לאחר שמונה שנים ואחרי קריסתה: החרדים ניאותו להסיר את החרם על מגה

נאמני מגה הגיעו להבנות על הסרת החרם לקראת מכירתה ■ החרם גרם לסגירת רשת שפע שוק ולאובדן בסך של מאות מיליוני שקלים בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מעט מדי ומאוחר מדי, נאמני מגה שמונו על ידי בית המשפט הגיעו להבנות עם גורמים במגזר החרדי להסרת חרם הצרכנים שהטילו על תת-הרשת שלה, שפע שוק, וששמרו עליו באדיקות במשך שמונה שנים. את החרם החלה ועדת הרבנים למען קדושת השבת, לאחר שבעלי החברה האחות של מגה דור אלון רכשה את הרשת העירונית AM:PM, שפועלת בשבתות. העיתונות החרדית סירבה לקבל מודעות של מגה ופירסמה פשקווילים כנגד רכישה ברשת החרדית של הקבוצה, שפע שוק (שלימים הוסבה לזול בשפע).

שפע שוק כללה אז כ-40 סניפים, והיתה הרשת המובילה במגזר החרדי בישראל עם מחזור של כ-900 מיליון שקל. דודי ויסמן, שניהל בזמנו את קבוצת אלון, שהחזיקה במגה, ושפע שוק, לא הסכים לדרישות החרדים לסגור את הרשת בשבת, ובתמורה הם פצחו בחרם שהדיר את רגליו של הציבור החרדי. שפע שוק נפגעה בצורה קשה עד כדי כך שב-2011 היא נמחקה והוסבה לרשת החרדית הקיימת כיום, "זול בשפע". ואולם שינוי השם לא עזר, החרם נמשך, חנויות הרשת נסגרו בהדרגה והיא מונה כיום 13 חנויות בלבד. ב-2014 שקלה הקבוצה לוותר בכלל על פעילותה במגזר החרדי - לאחר שלא הצליחה להשתקם מהחרם וניהלה מגעים למכירת זול בשפע.

החרדים חוזרים לקנות במגה
החרדים חוזרים לקנות במגהצילום: רותי לוי

הנאמנים הבהירו לגורמים בחברה החרדית כי הבעלים הקודמים של מגה, בהם דודי ויסמן, אינם קשורים לפעילותה הנוכחית של מגה ולא יקבלו כל תשלום בעקבות מכירתה הצפויה של הרשת וכן חנויות "זול בשפע". ביומיים האחרונים פורסמו כתבות חיוביות בעיתון "יתד נאמן". כמו כן, הנאמנים קיבלו אישור לפרסם מודעות של מגה בעיתונות החרדית והם יעשו כן החל ממחר.

עו"ד אודי גינדס, נאמן מגה, אמר היום: "אנחנו שמחים על ביטול החרם החרדי על רשת מגה וחנויות זול בשפע, זו אחת מהמטרות שהצבנו לעצמנו לצורך הבראת הרשת והעמדתה למכירה. המגזר החרדי הוא חלק אינטגרלי מקהל הצרכנים של מגה, שלא ניתן להתעלם ממנו. אני מודה לגורמים במגזר החרדי שנענו לפנייתנו, הבינו את המצב שבו שרויה הרשת, ונרתמו במיוחד לטובת העובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker