בלעדי |

הסכום המטורף שתשלם צ'רלטון על כדורגל ישראלי - כדי לחסום את פרטנר

מחיר זכויות השידור של ליגת העל בכדורגל זינק מ-43 מיליון שקל ל-126 מיליון שקל - בשנה ■ המשמעות: חסימה נוספת לפרטנר מפני כניסה לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית ■ HOT ו-yes שירוויחו מהמהלך צפויות לגלגל את עליות המחירים לצרכנים

נתי טוקר
נתי טוקר

תחום שידורי הספורט ממשיך לעורר סערה סביב הניסיונות לחסום את כניסת פרטנר לשוק הטלוויזיה: אחרי הליך התמחרות שנמשך מעבר למתוכנן, זכתה אתמול בלילה חברת צ'רלטון בכל זכויות השידור של ליגת העל הישראלית בכדורגל. אלא שצ'רלטון כמעט שילשה את המחיר עבור הזכויות: המחיר יהיה 126.5 מיליון שקל לשנה, לעומת 43 מיליון שקל בשנה כיום. המכרז נסגר לשלוש שנים עם אפשרות להארכה לשנה.

המשמעות כעת היא שפרטנר נחסמת פעם נוספת מפני כניסה לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית. חסימה זו תועיל בעיקר ל-HOT ו-yes שחוששות מתחרות כזו. מנגד, HOT ו- יגלגלו את , כך שבפועל חובבי הספורט יממנו בעצמם את חסימת פרטנר.

הפועל באר שבע נגד מכבי תל אביבצילום: ניר קידר

פרטנר ניהלה מאבק משפטי כדי להתמודד במכרז הזה באופן שוויוני, ובסופו של דבר המכרז נסגר בהתאם לדרישותיה שלא תופלה רק משום שהיא שירות על גבי האינטרנט. פרטנר מנסה להיכנס לשוק הטלוויזיה באמצעות תוכן בלעדי - למשל שידורי ספורט. כפי שפורסם ב-TheMarker, פרטנר כבר ניסתה לרכוש את זכויות השידור של הגביע הספרדי אבל צ'רלטון זכתה בו. בשבוע שעבר התמודדה פרטנר על זכויות השידור של הליגה האנגלית, אך לעומת המחיר הקודם, שילמה 22 מיליון דולר עבור הזכויות - וזכתה בהן.

מהלך החסימה של פרטנר באמצעות צ'רלטון נמשך כעת גם בליגה הישראלית, וצ'רלטון של אלי עזור הציעה תג מחיר גבוה באופן קיצוני. צ'רלטון זכתה בשלוש החבילות שהוצעו על ידי מינהלת הליגה - כלומר היא תוכל לשדר גם את המשחק המרכזי, גם את המשחקים הנוספים בכל מחזור וגם את התקצירים והליגות המשניות. עד עתה שידר ערוץ 1 את המשחק המרכזי, וכעת השידור יעבור לצ'רלטון שתאלץ להנגיש אותו בערוץ פתוח. עם זאת, ייתכן כי צ'רלטון תבחר למכור חלק מהמשחקים. אבל כעת תג המחיר יהיה גבוה הרבה יותר.

יורם באומן, יו"ר המינהלת, אמר במסיבת עיתונאים היום כי "הכדורגל הישראלי הוכח כאטרקטיבי. המכרז החדש יאפשר חשיפה לקהלים חדשים עם דגש על נושא הפריפריה. מינהלת הליגה עמדה באחד מיעדיה המרכזיים – הגדלת הכנסות מזכויות השידור. תוצאות המכרז הן הצלחה כלכלית בתחום התוכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker