אפליית מחירים: למה קשישים משלמים יותר על שירותי HOT ו-yes? - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דו"ח מועצת הכבלים

אפליית מחירים: למה קשישים משלמים יותר על שירותי HOT ו-yes?

דו"ח כלכלי שהזמינה מועצת הכבלים והלוויין מראה כי אוכלוסיות חלשות עלולות לשלם תעריפים גבוהים לעומת לקוחות בעלי מודעות צרכנית ■ לשתי החברות יש אלפי מסלולי מבצע שונים, אך הם נותרים חסויים והצרכן לא יכול להשוות מחירים ■ לחברות תותר העלאת תעריפים חלקית

2תגובות
מבוגר על כסא פלסטיק צופה בטלויזיה המקרינה משחק כדורגל מבעד לחנות חשמל
דן קינן

אין לאשר חלק מהבקשות של HOT ו–yes לעליות מחירים בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית, בעיקר בשל אפליית צרכנים - כך ממליץ דו"ח של חברת ייעוץ כלכלית, שחיבר ד"ר רועי שלם והופץ לחברי מועצת הכבלים.

הדו"ח נכתב לבקשת יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן־חי שגב, לאחר ששתי החברות הודיעו לפני כחודש על העלאת מחירים. הממונה על ההגבלים אמנם הודיע כי לא יבדוק את החשדות לתיאום מחירים בין שתי החברות, אך מועצת הכבלים החליטה לבדוק אם יש הצדקה להעלאת תעריפים.

פער לטובת לקוחות אקטיביים ומתוחכמים

אפליית מחירים שבה נוקטות החברות מיועדת ללקוחות המאיימים לנטוש. כפי שכל אחד מאתנו התנסה, כאשר הוא מודיע לחברה על רצונו לנטוש, הוא זוכה לשיחת טלפון מנציג שימור לקוחות שבה הוא מפתה אותו להישאר בחברה תוך הורדת מחירים.

ד"ר רועי שלם
עופר וקנין
יפעת בן חי-שגב
אייל טואג

הדו"ח ממליץ לאסור על אפליית מחירים לטובת לקוחות המאיימים לעזוב או כאלה בשלבי ניתוק, וזאת "על מנת להקטין את חסמי המעבר בשוק ולאפשר כניסתם של מתחרים חדשים לשוק".

לדעת מחבר הדו"ח, המבצעים של שתי החברות "אגרסיביים במיוחד בכל הנוגע ללקוחות הבוחרים להתנתק, ובכך נמנע מהמתחרים חדשים - בפרט סלקום- לצבור מסה קריטית של מנויים".

אפליית מחירים נוספת היא בין לקוחות שיודעים להתמקח לבין כאלה - בעיקר קשישים או מגזריים - שמשלמים כל סכום שאותו דורשת החברה. "ההתקשרות עם חברות הטלוויזיה הרב־ערוצית היא מטבעה התקשרות לזמן ממושך. העובדה שלקוח אשר מתקשר לאחר תקופה לשירות הלקוחות מצליח במקרים רבים לשפר את תנאי ההתקשרות, מביאה לכך שנוצרים הפרשי תעריף משמעותיים לטובת לקוחות אקטיביים ומתוחכמים", נכתב בדו"ח. "יוצא, דה־פקטו, שאוכלוסיות חלשות, כגון קשישים, עלולות לשלם תעריפים גבוהים מאלה של אוכלוסיות חזקות מהם".

כחלק מביטול האפליה ונקיטת מסלולי מחיר תואמים לכולם, הדו"ח ממליץ לבטל גם את האפליה הזאת. "ביטול האפשרות להפלות בין לקוחות בפועל תביא שוויון גדול יותר בין אוכלוסיות אלה", נכתב בדו"ח. עם זאת, לא הומלץ לבצע פיקוח מחירים כולל על השוק, אלא לבחון תחילה את השפעת הרפורמה הנוכחית בתעריפים - ורק במידה שלא השיגה את מטרותיה, לבחון פיקוח מחירים.

"אפליה בין לקוחות שונים"

yes ביקשה לייקר את תעריפי שירות ה–VOD מ–24.7 שקל לחודש כיום ל–29.90 שקל לחודש. אלא שזו אינה גזירה שווה לכל: החברה הגישה נספחים שבהם ביקשה להותיר לעצמה את הזכות לקיים מבצעים שונים, שבהם תעריף 
ה–VOD יהיה נמוך יותר - למשל ללקוחות חדשים. לפי הדו"ח, מדובר בכמה מבצעים במקביל, כאשר "על פניו, טמונה בהם אפליה" בין לקוחות שונים.

HOT נקטו עמימות באשר לשיעור עליית המחירים המתוכננת, וסירבו לפרסם בתקשורת מה יהיה היקפה. החברה העבירה למועצת הכבלים מאות בקשות להעלאות מחירים במבצעים ובחבילות השונות. כאשר נדרשה לכך על ידי המועצה, מסרה HOT כי ההתייקרות הממוצעת היא 6.5% ללקוחות רגילים, ו–4.5% ללקוחות טריפל. בפועל, עדכון המחירים של HOT מורכב הרבה יותר, וכולל למשל את החזרת התעריף לרמה שלפני הורדת המע"מ, התייקרות של ערוצים מסוימים ועדכון של מבצעים רבים.

"ריכוזיות משמעותית"

הדו"ח הכלכלי דן בשאלה אם בכלל יש צורך לפקח על המחירים בשוק התקשורת - במקום לאפשר לו להתנהל בהתאם לביקושים. בדו"ח נכתב כי מטרת ההתערבות בתעריפי הטלוויזיה הרב־ערוצית היא לאפשר לצרכנים יכולת השוואה בין המתחרים השונים, לדאוג לכך שחסמי המעבר יהיו נמוכים וכן לאפשר כניסת מתחרים חדשים לענף.

לפי הדו"ח, פיקוח המחירים נדרש במיוחד בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית - שבו פועלות כרגע HOT ו–yes, לצד סלקום החדשה בשוק, שלה 50 אלף לקוחות בלבד - ויש בו "ריכוזיות ענפית משמעותית". לפי מחבר הדו"ח, יש "א־סימטריה בין מספר קטן של ספקים גדולים ומתוחכמים הפועלים ישירות מול הציבור כולו".

ד"ר שלם גילה כי ההצעות של החברות לצרכנים מורכבות ואינן מובנות. ל–yes יש 8,000 מסלולי מבצע שונים ללקוחות הפרטיים, ואילו ל–HOT יש מאות מבצעים שונים. "החברות מפעילות כמות גדולה מאוד של מבצעים בכל נקודת זמן. ריבוי המבצעים והעובדה שהם חסויים מעין הציבור פוגעים ביכולת הלקוחות להשוות מחירים", נכתב בדו"ח. מנגד, yes טוענת כי מספר המבצעים שלה התכווץ משמעותית.

הבדיקה נעשתה מתוך גישה תיאורטית שלפיה פרסום מחירים ושקיפות מהווים זרז תחרותי. ההמלצות של חברת הייעוץ בעניין זה היא החלת חובת גילוי כל המחירונים והמבצעים המוצעים לציבור בצורה מלאה כדי שהצרכנים יוכלו להשוות בין המחירים, המסלולים - וגם בין החברות השונות.

אלא שפרסום המחירונים אינו מספיק. מחבר הדו"ח סבור כי עצם העובדה שהחברות מציעות מבצעים שונים ללקוחות שונים, ובפועל כל לקוח משלם מחיר אחר, מהווה הפרה של תנאי הרישיון. "האופן שבו החברות מציעות מבצעים נוגד לכאורה את תנאי הרישיון שלהן, או לכל הפחות אינו ברוח הרישיון. המבצעים, ובפרט עדכונם, משמשים 'מסלול עוקף רגולציה' בעל פיקוח רופף יותר ביחס למחירונים, ועל כן הם מהווים פרצה רגולטורית", כתב בדו"ח.

הממצאים העלו גם כי ב–yes יש אפליית מחירים מסוגים שונים. לדוגמה, עובדי קבוצת בזק מקבלים מחיר מיוחד. גם ב-HOT לפי הדו"ח יש אפליה במחירים בין הלקוחות השונים: בעוד המסלולים המרכזיים מתפרסמים באתר האינטרנט, המבצעים השונים מפורסמים רק באופן חלקי. כך "מתאפשרת לחברות פרצה בנושא שקיפות המחירים לציבור (...) התייקרויות בתוך המבצעים עשויות לקרות מתחת לרדאר של הלקוח ושל הרגולטור", נכתב בדו"ח. עוד נכתב כי "אפליית מחירים עשויה לפגוע בציבור ובתחרות כאשר היא מופעלת על ידי בעל כוח שוק משמעותי, והיא עשויה להיחשב ניצול מעמד 
לרעה של בעל מונופולין בניגוד לרוח הרישיון".

ההמלצות הן כי יש להטיל איסור גורף של התייקרות כלשהי לתעריף שמשלם לקוח שנמצא במסלול מבצע. מבצעים חדשים יחולו על הצרכן רק לתקופה מוגבלת של 4 חודשים.

בכל הנוגע לבקשות הספציפיות של HOT ו–yes, ההמלצה היא לאשר את עליית המחירים ל–yes, אך רק כהתייקרות כוללת ללא אפשרות לבצע אפליה בין הלקוחות. הדרישה של HOT להשאיר את המחיר על כנו למרות ירידת המע"מ ב–1% לא אושרה. "אין לה הצדקה כלכלית מלבד 'לרכב' על ירידת המע"מ", נכתב בדו"ח. בקשה נוספת של HOT היתה לאשר עליית מחירים בערוצי וחבילות הספורט, וגם היא נדחתה. בנוסף, נאסר עדכון מחיר במבצעים קיימים. מנגד, נטה ד"ר שלם לאשר התייקרות של ערוצים וחבילות אחרות, כמו גם חיובים חד־פעמיים.

הדו"ח חושף גם כי מספר המנויים של yes המחזיקים בחבילת היסוד הזולה, שאושרה בתקופתו של השר גלעד ארדן, הוא רק כ–10,000 - ואילו אצל HOT מספר המנויים על חבילת היסוד הוא 30 אלף בלבד. בסך כל מדובר ב–40 אלף לקוחות שבחרו בחבילת יסוד של כ–25 ערוצים, מתוך כמעט 1.5 מיליון לקוחות הכבלים והלוויין.

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר בתגובה: "המועצה לא מתייחסת למסמכים הנוגעים לעבודתה הפנימית, ומחויבת לסודיות מסחרית".

מ–yes נמסר כי ״הדו״ח מוכיח באופן חד־משמעי ומעל לכל ספק כי yes פעלה על פי חוק, בדיוק כפי שהחברה טענה לכל אורך הדרך".

מ–HOT נמסר: "HOT אינה מפלה בין לקוחות - מדובר בטענות סרק חסרות בסיס ומקוממות. כל המבצעים מפורסמים באתר האינטרנט בצורה גלויה, ואין מבצע הנסתר מעיני הציבור. אנו מזמינים כל אחד לבחור את המבצע המתאים לו. כך או אחרת, HOT פועלת על פי דין, ותמשיך לעשות כך".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#