הניסיון לחסום את כניסת פרטנר למגרש הטלוויזיה יעלה לחובבי הכדורגל ביוקר - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הניסיון לחסום את כניסת פרטנר למגרש הטלוויזיה יעלה לחובבי הכדורגל ביוקר

חברת צ'רלטון זכתה ביום חמישי במכרז לשידור הליגה האנגלית בעבור כ–22 מיליון דולר לשלוש עונות - במקום 4.5 מיליון דולר; הרקע לזינוק במחיר טמון בניסיון למנוע מפרטנר, שהגישה הצעה נמוכה יותר, להיכנס לזירה; HOT ו–yes יגלגלו את ההתייקרות לצרכן

6תגובות

השינויים בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית והניסיון ליצור תחרות בתחום באמצעות כניסתה של פרטנר צפוי לעלות לצרכנים ולחובבי הכדורגל ביוקר. עלויות זכויות השידור בתחום הספורט בטלוויזיה עומדים להתייקר באופן משמעותי, ובכוונת HOT ו–yes לגלגל את המחיר לצרכן. כלומר, הצרכנים הם אלה שישלמו על המהלכים לחסימתה של פרטנר בשוק.

המהלך הדרמטי ביותר, שטרם פורסם, התרחש ביום חמישי האחרון. חברת צ'רלטון — שבשליטת אלי עזור, ושמפעילה את ערוצי ספורט 1 וספורט 2 — זכתה במכרז להמשך שידור משחקי הליגה האנגלית. אלא שצ'רלטון נאלצה להכפיל את המחיר פי חמישה יותר מזה שהיא משלמת כיום עבור זכויות השידור. לפיכך תשלם צ'רלטון כ–22 מיליון דולר עבור שלוש עונות, בעוד שעד עתה המחיר היה כ–4.5 מיליון דולר לתקופה זהה.

פיל ג'ונס, כריס סמולינג וראהים סטרלינג מחפשים את הכדור
אי־אף־פי

צ'רלטון הזניקה את המחיר כלפי מעלה בעיקר כדי למנוע ממתחרה חדשה להיכנס לזירה: חברת הסלולר פרטנר, שמנסה מזה תקופה ארוכה להיכנס לתחום הטלוויזיה. פרטנר הגישה גם היא הצעה גבוהה לרכישת זכויות השידור של הליגה האנגלית — אך הצעתה היתה נמוכה מזו של צ'רלטון.

המהלכים הללו יסבו הפסד כפול לצרכנים. ראשית, הזינוק במחיר הערוצים יגולגל ישירות אל כיסם. בפלטפורמות הטלוויזיה כבר ביקשו להוציא אל הפועל עליית מחירים כללית — שנעצרה עד כה על ידי מועצת הכבלים והלוויין — אך מודים שם כי בקרוב יירשמו עליות מחירים נקודתיות של חבילות הספורט. היקף שיעור העלייה טרם ברור. במקביל ביקשה גם HOT לייקר גם את מחיר חבילות הספורט שלה בכ–6.5%.

עם זאת, ההשלכות של המהלכים הללו רחבות יותר. כניסתה של סלקום לתחום הטלוויזיה לפני כשנה טרם יצרה את המהפכה הרצויה ולא הובילה לירידת מחירים. סלקום אמנם מייצרת תוכן שחלקו בלעדי ושמעורבים בו חוזים בינלאומיים רחבים, וכך השיגה עד כה כ–50 אלף לקוחות, אך לא גרמה לשינויים ענפיים שהובילו את HOT ואת yes להוריד מחירים.

פרטנר מנסה כעת להיכנס לזירה עם הצעה לתוכן אטרקטיבי יותר בתחום הספורט. העובדה שהיא אינה מצליחה להשיג חוזים כאלה, לאחר שהגופים הקיימים מציעים מחירים שמרקיעים שחקים, מסייעת בעיקר ל–HOT 
ול–yes להימנע מתחרות. צ'רלטון אינה משתפת פעולה עם סלקום ולא צפויה לשתף פעולה עם פרטנר — כלומר היא לא תעלה ערוץ מקביל גם בפלטפורמה זו.

 הזאר וצ'לסי לא מצליחים לעבור את מייסון וטוטנהאם, היום
רויטרס

בצ'רלטון ובפלטפורמות מכחישים כל רמיזה על כך שיש תיאום מוקדם כלשהו ביניהן. "ברגע שנכנס גוף חדש למשחק המחירים יעלו, זו הכלכלה", אמר גורם בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית.

פרטנר זקוקה 
לשידורי ספורט

המאבק בתחום הספורט הטלוויזיוני החל ביולי. בערוץ ONE שבשליטת ידיעות אחרונות ושהיה עד אז זניח וכמעט ללא זכויות שידור, רכשו באופן מפתיע את זכויות השידור של הליגה הספרדית האטרקטיבית — לאחר שני עשורים שהזכויות היו בידי ערוץ הספורט של RGE.

כדי להיכנס לזירת ההתגוששות בין ערוץ הספורט לצ'רלטון ולהפוך לשחקן שלישי, הסכימו 
ב–ONE לשלם מחיר יקר ב–30% מהקודם — כ–4 מיליון יורו. בין ידיעות אחרונות ובעליו, נוני מוזס, לבין HOT ישנה מערכת יחסים ותיקה, המבוססת על הימים שבהם מוזס היה גם בעל מניות מיעוט 
ב–HOT. ההערכות היו כי ב–ONE הלכו על המהלך רק לאחר שקיבלו גיבוי מ–HOT, אך בשתי החברות הכחישו זאת. בסופו של דבר, נאלצו ב–HOT וב–yes לחתום על הסכם עם ONE, שהזניק משמעותית את המחיר שהן משלמות לערוץ.

המהלך של ONE היה רק הסיפתח. פרטנר עומדת כבר יותר משנתיים על הקווים וממתינה לשעת כושר להיכנס לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית. בחברה יודעים כי בעידן הקונסולידציה (שיתוף ומיזוג) בתחום התקשורת אין היתכנות לשמור על פעילות סלולר ללא שירות טלוויזיה. בשונה מסלקום, שמתבססת על שידורי VOD של סדרות זרות, מעט ערוצים חיים ומעט שידורי ספורט, בפרטנר הבינו כי הם צריכים להציע תוכן איכותי ובלעדי על מנת למשוך צופים.

התוכנית לעשות זאת היתה באמצעות רכישת שידורי ספורט. פרטנר שקלה לרכוש את שידורי הגביע הספרדי, אך בסופו של דבר צ'רלטון זכתה במכרז שוב. ההתמודדות הראשונה המשמעותית של פרטנר היתה במכרז השידורים של מינהלת הליגה הישראלית לזכויות השידור בישראל.

המינהלת יצאה במכרז לשלוש חבילות שידור: המשחק המרכזי, ששודר עד כה בערוץ 1, הוצע במחיר מינימום של 18 מיליון שקל; חבילה נוספת לשידור של כשבעה משחקים נוספים; וחבילה נוספת של ליגות נוספות ותקצירים.

המינהלת בעצמה העלתה את מחיר המינימום במכרז ב–20%–30% לעומת המכרז שקדם לו. כלומר, בכל מקרה המחיר יעלה. ואולם, הזירה הפכה להיות תחרותית הרבה יותר כאשר פרטנר הצטרפה למרוץ וביקשה להתמודד במכרז.

ההתמודדות של פרטנר במכרז לוותה במאבק משפטי שטרם הוכרע סופית. המינהלת בתחילה כלל לא איפשרה לגופים המשדרים על גבי אינטרנט (OTT), אך בהמשך איפשרה זאת תוך התניה שכל גוף שמשדר באמצעות האינטרנט ייאלץ לשלם מחיר שיקר ב–20% מהמחיר שאותו הציע.

פרטנר הגישה לבית המשפט בקשה לצו מניעה נגד התנאי הזה, שלטענתה הוא מפלה, ואכן קיבלה צו מניעה זמני שדחה את מועד סגירת המכרז ליום ראשון הקרוב. ביום חמישי גם פסק בית המשפט כי התנאי השוויוני שאותו תוכל המינהלת לשלב הוא עלייה של 20% במחיר אם הזוכה לא יהיה בעל שירות הנגיש ל–250 אלף צופים.

בפרטנר עדיין מתכוננים להתמודד במכרז, וממתינים לבחון כיצד תנסח המינהלת את הסעיף המדובר ולפי איזו פרשנות. אם הפרשנות לא תהיה על דעתה — היא תגיש בקשה נוספת לעיכוב המכרז.

פרטנר מבקשת להיכנס לשוק הטלוויזיה במודל שונה לחלוטין מזה של HOT ושל yes. בעוד ששתי החברות מחייבות לרכוש חבילות בסיס יקרות ועליהן תוספת של חבילות תוכן, בפרטנר מתכוונים לבקש מהצרכנים לשלם באופן ספציפי על תוכן שאותו הם מבקשים לצרוך. בחברה מתכוונים ליישם את המודל העסקי שבו נוקטת גם נטפליקס לתשלום שמבוסס בעיקר על צריכת תוכן בפועל. זו גם התוכנית של פרטנר במאבק על שידורי הספורט.

בחברה הציגו מקרים מהעולם שבה תחום שידורי הספורט משודר בהצלחה על גבי האינטרנט, ובהן הליגות NBA ,NFL ,MLB — שמפעילות שירותי צפייה על גבי האינטרנט, וכן שירות SlingTV של חברת הלוויין Dish בארה"ב שכולל שידורי ספורט לפי בחירה.

yes הזהירה 
מהעלאת מחירים

ב–HOT וב–yes הגיבו למכרז על שידורי הליגה הישראלית במהלך שמסייע לחסום את פרטנר. HOT שיגרה למועצת הכבלים והלוויין מכתב שבו טענה כי מתן האפשרות לפרטנר להתמודד ימנע מ–1.5 מיליון לקוחות הכבלים והלוויין כיום גישה לשידורי הליגה הישראלית. אלא שמבחינת פרטנר, השירות שיש לה הוא תחרותי ויכול להגיע גם ללקוחות הפלטפורמות הנוכחיות. פרטנר מתכונת ליישם תוכנית מחירים ספציפית שבה כל מנוי יכול לרכוש באופן נקודתי חבילת משחקים, ולא ייצטרך לרכוש ערוצים שלמים. לכן, לפי פרטנר, הנגישות שלה ללקוחות תהיה זולה ונוחה יותר.

המהלך של yes היה מעניין יותר. החברה שיגרה למועצת הכבלים מסמך שבו הזהירה מפני עליות מחירים הצפויות בתחום שידורי הספורט, בשל עליית המחירים של המינהלת. אלא של–yes היה נוח להאשים בכך את המינהלת, והיא לא ציינה במכתבה את ההתנהלות מאחורי הקלעים מול ONE, וגם לא את מכרז הליגה האנגלית שנסגר בחמישי — שיביאו לעליות מחירים משמעותיות הרבה יותר.

סימן השאלה הגדול הוא אם באמת יש הצדקה לעליית מחירים לצרכנים. בענף הטלוויזיה מעריכים כי שיעור הרווחיות של צ'רלטון עשוי להיות גבוה. החברה נהנית מהכנסות מכ–200 אלף לקוחות, כאשר המחיר של מנוי הוא 60–70 שקל. מודל החלוקה בין צ'רלטון לפלטפורמות הוא שונה — לטובת צ'רלטון.

בעוד שחלוקת הרווח המקובלת בין בעלי הערוצים לבין הפלטפורמות היא 50%–50%, או 40%–60% לטובת הפלטפורמות, צ'רלטון נהנית מ–75% מהרווחים, והשאר לפלטפורמות. חלוקה זו מאפשרת לה לכאורה ליהנות מרווחים גבוהים יותר מהמקובל בתעשייה. בנוסף, צ'רלטון נהנית גם מחסויות ספורט — תקציבים שהולכים וגדלים בשנים האחרונות. אלא שמנגד, צ'רלטון היא גוף שרוכש זכויות שידור של כ–32 מפעלים — למשל הליגה האיטלקית והגרמנית — וקשה להעריך את רווחיות החברה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם