תספורת או פירוק? איך ייראה העתיד של מגה - והאם 3,000 איש יאבדו את פרנסתם - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תספורת או פירוק? איך ייראה העתיד של מגה - והאם 3,000 איש יאבדו את פרנסתם

הספקים ועובדי מגה טוענים כי לא יסכימו לוויתורים תמורת מכירת הרשת ■ יו"ר ועד עובדי מגה: "אין מצב שנסכים שמישהו יקנה את מגה ויקבל חלק מהמניות שלנו בחינם"

4תגובות

בשבועות האחרונים מנהלת אלון רבוע כחול, בעלת מגה, משאים ומתנים שונים למכירת מגה קמעונאות, בעיקר סניפים של הרשת מגה בעיר. המגעים הרציניים ביותר מתנהלים ככל הנראה מול קבוצה בראשות יוסי סגול וערן מיטל, שהגישה אתמול (ג') הצעת רכישה רשמית, ובנוסף נוהלו מגעים מול יפית גרינברג, רמי לוי ועוד.

מכיוון שלמגה חובות ענק של כ-900 מיליון שקל, כל השיחות עם הרוכשים הפוטנציאלים דנו באופציה של רכישת הרשת, תמורת סכום שנע סביב כ-250 מיליון שקל, אך רק במידה והחוב יצומצם משמעותית באמצעות תספורת על החוב. לדברי גורם שניהל משא ומתן לרכישת מגה, המתווה שעליו דנים ידרוש מהעובדים לדלל את אחזקותיהם בחברה לכדי 10% לעומת 33% כיום, ומהספקים והבנקים לוותר על עשרות אחוזים מהחוב. בנוסף, אלון רבוע כחול תצטרך לוותר על הלוואת בעלים בהיקף של 170 מיליון שקל.

עופר וקנין

ככל הידוע, הנהלת מגה, בראשות מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן, עוד לא פנתה רשמית לספקים ולעובדים בבקשה שיסכימו לתספורת, אך הצפי הוא שכך יעשה כאשר יגיע להסכמות סופיות עם רוכש פוטנציאלי. עוד אפשרות היא כי מגה תפנה לבית המשפט ותבקש כי התספורות ייעשו תחת מטריית בית המשפט.

גם הבנקים הממנים של מגה מקיימים שיחות שוטפות עם הנהלת אלון רבוע כחול ועם מגה בקשר למכירה אפשרית של מגה קמעונאות. בבנקים מודעים לקיום ההצעות שעומדות על השולחן של אלון רבוע כחול אך לטענתם בינתיים לא הוגשה להם הצעה פורמאלית לגבי גיבוש הסדר חוב כזה או אחר, ולכן טוענים הבנקים כי עדיין לא ברור מה תהיה גובה המחיקה של החוב, אם תהיה.

בבנקים ממשיכים להפנות אצבע מאשימה למצבה של מגה ושל אלון רבוע כחול אל בעלי השליטה בחברה – שרגא בירן ודודי ויסמן. "לבעלים של אלון רבוע כחול יש לא מעט נכסים וכיסים עמוקים ואנחנו גם רואים שויסמן מנהל מגעים לרכישת סונול כך שכנראה שיש לו כסף. אנחנו מצפים שבירן וויסמן יתרמו לעזרתה של מגה סכומים נוספים ולא ישאירו את גורל העובדים הרבים שלה רק בידי ספקים ובנקים", ציין גורם בכיר באחד הבנקים הממנים של מגה ושל אלון רבוע כחול.

החוב של מגה לבנקים מוערך ב-500 מיליון שקל והוא מתפלג באופן הבא: כמחצית מהחוב כלומר כ-250 מיליון שקל, הנו כלפי בנק הפועלים, בעוד שרבע מהחוב שייך למזרחי טפחות ורבע נוסף לבנק הבינלאומי. מתוך סך החוב ישנה ערבות של אלון רבוע כחול בהיקף של כמחצית מהחוב,כלומר של כ-250 מיליון שקל.

אביגדור קפלן בהפגנה של עובדי מגה
עופר וקנין

העובדים לא יוותרו

בכיר בענף הקמעונאות שהתעניין בעבר ברכישה טען כי "הם יבואו לביהמ"ש ויגידו 'יש לנו רוכש שמוכן לשים ככה וככה אבל הוא לא מוכן לקחת על עצמו חובות של מיליארד שקל אלא רק כ-300 מיליון שקל. הם יגידו לשופט שאם זה לא יקרה והספקים והבנקים לא יסכימו לתספורת, אז הרשת תיסגר ו-3,000 עובדים יאבדו את מקום עבודתם. השופט יסתכל על העובדים ויעשה כל מה שאפשר כדי שכולם יקצצו במה שחייבים להם כדי שמגה תמשיך להתקיים",

ממול עומדים העובדים והספקים על הרגליים האחוריות וטוענים כי לא יסכימו לוותר על מה שמגיע להם.

אייל אלי, יו"ר ועד העובדים של מגה, הוסיף כי "בזמן האחרון מתקבלים מסרים מאחורי הקלעים, מהקונה המיועד או ממי שזה לא יהיה, שמתכננים שנישאר רק עם 10% מהמניות במקום ה-33% שיש לנו עכשיו. אז אני מודיע עכשיו קבל עם ועדה – זה לא יקרה".

"אין מצב שנסכים שמישהו יקנה את מגה ויקבל חלק מהמניות שלנו בחינם. אנחנו ויתרנו על דברים בשביל המניות האלה (בתמורה ל-33% מהון המניות הסכימו העובדים לפיטורי 1,000 עובדים וויתור על תנאי שכר בהיקף של 35 מיליון שקל). אם רוצים שיקבעו פגישה עם ההסתדרות ונדון בזה, נשב למשא ומתן כלכלי וישלמו לנו עבור המניות שלנו". 

"אביגדור קפלן לא דיבר איתי על האופציה של דילול מניות", טען אלי. "אביגדור אמר לי שהוא לא קיבל שום מתווה קונקרטי, אני חלק מהדירקטוריון של החברה ואני מאמין שהוא אומר לי את האמת. אני סמוך ובטוח שהוא עושה הכל כדי להביא קונה למגה".

הספקים הקטנים חוששים

גם ספקים שונים אמרו כי אין בכוונתם להסכים לתספורת תמורת מכירת החברה. יצויין כי בפעם הקודמת בה פנתה מגה לביהמ"ש בחודש יולי בבקשה לפריסת חובות, הסכימו הספקים לדחיית 30% מהחוב אליהם ל-24 חודשיים שיחלו בתוך שנתיים. ספקים רבים טענו בהתחלה כי לא יסכימו לדחיית התשלום אך לבסוף רובם הסכימו לפריסת 30% מהחוב, למרות שסביר שחלקם לקחו בחשבון שקיים סיכוי סביר שהם לא יקבלו את החזר החוב בעתיד.

"אין לזה כל הצדקה. יש פה קבוצה מאוד חזקה, שיש לה נכסים וחברות ותזרים מזומנים. שהם ישלמו את החובות שלהם. זה לא מקרה כמו שהיה עם נוחי דנקנר, פה בעל החוב קיים ויכול לשלם. אנחנו לא נסכים לשום תספורת בחוב העבר שלהם אלינו. מגה כבר מכרו ללקוחות את המוצרים שמכרנו לו, זה הכניס לכיס שלהם רווח של 20-30% ממכירת המוצרים ועכשיו הם לא רוצה לשלם לנו", אומר ספק גדול.

מי שבעיקר מוטרדים מהאפשרות לתספורת עתידית הם הספקים הקטנים, שמפעילים על מנהלי החברה לחץ גדול. הסיבה היא שבניגוד לחלק מהספקים הגדולים, הספקים הקטנים והבינוניים לא מבוטחים רובם בביטוח אשראי ובנוסף, הם פחות חסינים מרוב הספקים הגדולים, כך שחוב אבוד של כמה מיליוני שקלים עשוי, לכל הפחות, להרע משמעותית את מצבם.

כבר מספר חודשים שחלק מהספקים לא מספקים למגה סחורה או מספקים לה באופן מאוד חלקי. לכן חסרים ברשת מוצרים כמו סימילאק, תה של ויסוצקי, סיגריות, שוקולד קינדר ועוד. במגה חוששים כי בימים הקרובים עוד ספקים קטנים ובינוניים יצמצמו או יעצרו את אספקת הסחורה לרשת. חלק מהספקים כבר הפנימו שיתכן ולא יראו חלק מהחוב של מגה אליהם ורשמוחלק ממנו כחוב אבוד. 

ממגה נמסר בתגובה: "מגה ממשיכה בתהליך ההבראה ומשקיעה מאמצים כבירים להחזיר את החברה לפסי צמיחה. החברה פועלת בגיבוי החברה האם אלון רבוע כחול ועמדה עד כה בכל התחייבויותיה כולל תשלומים שוטפים לספקים. הבראתה של הרשת תלויה בשיתוף הפעולה של הספקים ובהמשך אספקת סחורה כסדרה. רובם הגדול של הספקים נותן את אמונו ברשת, ואילו חלקם לצערנו מצמצם אספקות ומקשה על התנהלותה השוטפת של החברה".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם