משרד הבריאות הסתיר מהציבור את חקירת "הרבלייף" במשך יותר מחודש

העדות לקשר אפשרי בין מוצרי החברה לתחלואת כבד התקבלה בינואר - ופורסמה רק עכשיו; מוצרי הרבלייף אינם נמכרים על המדפים בחנויות, אלא משווקים ע"י כ-2,000 סוכנים באופן אישי; לפני יותר מחודש התקבלה במחלקה לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות הודעה על ארבעה חולי כבד שצרכו תוסף תזונה של רבלייף

רן רזניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן רזניק

משרד הבריאות הסתיר מהציבור, במשך יותר מחודש, את החקירה שערך בחשד לקשר בין מוצרי "הרבלייף" לבין תחלואה בכבד של שלושה חולים, ומות חולה נוספת בעקבות סיבוכי השתלת כבד. על פי בדיקת "הארץ", העדות הראשונה לסכנה אפשרית הטמונה בשימוש בתוספי צריכת המזון והדיאטה של הרבלייף, נמסרה למשרד הבריאות כבר ב-4 בינואר. ואולם, רק שלשום בלילה מסר משרד הבריאות על החקירה, והרבלייף הודיעה שהיא מפסיקה זמנית לשווק בישראל את אחד מ-25 מוצריה, "שומשום ועשבי תבלין".

ממשרד הבריאות נמסר אתמול כי בעקבות פרסום ההודעה, הגיעו למשרד ארבע פניות נוספות וחדשות של חולים שטענו כי היו אצלם תופעות גופניות שנגרמו אחרי שהשתמשו במוצרי הרבלייף. באחד מהמקרים מדובר בתופעות של מחלה בכבד. מוצרי הרבלייף אינם נמכרים על המדפים בחנויות, אלא משווקים על ידי כ-2,000 סוכנים באופן אישי.

הן במשרד הבריאות והן בהרבלייף התקשו אתמול להסביר מדוע רק שלשום בלילה יצאה ההודעה לציבור על החקירה, למרות שכבר לפני יותר מחודש התקבל במשרד המידע על הצורך בחקירת הפרשה. ההודעה שהוציא שלשום משרד הבריאות התקבלה על פי החלטה של הנהלת משרד הבריאות בראשותו של פרופ' אבי ישראלי ובאישור שר הבריאות דני נוה. להחלטה היו שותפים המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, וראש שירותי המזון והתזונה במשרד, ד"ר דורית ניצן-קלוסקי.

ב"מעריב" פורסם אתמול כי רק בעקבות פניית העיתון ביום שישי לבירור הפרשה, התקבלה החלטה בהולה במשרד הבריאות לפרסם הודעה לציבור. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המשרד התכוון בכל מקרה לפרסם את ההודעה, אך לא רצה לעורר פאניקה בציבור כל עוד מדובר רק בחשדות. ואולם, גם לאחר הודעת המשרד מדובר בחשד בלבד.

על פי מסמך פנימי שכתבה לפני יותר מחודש ד"ר ניצן-קלוסקי, התקבלה במחלקה לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות הודעה על ארבעה חולי כבד שצרכו תוסף תזונה של הרבלייף. פרופ' דני שובל, מומחה למחלות כבד מבית החולים הדסה עין כרם, הוא שהודיע למשרד כי טופלו אצלו בשנה וחצי האחרונות ארבעה חולים עם בעיות בלתי מוסברות בתפקודי הכבד שלהם, וכי הוא מצא שיש חשד כי המכנה המשותף לכולם היה צריכה של תוספים של הרבלייף לצורך הרזיה. בעקבות ההודעה החל משרד הבריאות בחקירה אפידמיולוגית, אך לא נמסרה על כך כל הודעה לציבור. במסגרת החקירה התגלו ארבעה מקרים כאלה, אבל רק חולה אחת דיווחה על צריכת מוצרי הרבלייף.

ביום חמישי, יותר מחודש לאחר תחילת חקירת הפרשה, הגיע לארץ צוות מומחים מטעם הרבלייף, אשר קיים פגישות עם נציגי משרד הבריאות. בפגישות אלה התברר שתוסף התזונה היחיד של החברה המיוצר רק בישראל, "שומשום ועשבי תבלין", שונה בתכולתו מהתוסף המיוצר בחו"ל. החברה החליטה לעצור בשלב זה את שיווקו.

יונה פיכמן, מנכ"ל חברת הרבלייף ישראל, מסר אתמול כי "רק לפני כשבועיים נודע לחברה על הבדיקה, ולמרות שעדיין לא נמצא קשר בין המוצרים למחלה, החברה הפסיקה מיוזמתה לשווק מוצר אחד אשר משווק בלעדית בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker