרונים.  המחוקק יזם את מתכונת הערוצים הייעודיים במטרה להנכיח על המסך קולות, נושאים ושפות שמקומם במדיה נפקד. אני רואה במתן ביטוי לקולות אלה חשיבות ציבורית, חברתית ותרבותית ממעלה ראשונה. השיח הציבורי והתקשורתי בישראל סובל ממונוליתיות ולכן טעון הרחבה וגיוון. תפקידו של ערוץ ייעודי הוא להביא את הקולות הללו לצד ערוצי ברודקאסט, לא במקומם ולא על חשבונם. המועצה תאכוף את תנאי הרישיון החדשים של הערוץ ללא כחל וסרק.

בן חי שגב הוסיפה כי "מטרת ההחלטה שהתקבלה היא להתאים את תנאי הרישיון למציאות המשתנה תדיר, להבטיח את קיומו של שוק שידורים משגשג ומגוון וכל זאת תוך שמירה על התכלית לשמה הערוץ הוקם".

מערוץ 20 נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה המתקנת עוול מתמשך באשר לתנאים בהם ניתן הרישיון לערוץ. נמשיך לספק טלוויזיה אחרת ואיכותית, המשלבת את אלו שקולם נעדר עד כה מהמסך הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker