זליכה והנאמנים של מגה: לא נוותר לגינדים, לשרגא בירן ולדודי ויסמן

נאמני מגה: "שינוי הבעלות באלון אינו רלוונטי מבחינתנו. גינדי יצטרכו לקחת בחשבון את ההתחייבויות של אלון רבוע כחול כלפי מגה" ■ גורמים באלון: "מגה סחבה את אלון רבוע כחול למטה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

נאמני מגה וועד העובדים לא מתכוונים לוותר לבעלי אלון רבוע כחול על התחייבויותיהם כלפי מגה. זאת גם אם הבעלות תעבור לידי גינדי החזקות. גם בעלי אלון הנוכחיים - שרגא בירן, ארגון הקניות של הקיבוצים ודודי ויסמן - לא צפויים לקנות לעצמם חסינות אישית באם עסקת המכירה של אלון רבוע כחול לגינדי החזקות תתבצע.  

למרות שעסקת הרכישה של אלון רבוע כחול לא כוללת את חברת מגה, שכן החל מלפני כשבועיים היא נמצאת בהקפאת הליכים, קיימות עדיין מחלוקות בנוגע למגה שלא בטוח שיפסחו מעל מי שהיתה החברה האם של מגה עד לאחרונה.

דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

כך למשל, נאמני מגה יצטרכו להמליץ האם אלון רבוע כחול צריכה להעביר כ-60 מיליון שקל על אספקה שסופקה לרשת והיתה צריכה להיות משולמת לספקים יומיים לפני שפנתה לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים. מגה, אז של אלון רבוע כחול, בחרה שלא לשלם את החוב באופן חד צדדי. כמו כן קיימת התחייבות של אלון רבוע כחול מחודש יולי להעביר כ-60 מיליון שקל נוספים למגה.

בנוסף, הנאמנים אמורים לבדוק את ההתנהלות הבעייתית מאוד לכאורה של בעלי אלון - שרגא בירן, ארגון הקניות של הקיבוצים ודודי ויסמן. בין הטענות שהועלו נגד בעלי אלון: הסתרת הפסדיה האמיתיים של מגה (כ-1.4 מיליארד שקל) ,שהתגלו רק כשפנו לראשונה לבית המשפט ביולי אשתקד, משיכת דיבינדים בעת שהחברה הפסידה, עסקאות בעלי עניין בעייתיות ועוד. 

הנאמנים של מגה אמרו ל-TheMarker כי "שינוי הבעלות באלון אינו רלוונטי מבחינתנו. בכוונתנו לעמוד על קיום התחייבויות אלון רבוע כחול כלפי מגה. גינדי יצטרכו לקחת בחשבון את התחייבויות אלון רבוע כחול כלפי מגה".

לדברי פרופסור ירון זליכה, יועץ מיוחד לוועד עובדי מגה, "מכירת אלון רבוע כחול לא מבטלת מבחינתנו דבר וחצי דבר בנושא התביעות שנתבע והשלמת הכספים שמגה התחייבה להעביר למגה בהסדר מיולי. נתבע תביעה אישית את הדירקטורים שכיהנו באלון ובמגה ב-2013, בהם דודי ויסמן ונציגי הקיבוצים, על הדיווידנדים שחולקו ועל עסקאות בעלי עניין מפוקפקות.

"בנוסף נתבע מאלון, יהיו מי שיהיו בעליה, את ה-63 מיליון שקל שהתחייבה להעביר בהסדר. אנחנו עוד בודקים כיצד יהיה ניתן לגבש תביעה נגד שרגא בירן (שכן לא כיהן כדירקטור; עד"מ) אך בכל מקרה יש לנו תביעה מוסרית ברורה נגדו. עם זאת, אנחנו בהחלט מברכים על המכירה כי קצה נפשנו בבעלי השליטה האחרים".  

במקביל, בקרב אלון טוענים כי "מגה סחבה את אלון רבוע כחול למטה. התמיכה של אלון רבוע כחול במגה מאז הפנייה הראשונה לבית המשפט בבקשה להסדר נושים ביולי שנה שעברה, בהיקף של כ-240 מיליון שקל, היא זאת שהחריפה את הקשיים שלה.", אמר גורם המקורב לבעלי אלון.

למכירת אלון רבוע כחול לא צפויה להיות השפעה על מכרז למכירת מגה שיוצא לדרך בימים אלה. למכירה עשויה להיות השפעה על הסדר הנושים של מגה ואולם ספקים ציינו כי במצב הנוכחי של אלון סביר שמכירה לא תשפיע עליהם. לדברי ספק גדול, "חובות הספקים שייכים למגה ולא לאלון. תיאורטית הכסף מאלון אמור להשתלשל למגה אבל גם כך לא היה סיכוי שבעלי האג"ח של אלון היו מוותרים על הכסף שאמור להיות מועבר לחובות של אלון ואליהם".

שרגא בירןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker