בלעדי

רשת המזון הגדולה בארה"ב - בדרך לישראל

יוסי סגול סיכם עם מנכ"ל Kroger כי יתמודדו במשותף על רכישת מגה. הקבוצה, שכוללת גם את ערן מיטל, שוקלת לצרף קמעונאי ישראלי

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרוגר, רשת הסופרמרקטים הגדולה בארה"ב, מתכננת להתמודד במכרז לרכישת רשת מגה. ל–TheMarker נודע כי אנשי העסקים יוסי סגול וערן מיטל, שניהלו בעבר מגעים לרכישת מגה, הגיעו לסיכום עם ענקית הקמעונות האמריקאית, שלפיו היא תצטרף להצעתם לרכישת מגה במקשה אחת ותהיה שותפה בהפעלתה, במידה שהעסקה תושלם.

קרוגר, שנוסדה ב–1883 ושמטה החברה שלה ממוקם בסינסינטי, אוהיו, היא רשת הסופרמרקטים הגדולה ביותר בארה"ב במונחי הכנסות, וחברת הקמעונות השנייה בגודלה בארה"ב אחרי וולמארט והחמישית בגודלה בעולם.

רשת קרוגר
רשת קרוגרצילום: בלומברג

סגול ומיטל ניהלו משא ומתן לרכישת מגה מול ראשי אלון רבוע כחול לפני שהרשת שבבעלותם נכנסה להקפאת הליכים, ועתה הם מתעניינים ברכישתה מנאמני הרשת מטעם בית המשפט. הקבוצה צפויה לגבש בימים הקרובים את ההצעה הסופית לרכישת הרשת ולהגישה לנאמנים. בהתאם לסגירה הסופית ייקבע גם פורמט המעורבות של קרוגר ודרך פעילותה. טרם הוחלט סופית אם הבעלות תתחלק לשלושה — סגול, מיטל וקרוגר — או שהם ינסו לצרף למשוואה גם קמעונאי מזון ישראלי כשותף. כמו כן, טרם הוחלט אם הרשת תפעל בישראל תחת השם קרוגר או תחת שם אחר.

המתחרים נערכים להגשת ההצעות

לשיתוף הפעולה עם קרוגר אחראי סגול, בן למשפחת סגול, בעלי כתר פלסטיק. סגול, שמעורב בענף הקמעונות בארה"ב מתוקף תפקידו כמנכ"ל כתר ארה"ב, ניהל בשבועות האחרונים מגעים עם מנכ"ל קרוגר, רודני מקמולן, ובימים האחרונים הגיע עמו לסיכום עקרוני על שיתוף הפעולה לרכישת מגה, שמונה 127 סניפים, רובם של מגה בעיר, והפעלתה העתידית של הרשת במקרה שהקבוצה תזכה במכרז.

סגול הוא עורך דין בהשכלתו ובעל תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת הרווארד. בארבע השנים האחרונות הוא משמש מנכ"ל קבוצת כתר פלסטיק צפון אמריקה, האחראית על שליש ממכירות קבוצת כתר. את ניסיונו בקמעונאות רכש כשכיהן בעבר בתפקידי ניהול שונים בחברת האחזקות של הרשתות הקמעוניות סירס 
ו–Kmart. סגול מתכוון להמשיך בתפקידיו בקבוצת כתר במקביל להשקעתו במגה.

ערן מיטל
ערן מיטלצילום: אוליבייה פיטוסי

סגול הוא אחיינו של סמי סגול, נשיא כתר פלסטיק. משפחת סגול היא בין המשפחות העשירות במשק. הונה מוערך ביותר ממיליארד שקל, והיא מחזיקה בכתר פלסטיק, חברה שמחזור המכירות שלה מוערך במיליארד דולר בשנה. השקעתו המתוכננת של סגול במגה היא ההשקעה המשמעותית הראשונה שלו לצד פעילותו בקבוצת כתר. מיטל מוכר כבעל השליטה בחברת דירקט קפיטל, שמשקיעה בנדל"ן מניב בחו"ל, וכמנכ"ל ויו"ר דלק נדל"ן לשעבר.

הקבוצה של סגול־מיטל־קרוגר תתמודד מול גורמים נוספים שצריכים להגיש את הצעותיהם לרכישת מגה עד יום שלישי הבא. עוד צפויים להגיש הצעות לרכישה: בעלי יינות ביתן, רמי לוי, שצפוי להיתקל בהתנגדות רשות ההגבלים העסקיים, וייתכן שגם אייל רביד, בעלי רשת ויקטורי, שעדיין מחכה לסגור הסכם שיתוף פעולה מול רשת מזון אירופאית.

בימים האחרונים שוחח רביד עם רשות ההגבלים בניסיון לעקוף את ההחלטה של נאמני מגה למכור את הרשת כמקשה אחת בלבד, להבדיל מבחלקים. רביד רצה לדעת מה תהיה עמדת רשות הגבלים בנוגע להצעה משותפת לרכישת מגה של ויקטורי, יוחננוף, יינות ביתן, פרש מרקט, מחסני השוק וייתכן שגם רמי לוי. אם ההצעה תזכה במכרז, הרשתות יחלקו ביניהן את סניפי מגה. רשות ההגבלים טרם השיבה לויקטורי, אך לא סביר שתאשר את המתווה שהוצע, משום שהוא כולל חלוקה של השוק על ידי מתחרים.

"שוק המזון בארץ הוא הכי תחרותי שיש"

יוסי סגול
יוסי סגולצילום: יוסי כהן

בניגוד לענפי קמעונות אחרים, תחום קמעונות המזון נותר עד היום מקומי ואף רשת מזון בינלאומית לא פתחה סניפים בישראל. זאת גם עקב מכשול הכשרות והיות שוק קמעונות המזון בישראל רווי ובעל שיעורי רווחיות נמוכים. לכניסה של שחקן בינלאומי עשויות להיות השפעות חיוביות, בעיקר בהקשרים של תרבות ניהול ושירות.

"שחקן מחו"ל יכול לשנות את הסטנדרטים של הסופרמרקטים בישראל", אמר תמיר בן שחר, מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "האמריקאים בפרט ידועים כמנהלי קמעונות ברמה הכי גבוהה שיש. יש להם משנה סדורה ונהלים ברורים מאוד איך מנהלים רשת. זה בהחלט יכול להיות טוב לקמעונות המזון בישראל, כי סטנדרט השירות שלהם יותר גבוה ממה שאנחנו מכירים ורגילים בישראל. אצל האמריקאים שירות זה שירות, ניהול זה ניהול וקופה זה קופה, עם תרבות ונהלים ומדים ייצוגיים. אצל האמריקאים הכל מתוקתק — המחסנים והחנויות נקיים ומסודרים. יש להם התנהלות קמעונית מסודרת, בהיבטי השיווק, המכירה והתפעול".

לדברי בן שחר, כניסה לישראל עשויה להיות לא פשוטה לשחקן זר ולכן עדיף לקבוצה לצרף אליה רשת מזון ישראלית. "שוק המזון בארץ הוא הכי תחרותי שיש, עם רווח תפעולי נמוך מאוד שמחייב הקפדה והכרה של ההתנהגות הצרכנית של הצרכן הישראלי ששונה מהאמריקאי. למשל, הלקוח הישראלי פחות נאמן מהלקוח האמריקאי, הישראלים הרבה יותר מוטי מחיר בכל הנוגע למוצרי המזון שהם רוכשים, הם תזזיתיים מאוד ויכולים לקנות בכמה ערוצי מכירה במקביל ועוברים לקנות יותר ויותר קניות קטנות.

"ראינו מותגים מתחום רשתות הקפה והמזון, כמו סטארבקס, ברגר קינג ודאנקן דונאטס שהכניסה שלהם לישראל לא צלחה. מכיוון שהשוק הישראלי לא קל, רשת כמו קרוגר צריכה לבוא עם גורם שיש לו ידע וניסיון רבים בקמעונות המזון המקומית, כדי לדעת איך לנהוג. למשל, המנטליות הישראלית גמישה יותר, ורשתות המזון משנות מחירים בסניף מסוים בהינף יד בהתאם לתחרות איזורית. כמו כן, הם יצטרכו להתאים את המוצרים לכשרות הישראלית".

סניף סופרמרקט מגה ת"א
סניף סופרמרקט מגה ת"אצילום: אייל טואג

לדברי בן שחר, אם הקבוצה תרכוש בהמשך רשתות נוספות — שפועלות גם בפורמטים מוזלים, ולא רק עם פורמט עירוני כמו מגה בעיר — תהיה לה השפעה גדולה מאוד על שוק הסופרמרקטים בישראל.

בכל מקרה, כניסת קרוגר צפויה להביא בשורה במיוחד בגזרת השירות והנראות של החנויות. בגזרת המחיר תנסה הקבוצה להביא בשורה באמצעות יבוא מקביל של מוצרים. בנוסף, לקרוגר יש כמה מותגים פרטיים, אך הם יצטרכו לעבור את מכשול הכשרות.

רשת המרכולים הגדולה ביותר בארה"ב: בת 133 - אבל חדשנית/ רונית דומקה

קרוגר, רשת המרכולים הגדולה ביותר בארה"ב והקמעונית השנייה בגודלה אחרי וולמארט במונחי הכנסות, הוקמה ב–1883 על ידי ברנרד קרוגר, בנו של סוחר שהקים את החנות הראשונה בעירו סינסינטי עם המוטו: "היה מעשי. לעולם אל תמכור משהו שלא היית רוצה בעצמך".

ב–133 שנותיה התרחבה הרשת באמצעות רכישת רשתות קמעונות וכיום יש לה יותר מ–2,700 סניפים ב–35 מדינות בארה"ב, חלקם תחת שם המותג קרוגר, וחלקם תחת שמות אחרים, כמו דילון סטורס ופריי'ס.

הכנסות הרשת, שמעסיקה יותר מ–400 אלף עובדים, הסתכמו ביותר מ–108 מיליארד דולר בשנה ב–2014, השנה האחרונה שלגביה יש נתונים. יותר מ–93% מההכנסות מגיעות מפעילות רשתות המרכולים, והיתר מיותר מ–800 חנויות נוחות שדילון מפעילה. קרוגר מחזיקה גם בעשרות מפעלי מזון שמייצרים מוצרי חלב, דברי מאפה ומצרכי מזון נוספים. בבעלותה גם כמה רשתות למכירת תכשיטים.

לאורך השנים היתה קרוגר חדשנית וחלוצה בתחומים רבים בתעשיית קמעונות המזון. בשנות ה–30 היא היתה הרשת הראשונה שפיקחה באופן קבוע על איכות המזון וביצעה בדיקות מעבדה למזון. ב–1972 היא היתה הקמעונאית הראשונה בארה"ב שהשתמשה בקורא אלקטרוני, ובשנים האחרונות השתמשה בתוכנה מהירה שהפחיתה את זמן העמידה בתור מארבע דקות ב–2010 לפחות מ–30 שניות כיום.

בשבוע שעבר עלתה קרוגר לכותרות בארה"ב, לאחר שהודיעה כי תציע בבתי המרקחת בסניפיה את התרופה נלוקסון, המשמשת כדי לאזן השפעת מנת יתר של סמים כמו הרואין ללא מרשם בבתי מרקחת באוהיו ובקנטקי, אזורים שבהם מספר המכורים להרואין גבוה.

רשת קרוגר
רשת קרוגרצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker