המתמודדים החדשים והמפתיעים על רכישת מגה

ההליך למכירת הרשת יתחיל היום ■ נאמני מגה נחושים למכור אותה כמקשה אחת, ודורשים מהמתמודדים ערבות בנקאית בסך 
40 מיליון שקל ■ בכיר בענף המזון: "זה רק משחק, בסוף הרשת תימכר בחלקים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

היום יפרסמו נאמני מגה לראשונה מודעות רשמיות על פתיחת ההליך למכירת סניפי הרשת. למרות הביקורת, לפי תנאי המכרז, הסניפים 
(114 סניפים עירוניים של מגה בעיר ו–13 סניפים של הרשת החרדית זול בשפע) יוצאו למכירה כמקשה אחת והנאמנים לא יאפשרו הצעות לרכישת חלק מסניפי מגה.

המתעניינים ברכישת הרשת יוכלו לרכוש את טופסי המכרז המלאים תמורת 30 אלף שקל, ולאחר חתימה על התחייבות לסודיות, רוכשי המכרז יקבלו גישה למידע הכולל נתונים עסקיים אודות פעילות הרשת — באתר אינטרנט שיופעל החל ממחר. לפי תנאי המכרז, על המתעניינים השונים להגיש את הצעותיהם עד ליום שלישי, 23 בפברואר, בצירוף ערבות בנקאית של 40 מיליון שקל.

סניף מגה בעירצילום: אייל טואג

גם אלי להב ואיליק רוז'נסקי עשויים להתמודד על רכישת מגה. השניים ייפגשו היום לראשונה עם נאמני הרשת ויתכן שיגישו הצעה לרכישתה כחלק מהמכרז. להב ורוז'נסקי שותפים בחברת נדל"ן הפועלת בעיקר בגרמניה. להב עשה את הונו מכמה אקזיטים מוצלחים שעשה מרשתות מזון שהקים ומכר, בהן מחסני להב, והיום מחזיק ב-50% מקניון באר שבע שייסד, כאשר את המחצית השנייה מכר למליסרון. איליק רוז'נסקי כיהן כמנכ"ל דלק נדל"ן. 

איליק רוז'נסקיצילום: עופר וקנין

טיב טעם לא 
תתמודד במכרז

נכון לרגע זה, רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, מתכונן להגיש הצעה על מגה — אף שבכירים ברשות ההגבלים העסקיים נפגשו באחרונה כמה פעמים עם נאמני מגה ומסרו כי הסיכוי שהרשות תאשר עסקה כזו הוא נמוך מאוד. הסיבה לכך היא שברשות לא מעוניינים כי תיווצר רשת חדשה בעלת כוח שוק גדול במיוחד מול הספקים, ומעדיפים לקדם תחרות באמצעות חיזוק רשת קטנה יותר או כמה רשתות — מה שצפוי לקרות במקרה שמגה לא תימכר כמקשה אחת.

מחזור המכירות של רמי לוי שיווק השקמה הוא 3.8 מיליארד שקל בשנה, כאשר מי שירכוש את מגה יקבל מחזור מכירות נוסף של כ–2.5 מיליארד שקל בשנה לפחות. אייל רביד, בעל רשת ויקטורי שמדווחת על מחזור שנתי של כמיליארד שקל, צפוי להגיש הצעה לרכישת מגה ביחד עם בכיר בתחום באירופה — אם המגעים ביניהם בעניין יתממשו. ל–TheMarker נודע כי ויקטורי ונציגי הרשת האירופית ייפגשו השבוע בישראל כדי לדון בעסקה המתגבשת.

גורמים נוספים שצפויים להגיש הצעה לרכישת מגה הם נחום ביתן, בעלי רשת יינות ביתן — שלה מחזור מכירות 
שנתי של כ–2.5–3 מיליארד שקל, ובכירים ברשות ההגבלים הודיעו כי לא תעמוד בדרכה; וקבוצה אחרת, שאינה לוקחת חלק בענף קמעונות המזון, בראשות אנשי העסקים יוסי סגול (ממשפחת סגול, בעלי כתר פלסטיק) וערן מיטל (לשעבר מנכ"ל דלק נדל"ן).

מקורבים לחברת טיב טעם, ששקלה לרכוש את מגה, מסרו כי החברה לא תתמודד במכרז.

"מכירה במקשה אחת תפגע בתחרות"

החלטת הנאמנים למכור את מגה במקשה אחת ולא בחלקים היא, לדבריהם, לשם מיצוי הפוטנציאל הכלכלי שלה במכירתה ובמטרה לשמור על הרשת שלמה ופועלת. ואולם בענף המזון טוענים כי הנאמנים היו קשובים להסתדרות ולוועד עובדי מגה, שדרשו שהרשת תימכר בשלמותה, שכן כך הם יוכלו להשיג ככל הנראה תנאי העסקה טובים יותר.

רמי לויצילום: בלומברג

עם זאת, מכירת מגה בשלמותה עלולה למסמס את ההזדמנות להורדת מחירי המזון בישראל. בענף המזון טוענים כי אם הרשת תימכר בחלקים — וכמה רשתות ירכשו כל אחת כמה עשרות מתוך 127 חנויות מגה — התחרות בענף המזון תהיה גדולה יותר והמחירים יהיו נמוכים יותר בהתאם.

הרשתות הפרטיות מעוניינות להיכנס לערים, ואם כל אחת מהן (כמו רמי לוי, יינות ביתן, ויקטורי ויוחננוף) היתה רוכשת מקבץ של חנויות, סביר להניח כי היתה מתעוררת תחרות במרכזי הערים — והמחירים היו יורדים. ואולם אם שחקן אחד יקנה את מגה, התחרות צפויה להיות חלשה יחסית. כמו כן, שחקן חדש שייכנס לענף צפוי לשמור על המחירים הגבוהים יחסית שקבעה מגה.

בענף המזון מעריכים כי גם אם מגה תירכש בשלמותה על ידי רשת מזון פרטית, היא תנסה ליהנות מרווחיות גבוהה ככל האפשר, ולכל היותר תציע מחירי ביניים נמוכים במעט מהמחירים בשופרסל שלי — הפורמט העירוני של שופרסל. ואולם ההסתדרות, פרופ' ירון זליכה המייעץ לוועד עובדי מגה ואף שר האוצר משה כחלון, יצאו נגד מכירת מגה בחלקים — כדי לנסות לשמור על תנאי העבודה של עובדי מגה, הידועים כמשופרים לעומת הממוצע בענף.

ואולם כלל לא בטוח שמכירת מגה במקשה אחת אכן תניב מחיר גבוה יותר ממכירתה בחלקים, כפי שטוענים הנאמנים, ואולי אף להפך. לראיה, הנהלת מגה התכוונה למכור 20 סניפים של רשת You לרמי לוי תמורת כ–80 מיליון שקל, אך לבסוף You נמכרה בחלקים לכמה רשתות פרטיות תמורת יותר מ–140 מיליון שקל.

אייל רביד, מנכ"ל ויקטוריצילום: דניאל בראון

"המכרז הוא החלק השני של תוכנית ההפעלה"

בכירים בקרב רשתות המזון לא מאמינים כי מגה תימכר כמקשה אחת, ומתעקשים כי למרות המכרז הנוכחי, בסופו של דבר מגה תימכר בחלקים לרשתות שונות.

"לא רק שמגה תימכר בחתיכות, זה גם לא יקרה לפני 
יולי. כל מה שקורה כרגע זה משחק של הנאמנים", אומר בכיר בענף המזון.

לדבריו, "לא מן הנמנע שהנאמנים מבינים שלמכור את העסק בחתיכות יכניס לקופה הרבה יותר כסף, אבל הם חייבים לשדר לאומה שהם מוכרים את מגה כשלם, עבור העובדים. הם מבינים שוועד העובדים הוא בעיה, וככל שהזמן יעבור, הוועד אמור להתפורר ואז יהיה להם קל יותר למכור את מגה בחלקים. כך, בסוף הם יוכלו להגיד שאין הצעה רצינית לכל הרשת, ולעומת זאת יש הרבה הצעות לחלקים, והחלקים שווים יותר מהשלם — ואז יש להם סיבה כביכול למכור בחלקים".

הנאמנים, רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר ברטוב, מסרו כי "המכרז הוא החלק השני של תוכנית ההפעלה שמיישמים הנאמנים, וזאת לאחר שפעילות הרשת יוצבה ופדיון מגה נמצא בעלייה. לפי נתוני המכירות, מאז הקפאת ההליכים מציגה הרשת שיפור עקבי בפדיון והשבוע עמדה ביעדי המכירות שהציבו הנאמנים בתוכנית ההפעלה. כמו כן, לפי הנתונים, השבוע נרשמה עלייה של 35% בפדיון החברה, לעומת השבוע שבו נכנסה הרשת להקפאת הליכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker