ערוץ 20 בדרך לעידן פלוס: עשוי להחליף את ערוץ 33 המשדר בערבית

בפגישה מיוחדת של מנכ"לי האוצר והתקשורת סוכם כי ערוץ 20 הימני יעלה לעידן פלוס במקומו של ערוץ 33 המשדר בערבית ■ הערוץ עתר לבג"צ בעניין וטען כי הפסיד עד כה 5 מיליון שקל לנוכח אי העלתו למערך הערוצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

ערוץ 20, הערוץ הימני, עשוי לעלות למערך עידן פלוס במקומו של ערוץ 33 בערבית של רשות השידור – זו התוכנית שמתגבשת במשרדי האוצר, התקשורת וברשות השנייה. פגישת מנכ"לים מיוחדת בנושא זה התקיימה בשבוע שעבר והנושא נבחן בקרב הגורמים הרלוונטיים.

ערוץ 20 קיבל רישיון בראשית דרכו לשדר שידורי מסורת ויהדות, אך בפועל הרחיב את תחומי הסיקור שלו לשידורי אקטואליה, כולל תוכנית כלכלית, ומאז הוא מציב את עצמו בצד הימני של המפה הפוליטית-תקשורתית, ובאחרונה אף העלה פוסט נגד הנשיא ראובן ריבלין ועורר סערה ציבורית. הערוץ נועד להתבסס על הכנסות מפרסומות, והוא משודר כיום רק על גבי מערך HOT ו-yes ובאינטרנט.

לצד התרחבות עולמות התוכן שואף הערוץ להרחיב את אחוזי החשיפה, וכך בערוץ 20 מזה זמן ממושך רוצים לעלות על גבי מערך עידן פלוס, ובאופן זה להרחיב את תפוצתם ולהגיע למאות אלפי משקי בית נוספים. אלא, שהרחבת המערך - שמשדר כיום 6 ערוצים, ל-18 ערוצים - תקועה מזה זמן רב, משום שעלויות התפעול של מערך חדש גבוהות.

הערוץ הגיש עתירה לבג"צ בנושא זה נגד ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו ונגד שני הרגולטורים של ענף הטלוויזיה - הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין. הערוץ דורש כי יפעלו להעלותו באופן מיידי על גבי הפלטפורמה החינמית של עידן פלוס, וטוען כי אי־העלאתו למערך גורמת לו נזקים עצומים.

חדר הבקרה של ערוץ 20צילום: דניאל צ'צ'יק

בעתירה טען הערוץ כי על פי החוק, הוא אמור היה לעלות למערך עידן פלוס - שבו משודרים כיום שישה ערוצים (1, 2, 10, 33, חינוכית וערוץ הכנסת), אף שהוא אמור היה להתרחב ולשדר 18 ערוצים כבר לפני שנתיים. "אוסף מחדלים של חוסר תיאום, חוסר תכנון וביצוע לקוי" של הנתבעים הביאו לכך שלא ניתן להעלות את הערוץ על גבי המערך המורחב של עידן פלוס, נטען בעתירה. לפי הערוץ, ההפסד היומי עקב אי־העלאתו למערך הוא 28 אלף שקל - וההפסד הכולל עד כה הוא כ–5 מיליון שקל.

בשבוע שעבר התקיימה פגישה בנושא בהשתתפות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד - שבהתאם להסדר ניגוד העניינים שלו הותר לו באחרונה לטפל גם בתחום השידורים - מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, ומ"מ מנכ"ל הרשות השנייה ניר שוויקי וגורמים נוספים. בפגישה עלתה ההצעה להעלות את ערוץ 20 במקומו של ערוץ 33.

ערוץ 33 אמור להיות הערוץ בערבית של רשות השידור, אך בפועל אין בו כיום כמעט תכנים מקוריים. רשות השידור משלמת כ-4 מיליון שקל בשנה עבור שידור הערוץ על גבי עידן פלוס. ההצעה כיום הנבחנת באוצר היא להפסיק את המימון לערוץ 33 למערך עידן פלוס, ובמקומות להעלות את הערוץ העומד בתור בבקשה לעלות על המערך – ערוץ 20.

ההחלטה אם לרדת מהמערך אמורה להית של רשות השידור בלבד, או של תאגיד השידור הציבורי. ואולם התאגיד החדש תלוי לחלוטין בתקציב של משרד האוצר להקמת התאגיד החדש. כלומר, אם באוצר יחליטו שלא לממן את הפצתו, הרי שערוץ 20 יוכלו לעלות במקומו.

ח״כ עיסאוי פריג׳ (מרצ) מסר כי הוא בוחן כיצד ניתן לסכל את החלפת הערוצים. לדבריו, "ראש הממשלה ושר התקשורת אומר שהוא לא מוכן שיהיו כאן 'שתי מדינות', אבל בפועל עושה הכל כדי לדחוק את רגלי הציבור הערבי מהמדינה האחת שיש. על מנת לשרת את ערוץ הבית שלו, זה שמספק לו ראיונות חנפניים ופוסטים מרושעים על יריביו, הוא גוזל מהציבור הערבי את המעט שהיה לו בעידן פלוס. ערוץ 33 הוא לא ערוץ לתפארת, אבל הוא הערוץ היחיד בעידן פלוס שדובר את שפתם של 20% מאוכלוסיית המדינה. אבל כנראה שבעבור נתניהו הציבור הערבי כאן רק בכדי לצבור על גבו נקודות פופוליסטיות ולא בכדי לתת לו שירות".

ממשרד התקשורת נמסר כי "הנושא עלה בדיון שכינס מנכ"ל האוצר לפני כשבוע, ונבחן כיום על ידי הרשות השנייה והאוצר".

ממשרד האוצר נמסר כי "ערוץ 20 הגיש בקשה וכעת הנושא נמצא בבחינה".

בערוץ 20 סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker