אמיתי זיו

"מעולם לא היתה פשיטת רגל של מפעיל סלולר באחת ממדינות OECD, ואני לא צופה שהפוליטיקאים בישראל מעוניינים להגיע למצב כזה", מעריך המיליארדר הצרפתי גזביה ניאל, שמחזיק ב–30% ממניות גולן טלקום.

להערכתו, אין דבר שיחזיר את תעריפי הסלולר בישראל לרמה הגבוהה שבה היו לפני הרפורמה בענף. "ישראל רצתה יותר תחרות, והבאנו תחרות יותר מהצפוי. מילאנו את המחויבות שלנו. ההיסטוריה תזכור את מיכאל גולן כיזם ששינה את כלכלת ישראל בצורה חסרת תקדים".

גזביה ניאל ומייקל גולןצילום: אייל טואג

התחרות בשוק הסלולר נמצאת בצומת קריטי, עקב העסקה שבה תמזג אליה סלקום את גולן טלקום תמורת 1.17 מיליארד שקל. השלמת המיזוג תשפיע רבות על מצב התחרות בשוק התקשורת כולו, ואישורה מונח כיום לפתחם של גופי הפיקוח - משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים. גם המצדדים בעסקה וגם המתנגדים לה מחזיקים טיעונים כבדי משקל, ועל רקע הדברים ניטש מאבק לגבי הנתונים, התחזיות וההשלכות של המיזוג האפשרי.

מדוע גולן טלקום בחרה לצאת מהשוק ולחפש קונה? האם החברה בגדה באמון הלקוחות? האם תיכננה מראש אקזיט מהיר? השאלות האלה ועוד מעסיקות בימים אלה את תעשיית הטלקום ואת הציבור, שהתרגל לסטנדרטים שהביאה עמה הרפורמה בענף, ובעיקר לרף המחירים הנמוך שהציבה גולן טלקום מרגע שפרצה לשוק.

בעקבות הסערה שחוללו כוונות המיזוג, פנינו לניאל כדי לשמוע את עמדתו של מי שהוא ככל הנראה המשקיע הראשי בחברה. בראיון שקיים לפני כשנתיים עם TheMarker הביע ניאל התחייבות מלאה לפעילותה של גולן טלקום לטווח ארוך, ואף דיבר על התרחבות לתחומים נוספים כמו טלוויזיה. ואולם בראיון עמו בסוף השבוע שנערך באימייל, הבהיר ניאל את נחישותו למשוך את ידיו מההשקעה בגולן טלקום, בדגש על עסקת המיזוג עם סלקום.

החלטתה של גולן ללכת למהלך של מיזוג עם סלקום התקבלה בתדהמה בקרב ציבור הצרכנים וחוללה אפילו גל של זעם נגד החברה. הסיבה היא הפער בין הצהרות גולן לבין המציאות.

"אני חייב להודות שאין לי כל הרהור חרטה על ההשקעה בישראל", אמר ניאל. "השקעתי ביותר מ–30 סטארט־אפים, ואני מתכוון להמשיך ולהשקיע. בנוסף, אני מקווה להשקיע בחזרה כסף שאקבל בתמורה למכירה (של גולן). אני מבין כעת שיש מגזרים נוספים בישראל שזקוקים להגברת התחרות, ואני מעוניין לשוחח על כך עם פוליטיקאים.

"גולן והצוות של גולן טלקום עשו עבודה נהדרת, ששינתה לעד את שוק התקשורת - פשטות, הוגנות ומחיר נמוך. רק הם היו יכולים לבצע את המשימה האדירה הזאת. אני מאמין שלמרות הזעם נגדו, אל תשכחו שהצרכנים חסכו וימשיכו לחסוך 5 מיליארד שקל בכל שנה".

בראיון לפני כשנתיים סיפרת שהכניסה שלך לשוק היא לטווח ארוך, ודיברת אז על תוכניות להרחיב גולן טלקום לטלוויזיה רב־ערוצית. בפועל, שלוש שנים לאחר ההשקה, החברה כבר מחפשת דרך החוצה דרך בנק השקעות. השאלה הבסיסית היא מה השתבש - מדוע התוכניות השתנו, מה שינה את התוכנית העסקית המקורית, ולמה בחרת למכור לחברת הסלולר רווחית עם מומנטום גיוס לקוחות?

"כשהקמנו את גולן טלקום השאיפה של הרגולטור היתה לחולל תחרות, ונענינו לאתגר הזה בדיוק. שינינו את הסטנדרטים של התעשייה: הכל כלול, חשבונות פשוטים עם שני תעריפים בסיסיים, מכירות מקוונת ושירות לקוחות בשש שפות. הורדנו את המחירים לצרכן הישראלי. זה כאילו שהענקנו צ'ק של 10,000 שקל בשנה שכל משק בית יכול להשתמש בהם כדי לצאת לחופשות על חשבון גולן טלקום. עשינו יותר מכפי שמישהו ציפה".

"הרפורמה בסלולר באה כדי ליצור תחרות, לא לפרוש יותר אנטנות. אגב, הרחבת התחרות היתה חלק ממגמה עולמית, ולא דבר ייחודי לישראל.

"הרשויות המקומיות סירבו לאשר הקמת אנטנות חדשות. לתושבי ישראל לא היה נוח לראות אלפי אנטנות חדשות קמות ליד הבתים שלהם וליד גני ילדים, והם צודקים. וכך, בעידוד הרגולטורים, חתמנו ​​בדצמבר 2013 על הסכם לשיתוף רשתות. לפי ההסכם, גולן טלקום התחייבה לשלם יותר מ–1.5 מיליארד שקל על פני עשר שנים להשקעה במיזם אנטנות משותף עם שחקן קיים. כלומר, פחות אנטנות ברחבי הארץ ומחויבות לטווח ארוך של גולן טלקום.

"ההסכם הזה נחתם על ידינו ועל ידי ספקית סלולר נוספת (סלקום), ואיפשר לנו עשר שנים של הסתכלות ארוכת טווח, יציבות ויכולת לתקוף את התחרות בתחום הטלוויזיה. שינינו את ההסכם כמה פעמים, אבל הוא לא אושר על ידי הרגולטור, ואני מכבד את ההחלטה הזאת. אבל ברגע זה המיזוג עם שחקן קיים הוא האופציה היחידה. אגב, ביקשתי מגולן לתקשר בפומבי את תהליך המכירה — זו לא היתה הפתעה עבור איש".

מדוע בחרת למכור לחברת סלולר קיימת, ולא לבעל מניות חדש שישמר את התחרות?

"בנק רוטשילד בדק את כל האפשרויות, והמציאות היתה ברורה: אף אחד לא גילה עניין בגולן טלקום למעט שלושה (מתוך ארבעה) שחקנים קיימים. זה נורמלי לגמרי. בכל מדינות העולם מתרחש תהליך של קונסולידציה פנים־ענפית, שמובילה לבניית מפעיל חזק שיכול להשקיע באופן מאסיבי בדור 4 (LTE) מתקדם ואפילו בדור 5 (5G). ישראל היתה אמורה להוביל את טכנולוגיית הדור הקודם UMTS-3G, אבל המדינה כבר עכשיו מתעכבת מבחינת הפרישה של תשתיות LTE המתקדמות בדור 4G. אני בטוח שהמיזוג, אם יאושר, יחזק את יכולות ההשקעה ויביא תחרות — לא רק על המחיר, אלא גם על טכנולוגיה ועל השירותים ללקוחות".

"באירופה התעריפים לא עולים"

ניאל הוא המייסד של ספקית שירותי האינטרנט הצרפתית החלוצית איליאד, המשווקת תחת המותג פרי (Free), ששברה את המונופול של פראנס טלקום. הוא נמנה עם עשרת עשירי צרפת ובמקום גבוה בדירוג עשירי העולם של מגזין "פורבס", עם הון של 9 מיליארד דולר. בניגוד למצבה של גולן טלקום, פרי היא סיפור הצלחה. הכנסותיה של איליאד ב–2015 הסתכמו ב–4.4 מיליארד יורו, ה–EBITDA (רווח לפני מס, פחת, מסים והפחתות) היה 1.5 מליארד יורו, ואילו הרווח הנקי הסתכם ב–358 מיליון יורו.

בראיון לפני כשנתיים, כשנשאל על ההערכות לכך שהוא עומד למכור את גולן טלקום עקב ההפסדים שהיא צוברת, השיב ניאל בנחרצות: "מה, אתה משוגע? גולן טלקום זה הסטארט־אפ שאני הכי אוהב בעולם. זו החברה הכי צומחת בישראל ואנשים אוהבים אותה. אנחנו גדלים ורוצים לגדול עוד. אנחנו הולכים להישאר פה הרבה שנים ולעשות כסף גדול, ויכולים לעשות מהפכה גם בשירותים הנייחים. להפך, כל מתחרה שרוצה להימכר, אנחנו רוצים לקנות אותו. למה למכור? אתה מכיר חברת סלולר בעולם שרווחית אחרי שנתיים־שלוש?"

אחרי שכבר הקימה 800 אנטנות, למה גולן טלקום התחילה לפרק אתרי אנטנות בניגוד לתנאי הרישיון שלה?

"כפי שאמרתי, רפורמת הסלולר נועדה ליצור יותר תחרות, לא לפרוש יותר אנטנות. הרשויות המקומיות סירבו לתת אישורים לאנטנות חדשות, והקמנו רק אנטנות קטנות בגלל פסיקת בית המשפט העליון. אנשים סירבו לראות הקמה של אלפי אנטנות, והם צודקים. זה לא היה בר קיימא.

"אני רוצה להדגיש עניין אחד: כשקיבלנו את הרישיון, המדינה רצתה יותר תחרות והבאנו יותר תחרות מהצפוי. אנחנו מילאנו את המחויבות שלנו. החזון של הרגולטור לא היה לפרוש אנטנות, וכיום המדיניות הרשמית שלו היא שיהיו רק שלוש רשתות, ולא חמש".

מה דעתך על כך שהמדינה רוצה לחלט לגולן ערבות של 40 מיליון דולר רק על נושא האנטנות?

"זה נושא שנמצא בטיפול משפטי, ואני לא יכול להגיב על כך".

מה יקרה לצרכני הסלולר אם המיזוג יאושר? מה אתה חושב שיקרה למחירים?

"אם מתבוננים על מה שקורה באירופה, רואים שהתעריפים לעולם לא עולים כשמדינה עוברת משוק של חמישה מפעילים לארבעה. קונסולידציה מביאה יותר השקעות ומייצרת גם מודל של חבילות טריפל (אינטרנט־טלוויזיה־טלפון) לצרכנים ותעריפים אחידים וברורים בסלולר. אנו קוראים למגמה הזאת 4P: נייד + טריפל בבית. זה משהו שלא קיים בישראל. אגב, אנשים מתלוננים על גולן טלקום בכל הקשור למחירי הסלולר (אם עסקת המיזוג תושלם, א"ז), שהם בעצם הזולים בעולם, אבל מנגד אף אחד לא אומר דבר על המחירים המטורפים בתחום הטלוויזיה. מוזר, לא?"

מיכאל גולן. "יש התקפות אישיות נגדו"צילום: אייל טואג

"בגולן הושקעו 
200 מיליון דולר"

לפני כחודש פירסם אגף התקציבים במשרד האוצר עבודה נרחבת תחת הכותרת "מתווה להמשך התפתחות התחרות בשוק הסלולר בישראל". העבודה, שנכתבה על ידי הממונה על התקציבים, אמיר לוי, שיקפה במידה רבה את עמדתו הפומבית של שר האוצר, משה כחלון, שלפיה יש להתנגד למיזוג בין סלקום לגולן טלקום. לפי הדו"ח, "כדי לעודד את המשך התחרות בשוק הסלולר, על המדינה לדבוק בעקרונות שלאורן הותוותה המדיניות בשנים האחרונות, קרי ריבוי שחקנים, תוך שיתוף רשת בין המפעילים באופן שישמר את התחרות, ייעל את הקצאת התדרים ויעודד המשך השקעות בשוק.

"בהיבט של ריבוי שחקנים לטובת התפתחות התחרות, יש לעודד ריבוי מפעילים קטנים ובינוניים בעלי מוטיווציה לחולל תחרות ולצבור נתחי שוק. מוטיוויציה זו היא שיוצרת תחרות, חדשנות והוגנות כלפי הצרכן. בהיבט שיתוף הרשתות, המנגנון שנקבע מאזן באופן המיטבי בין שימור רמת התחרות בשוק הסלולר; ליצירת סינגריות תפעוליות והפחחתת עלויות למפעילים; ולצורך בעידוד המשך השקעה בטכנולוגיה רחבת הפס".

באשר למיזוג בין סלקום לגולן טלקום נכתב בנייר העמדה בבירור: "אנו סבורים כי כדי לאפשר לגולן טלקום למצות את תהליך שיתוף הרשתות, על גורמי הממשלה להודיע בהקדם האפשרי על התנגדות לעסקת המיזוג. ככל שגולן טלקום לא תצליח להגיע להסכם שיתוף רשת, הרי שקיימות חלופות אחרות ועדיפות ממיזוג עם מפעיל קיים, כגון רכישה על ידי גורם חיצוני, שישאירו בשוק מתחרה נוסף עם נתח שוק משמעותי. גם החלופה העדיפה פחות של יציאת גולן מהשוק, באמצעות הליך המנוהל על ידי בית משפט, תיטיב עם הצרכן ותוביל לרמת תחרות גבוהה יותר בשוק על פני חלופת המיזוג".

מהי התוכנית החלופית שלך? הרי קיימת סבירות גבוהה שהמיזוג לא יאושר. האם גולן טלקום תכריז על פשיטת רגל?

"מעולם לא היתה פשיטת רגל של מפעיל סלולר במדינותOECD, ואני לא צופה שהפוליטיקאים הישראלים מעוניינים להגיע למצב הזה".

האם גולן מוכן לשלם את החוב בסך מאות מיליוני שקלים על שימוש ברשת?

"אני לא יכול להגיב על שום דבר שקשור לעסקה עם סלקום".

כמה כסף השקיעה גולן טלקום מיומה הראשון? כמה כסף השקיעו בעלי המניות?

"בגולן טלקום הושקעו כ–200 מיליון דולר. אם אתה משווה את זה למחיר המכירה (סביב מיליארד שקל), די ברור שהיה לי כדאי יותר להשקיע את הסכום הזה דווקא באיליאד־פרי. השקעתי בגולן טלקום כדי לעזור לחבר שלי, גולן, להגשים את חלומו".

מהי תחושתך הכללית בעקבות ההשקעה בגולן טלקום? האם אתה כועס בדרך כלשהי על ישראל או על הרגולטור? האם אתה מתכוון לעשות עסקים נוספים עם ישראל בעתיד?

"השגתי תשואה גרועה מאוד על ההשקעה, מכיוון שלא תיכננו למכור את החברה בשלב הזה של חייה. השקעתי ביותר מ–30 סטארט־אפים בישראל, ומה שאני אוהב במדינה אלה החדשנות והאנשים.

"בעניין הרגולציה, הטיפול של המדינה בעסקת המכירה יהיה אינדיקציה טובה לשאלה אם ישראל תנהג כמו מדינה מערבית וכאחת ממדינות OECD. בשום מקום בעולם לא היתה התנגדות למיזוג בענף הסלולר שבעקבותיו הצטמצם מספר המפעילים מחמישה לארבעה".

מה דעתך על ההתנגדות הרשמית של משרד האוצר?

"קראתי בעיון את התרגום של עמדת משרד האוצר, ומצאתי מסמך מלא טעויות שכלל לא משיב על השאלה האמיתית: האם המיזוג ישפיע לרעה על השוק? התשובה לשאלה הזאת היא ללא ספק 'לא'. אין דבר שיחזיר את השוק למצבו לפני הרפורמה.

"הבנתי שהמסמך והקמפיין שהתנהל נגדנו בתקשורת לא היה ענייני, ולא היתה בו כל זיקה עסקית אלא ניסיון להאשים ולהעניש את גולן. בתקשורת רצו דם. גולן נחשב בישראל לגיבור עד לרגע שהחלטנו למכור את החברה, ועכשיו הם עברו להתקפות אישיות נגדו.

"בוא נשים את הדברים על השולחן: גולן הרוויח מיליונים כשעבד עבורי בצרפת, הוא מעולם לא סבל מאנטישמיות, ולכן גם הופתעתי באופן אישי מההחלטה שלו להשאיר את כל חייו הנוחים בלב פריז ו'לעשות עלייה'. ממנו למדתי את הביטוי הזה. הוא עשה עלייה כי הוא ציוני ואידיאולוג אמיתי. הוא רצה לעשות משהו טוב עבור ישראל ושיכנע אותי להשקיע בצורה מאסיבית. הוא החזיר לצרכנים 5 מיליארד שקל בשנה, אף שספג איומים מצד גורמים שניסו לעצור אותו מלהגשים את החלום.

"למרות זאת, צריך להיות רציונליים, ולא רגשיים. הרפורמה בשוק הסלולר היתה טובה והשיגה את מטרותיה. כמו בכל מדינה אחרת, תעשיית הטלקום עברה למסלול של תחרות, וזה טוב לצרכנים, אבל רפורמה בסלולר זו לא המצאה ישראלית, היא מתרחשת בכל מקום. כיום הרגולטורים בכל העולם הבינו שתחרות כבר לא יכולה להיות מכשול להשקעות במגזר, והם חוזרים לדבוק במודל של שלושה שחקנים לטובת האינטרסים של הצרכנים בפיתוח התשתיות. קונסולידציה פנים ענפית היא הישג של הרפורמה, ולא חזרה לעבר. איחוד כזה יאפשר למפעילים להמשיך בתחרות וליצור תחרות חדשה בטלוויזיה, בשירותים ובטכנולוגיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker