תיאמו מחירים? "החקלאים ביקשו משופרסל וויקטורי לא למכור עגבניות ב-10 אגורות" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תיאמו מחירים? "החקלאים ביקשו משופרסל וויקטורי לא למכור עגבניות ב-10 אגורות"

מקור בתחום ההגבלים: "שופרסל, ויקטורי, טיב טעם וסיטונאים עברו לכאורה על החוק"

11תגובות

שופרסל, רשת ויקטורי, טיב טעם וסיטונאים נוספים ניהלו אתמול מגעים משותפים עם חקלאים על קביעת רצועת מחירים למוצרים טריים - זאת כאשר החוק אוסר על מתחרים לעסוק במחירים.

ראשי רשתות השיווק וחקלאים פתחו אתמול בשיחות בנסיון להגיע להבנות על רצועת מחירים למוצרים טריים. הרצועה תקבע מחיר מינימום ומקסימום למוצרים, כך לדוגמה, הרשתות לא יימכרו קילו עגבניות בחצי שקל, אך החקלאים לא יימכרו קילו עגבניות ב-15 שקל, כפי שאירע לפני כחצי שנה, כשהיה מחסור בעגבניות.

ירקות בסניף שופרסל
אייל טואג

ברשות ההגבלים סרבו להגיב, אולם הרשות עשויה לזמן את המעורבים לקבלת הבהרות לגבי הפגישה שנערכה. בכיר בתחום ההגבלים אמר כי אסור לרשתות לנהל שיחות מסוג זה, העוסקות במחיר, וכי לכאורה יש כאן עבירה על חוק ההגבלים העסקיים. אף שהרשתות לא נקבו במחירי מכירה מתואמים, עצם הדיון על אי מכירה במחירי הפסד נראית לכאורה כעבירה על החוק.

בהודעה על הפגישה שנערכה אתמול נמסר, כי הרשתות והחקלאים שהשתתפו בה הסכימו כי "ימשיכו את הדיאלוג בינהם לקביעת מסגרת מחיר לתוצרת החקלאית בישראל. כך הוסכם בפגישה שנערכה בצהריים ביוזמת יו''ר ועידת ישראל לחקלאות, חיים אלוש במושב נחלים שבשרון. ל-TheMarker נמסר כי הדיון עסק בקביעת מבגרת מחירים למוצרי חקלאות, של מחיר מינימום ומחיר מירבי.

החקלאים טוענים כי מכירת ירקות במחיר הנמוך ממחיר הקניה של הרשת. לדוגמה, עגבניה בחצי שקל מפילה מחירים בכל השוק ופוגעת בהם. התוצאה היא שהם נדרשים למכור לעתים ברווח מזערי, או אפילו בהפסד. מנגד, הרשתות קובלות על המצב בו בזמני מחסור חקלאים מקפיצים מחירים בצורה מוגזמת, תוך ניצול המצב. לדוגמה, הם הזכירו מכירת עגבניות ב-15 שקל לקילו ויותר לפני כחצי שנה.

מטעם רשתות השיווק השתתפו מנכ''ל שופרסל, יצחק אברכהן, מנכ"ל רשת ויקטורי, אייל רביד, מנהל השיווק של רשת טיב טעם יוסי שלו, והמשווק הסיטונאי דוד חי. מטעם החקלאים השתתפו מגדלי ירקות גדולים כשמעון זנזורי מגדל חסה, יעקב נוימן מגדל חצילים, מנכ"ל ענבי טלי ניר דקטר ומנכ"ל חברת יופי של ירקות — המאגדת כמה חקלאים ופועלת כסיטונאית — אילון גדיאל.

"איננו חזירים - אנחנו רוצים שכולם ירוויחו"

על פי חוק ההגבלים, חקלאים יכולים לתאם ביניהם מחירים כיוון שחוק ההגבלים לא חל על מיגזר החקלאות, ואולם אם סיטונאים ורשתות עושים זאת — הם עוברים על החוק. הרשתות והסיטונאים שהשתתפו במפגש יוכלו לנסות לטעון להגנתם כי דנו רק בעיקרון של רצועת מחירים ולא במחיר עצמו, ואולם עצם הדיון על ביטול מכירה בלוס לידר הוא עבירה לכאורה על החוק.

איציק אברכהן
אייל טואג

במהלך הדיון אמר אברכהן כי "איננו חזירים. אנחנו יודעים שאתם החקלאים שותפים שלנו. אנחנו רוצים שכולם ירוויחו, הצרכן, המגדל וגם אנחנו. וצריך להיות רווח הוגן ואנחנו נפעל שכך יהיה".

רביד אמר כי "הכוח שלכם החקלאים יבוא באיחוד בין המגדלים למשווקים. תבואו ותתייצבו מולנו ברשתות השיווק, גם מול הממשלה, ככוח מאוחד. בסוף זה עולם עסקי שבו הדברים נמדדים על פי הכוח היחסי שיש לך. אני מאמין שכולם יחד צריכים להרוויח. החקלאים חשובים לי, כי זאת המדינה שלי. זאת הציונות האמיתית".

יו"ר ועידת ישראל לחקלאות (ארגון המקדם מיפגשים וכנסיםושאי חקלאות), חיים אלוש, אמר כי "זוהי התחלה של דיאלוג שצריך להמשך, במטרה להגיע למחיר ראוי לצרכן. החקלאים וראשי רשתות השיווק צריכים להרוויח גם הם. קבוצת משוב תקדם את הדיון שנפתח פה היום כדי שכל הצדדים יוכלו להרוויח, החקלאים, הקמעונאים ובוודאי הצרכן הישראל. הצלחה של הדיאלוג כאן, משמעותה חיזוק החקלאות ומתן עצמאות תזונתית לתושבי ישראל".

רביד: "לא דובר על ולא הוזכרו נושאים כמו מחירים והנחות"

משופרסל נמסר בתגובה כי "מנכ"ל שופרסל הוזמן לפגישה שאורגנה עם נציגי החקלאים על ידי ארגון 'משוב' שמטרתה לקיים שיח בינו לבינם, לשמוע את טענותיהם ולקיים דיאלוג פתוח. מנכ"ל שופרסל לא ידע כי בפגישה עומדים להיות נוכחים נציגי קמעונאים נוספים והדבר אף לא נאמר לו לפני כן בשום צורה. לאחר שהחלה הפגישה הצטרף אליה גם נציג רשת ויקטורי ובסוף הפגישה נודע למנכ"ל שופרסל כי נוכח בפגישה גם נציג טיב טעם. בשום שלב בפגישה לא דובר על מחירי מינימום או מקסימום או על כל נושא תמחירי אחר.

הפגישה נסובה סביב טענות החקלאים בדבר מצבם הקשה. עוד דובר על היעדר חוק מכירת מוצרים בהפסד (loss leader) אשר קיים במדינות שונות כגון צרפת ואולם לא קיים בישראל. מנכ"ל שופרסל חזר על המסרים שאמר בעבר בכנסים שונים לפיהם הוא מחויב למחירים הוגנים ללקוח מחד ולשימור החקלאות בישראל מאידך".

אייל רביד
דניאל בר און

"מבחינת מנכ"ל שופרסל, האירוע היה המשך לכנס החקלאים שהתקיים לפני מספרי חודשים בירושלים. מנכ"ל שופרסל לא היה ער לכך שישתתפו קמעונאים נוספים ואולם מכל מקום לא עסק הכנס בכל נושא שהינו רגיש תחרותית. הכנס הוסרט וצולם תוך שיש מיקרופון על השולחן".

רביד אמר בתגובה כי "הפגישה אתמול היתה בנושא חקלאות, עם החקלאים ועם חברת משוב לחקלאות (של חיים אלוש העוסקת בין היתר בועידות בנושא חקלאות), שארגנה את הפגישה, והוזמנו אליה כל התקשורת ונכחו בה צלמי תקשורת שתיעדו את הכל כדי שנהיה נקיים כל הדרך. מבחינת ויקטורי מה שהתעניינו בו בפגישה זה מה שויקטורי אומרת כבר שנתיים: שכדי להוזיל את מחירי הפירות והירקות צריך לגדוע יד אחת בדרך, את היד של מפיצי וסיטונאי הירקות. לא דובר על ולא הוזכרו נושאים כמו מחירים והנחות".

יוסי שלו, סמנכ"ל הסחר של טיב טעם, אמר כי "חשבתי שזאת שיחה עם חקלאים אבל ברגע שהבנתי שזה פורום גדול יותר הלכתי. למעשה הגעתי למקום, התיישבתי, ראיתי צלמים נכנסים ואת איציק אברכהן שמגיע ואמר כמה מילות פתיחה על זה ששופרסל מפסידה כסף, אז קמתי והלכתי. אני לא יודע מה היה בפגישה בהמשך. הלכתי כי היה לי בלו"ז משהו אחר, לא חששתי מנושא הגבלים כי לא ידעתי בכלל על מה הולכים לדבר.

"בהמשך ניסיתי לדבר עם אייל (רביד, ויקטורי) אבל הוא לא ענה לי. זה הכל שטויות - הפגישה נקבעה לפני חודש ללפני שבועיים שלושה וברגע האחרון היתה דחייה לאתמול, אבל המועד הראשון היה אמור להיות הרבה לפני שדובר על הרפורמה של כחלון. לא הגיוני שאיציק אברכהן יגיע בכוונה כדי לדבר עם אייל רביד ואיזה מגדל חצילים, הכל שטויות".

גל בייסברג, היחצ"ן של חברת משוב, ממארגני הפגישה, סיפר כי "מאחורי הפגישה עומד עימות בין רמי לוי לחקלאים בכנס שהתקיים לפני חודשיים, ולאחריו אמר אלוש ממשוב שיש לארגן שיח בין הרשתות לחקלאים כדי לנקות את הדם הרע. הנושאים שהיו צריכים לעלות לדיון הם מכירה ישירה שזה נושא שחשוב לאייל רביד, החקלאים רצו לדבר על לוס לידר (מכירת ירקות ופירות במחירי הפסד כדי למשוך לקוחות לרשתות). החקלאים ביקשו מכל הרשתות (שופרסל וויקטורי) שהיו בשולחן להפסיק למכור עגבניות ב-10 אגורות.

"איציק אברכהן משופרסל באמת לא ידע שאייל רביד יהיה - כי אייל הודיע שהוא מגיע ברגע האחרון, אייל אולי כן ידע שאיציק מגיע אבל זאת לא היתה פגישה במחשכים אלא פגישה של אנשים שרוצים לקנות מהחקלאים ולעשות טוב כדי שהמחירים יירדו ואז עושים מזה משהו שהוא לא. הרי אם היתה כוונה לתאם מחירים לא היו מזמינים אליה את התקשורת, כל הפגישה תועדה על ידי צלמים".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם