רשות ההגבלים בפעולה |

ארטימדיה לא תמכור בלעדית את כל פרסומות הווידיאו לאתרים בישראל

החברה חתמה על מכירת פרסום וידיאו עם רוב האתרים בישראל ופנתה לרשות ההגבלים העסקיים כדי לקבל את אישורה ■ רשות ההגבלים: "הנושא נמצא בבדיקה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

חברת ארטימדיה, שמספקת פלטפורמה לרכש משותף של פרסומות וידיאו באתרים ישראליים, צפויה לקבל פטור מהסדר כובל מרשות ההגבלים, אך תחת תנאים שלפיהם לא תוכל למכור באופן בלעדי את כל פרסומות הווידיאו באתרים. החברה תיאלץ לבצע הפרדה בין הרכש המשותף של האתרים.

ארטימדיה, שהחלה את פעילותה ב–2015, היא פלטפורמת פרסום פרוגרמטית לתוכני וידיאו - כלומר בורסת פרסום המאפשרת רכש פרסום המבוסס על מידע ופילוח גולשים. מטרת החברה היא ליישר קו עם טכנולוגיות הפרסום של גוגל ופייסבוק גם לאתרי התוכן המקומיים, שסבלו מנחיתות עד כה לעומת הענקיות הבינלאומיות.

משמאל, עופר מילר, מייסד ארטימדיה ומימין גל תורג'מן, סמנכ"ל החברה
עופר מילר, מייסד ארטימדיה וגל תורג'מן, סמנכ"ל החברה

ארטימדיה חתמה על הסכמים בלעדיים למכירת הפרסום בווידיאו של כמעט כל האתרים בישראל - כולל ynet, וואלה, מאקו ונענע. היא לא הגיעה להסכם עם קבוצת הארץ ועם אתר הזכיינית רשת. לפי החברה, 85% מכלל הצפיות אונליין בפרסומות וידיאו באתרי אינטרנט בישראל הם של החברה ויש לה 3.5 מיליון משתמשים בחודש.

אלא שהשליטה בפרסומות הווידיאו הצריכה אישור של רשות ההגבלים. ארטימדיה פנתה לרשות לקבל את אישורה, ונעזרה בכלכלן הראשי לשעבר ברשות, ד"ר שלומי פריזט. ארטימדיה טענה כי לא מדובר בהסדר כובל, שכן היא מספקת רק פלטפורמת רכש משותפת באמצעות בורסת פרסום, ואינה שולטת בפועל בשטחי הפרסום. עוד נטען, כי כוח השוק של ארטימדיה קטן יחסית לעוצמתן של יוטיוב ופייסבוק בתחום הפרסום בווידיאו באינטרנט.

ד"ר שלומי פריזט
ד"ר שלומי פריזטצילום: מוטי מילרוד

ברשות ההגבלים ערכו בדיקות מקיפות בעניין עם תעשיית הפרסום באינטרנט כדי ללמוד את השוק. ברשות רואים את ההתקשרות של ארטימדיה עם אתרי האינטרנט כהסדר כובל, אך הרשות צפויה להעניק לארטימדיה פטור מהסדר כובל תחת תנאים מסוימים.

בין השאר, הרשות תדרוש הפרדה מוחלטת בין פעילות הרכש של כל האתרים כך שלא ניתן יהיה לתאם מחירים ולהסדיר את השוק. הרשות גם תדרוש כי חלק מהפרסום בווידיאו באתרי האינטרנט - כ–10% - יימכר ישירות ללקוחות.

ארטימדיה מתמודדת כיום גם מול משרדי הפרסום והמפרסמים הגדולים. בענף מעריכים כי כניסתה של ארטימדיה הביאה לעלייה משמעותית במחירי הפרסום בווידיאו באינטרנט. העלייה אמנם מכניסה יותר כסף לאתרים, אך בקרב מפרסמים ומשרדי פרסום נשמעות טענות כי כוחה של ארטימדיה מאפשר לה להעלות מחירים ללא תחרות.

מחיר הפרסום בווידיאו באינטרנט נקבע לפי שני מודלים: פרסומות שלא ניתן לדלג עליהן, שבהן המחיר הוא לפי חשיפה ל–1,000 איש (CPM). המחיר במודל זה הוא כ–80 שקל הן ביוטיוב והן בארטימדיה. עליית המחירים העיקרית היתה במודל החדש של פרסומות שניתן לדלג עליהן ובהן הלקוח משלם רק על צפייה אמיתית (TrueView) כשהלקוח בחר שלא לדלג על הפרסומת. מודל זה לא היה קיים עד כה בישראל. מחיר כל פרסומת במודל זה הוא 15–18 אגורות לצפייה. ואולם אפקטיביות הפרסום גבוהה יותר.

מרשות ההגבלים נמסר: "בדיקת הנושא ברשות נמצאת בשלביה הסופיים. עם זאת, הרשות אינה מתייחסת בשלב זה להחלטות שיתקבלו לגבי אופן הטיפול בתיק".

פריזט אמר כי "במסגרת בחינת ההסדר קיבלה רשות ההגבלים את עמדתה של ארטימדיה ביחס ליעילות המשמעותית שפעילותה יוצרת בשוק הישראלי. לאור בחינה מקצועית מקיפה שערכה הרשות עלו שאלות והערות להסכמים שקיבלו מענה מלא מארטימדיה. אנו מקווים לקבל את האישור המיוחל בהקדם".

גל תורג'מן, משנה למנכ"ל ארטימדיה, אמר כי "אנו מברכים על כך שרשות ההגבלים מכירה בערכה של ארטימדיה, במתן תמורה גדולה יותר למפרסמים וביצירת אלטרנטיבה לאתרים הבינלאומיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker