מגה בפרשת דרכים: מכירת חלקים מהרשת או הקפאת הליכים

מגה צפויה לפרסם השבוע דו"חות חלשים, ונמצאת במרוץ למציאת פתרון שימנע בהלה בקרב הספקים ■ החברה האם רבוע כחול במגעים למכירת סניפים של You ■ ההנהלה: "הקפאת הליכים אינה על סדר היום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כניסה לחנות של רשת יו - מבית מגה
צילום: עופר וקנין

מעט מדי ומאוחר מדי, או המהלך שיהיה גלגל ההצלה האחרון של מגה ואלפי העובדים שלה? ארבעה חודשים אחרי שפנתה לבית המשפט בבקשה להסדר חוב, מסתמן כי בעלי מגה, אלון רבוע כחול, הולכת לכיוון המתבקש של סגירת רשת הדיסקאונט you.

רשת הדיסקאונט נפתחה בדיוק לפני שנתיים עם קמפיין פרסומי ושיווקי רחב. אך הסניפים נפתחו בקצב אטי, תוך השארת סניפים פועלים של רשת הדיסקאונט הקודמת מגה בול. המגוון היה מצומצם ומגה זיגזגה דאז במדיניות התמחור בתחום הדיסקאונט. בשל כך הרשת, המונה כיום 22 סניפים, לא התרוממה ואף מסבה למגה הפסדים כבדים.

כשמונתה הנהלת מגה החדשה, בראשות יו"ר מגה ומנכ"ל אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, היא סברה כי יש צורך בסגירת רשת you וסניפים נוספים של מגה בעיר ורשת הדיסקאונט זול בשפע. ועד העובדים התנגד לכך, והחברה הודיעה בסוף יוני על תוכנית הבראה מצומצמת, שכללה סגירה של 32 סניפים של you, מגה בעיר וזול בשפע וקיצוץ של כ-35 מיליון שקל מעלות שכר העובדים. בתמורה, הקצתה הנהלת מגה לעובדים כ-35% מהון המניות.

כבר כשמונתה למגה ההנהלה החדשה, בראשות יו"ר מגה ומנכ"ל אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, היא סברה כי יש צורך בסגירת רשת You, בנוסף לסניפים של מגה בעיר ורשת הדיסקאונט זול בשפע. ואולם התנגדות מצד ועד העובדים בחברה הביאה לכך שהחברה הודיעה בסוף יוני על תוכנית הבראה מצומצמת בלבד.

התוכנית קבעה אז כי מגה תסגור 32 סניפים של הרשתות You, מגה בעיר וזול בשפע, והעובדים יוותרו על כ–35 מיליון שקל מעלות שכרם. בתמורה, הנהלת מגה הקצתה לעובדים כ–33% מהון המניות. בכירים ברשתות המזון ובקרב הספקים אמרו כבר לפני חודשים כי תוכנית הההבראה שמגה הציגה מצומצמת מדי, לא מספיקה כדי להעמיד אותה על הרגליים והיא פלסטר בלבד להמשך הדימום והחמרתו — וכך אכן היה. בכירים בחברה סבורים כי הכיוון הצפוי הוא סגירת רשת You.

שרגא בירןצילום: עופר וקנין

ייתכן שלא יהיה מנוס מהקפאת הליכים

לדברי מקורות בענף המזון, ייתכן שלהנהלת אלון רבוע כחול לא יהיה מנוס אלא לפנות לבית המשפט בתקופה הקרובה בבקשה להקפאת הליכים. אם אכן תרחיש כזה יתממש, באלון רבוע כחול ינסו להגיע לבית המשפט עם פתרונות בדמות רוכשים פוטנציאליים לפורמטים השונים שמפעילה הרשת — מגה בעיר, על 114 סניפיה, You, שלה כאמור 22 סניפים, וזול בשפע, עם 12 סניפים.

מקורות בענף המזון טוענים כי מאז יום חמישי מתנהלים מגעים של אלון רבוע כחול, בראשות קפלן, למכירת סניפים של You ורשתות נוספות לגורמים מענף המזון. הסבירות היא כי עבור חלק מסניפי רשת הדיסקאונט You יימצא קונה מקרב רשתות הדיסקאונט הפרטיות.

תדרש מתיחת פנים לסניפים הישנים. סניף מגה ברחובותצילום: דודו בכר

בעיה קשה יותר תהיה למצוא קונה ל–114 סניפי הרשת העירונית מגה בעיר. אמנם מדובר ברשת מוצלחת יחסית, בעלת מיקומים טובים, שבניגוד ל–You לא מסבה למגה הפסדים כבדים, אך ככל הנראה יהיה קשה יותר למצוא קונה מקרב רשתות השיווק בשוק שיוכל להתמודד עם מיזוג כה מורכב בבת אחת, מה שמשאיר כאופציה רכישה על ידי גורם בינלאומי. במידה שאכן יתממש התרחיש של פנייה לבית המשפט, סביר כי ברבוע כחול ינסו לשכנע את בית המשפט לבצע תספורת על חלק מחובותיה לספקים ולבנקים.

בימים הקרובים מגה צריכה לפרסם את דו"חותיה הכספיים, שכאמור צפויים להיות גרועים. החשש הוא שהדבר עשוי להבהיל את הספקים, ואלה עלולים להחליט שוב לצמצם את האספקה לרשת. בנוסף, החברה האם אלון דלק נתנה ערבויות לחלק מהספקים הגדולים כדי שיספקו סחורה לרשת בתקופת החגים, וחלקן צפויות להסתיים בקרוב, מה שעלול לגרום לחלק מהספקים הגדולים להפסיק לספק סחורה לרשת, אם לא יקבלו ערבויות חדשות.

מקורב לאלון רבוע כחול אמר בנושא האופציה של הקפאת הליכים כי "אין תכנון כזה כרגע. נכון לשעה זאת, אין שום החלטה שמובילה לכיוון הזה. ההנהלה עובדת ושוקדת על איך מגה מתייעלת, משתפרת ומתאוששת. הערבויות לספקים יחודשו אם יהיה צורך לחדשן. אין כרגע שום החלטה, והרשת בודקת כל אפשרות".

לדבריו, "מצבה של מגה לא סימפטי מאז שהספקים האטו את האספקות, וזה ברור שהרשת כרגע במצב לא מאוזן ולא נוח, אבל מכאן ועד להקפאת הליכים יש עוד כמה דברים בדרך שצריך להתלבט בהם ולהתגבש. ויכולים להיות עוד דברים בדרך שיכולים לאושש את מגה מבלי להגיע להקפאת הליכים.

אביגדור קפלןצילום: עופר וקנין

"ברשת יושבים על המדוכה כל הזמן, בודקים כל אפשרות, הופכים כל אבן, מדברים עם כל ספק, הכל כדי שמגה תשרוד. אי־אפשר לדעת מה יהיה מכאן ועד עולם — אבל זה לא עומד כרגע על סדר היום. הדיונים שכרגע נדונים הם סביב מצבה של מגה ואיך משפרים דברים שניתן לתקן אותם". לדברי המקורב, החברה תשלם ביום שישי הקרוב את התשלום השבועי שלה לספקים בגין סחורה שסופקה, בסך עשרות מיליוני שקלים.

לפי הערכות בענף, אם באלון רבוע כחול יסתפקו בינתיים בסגירת רשת You, כדי שהמהלך יצליח יצטרכו בעלי השליטה באלון רבוע כחול — שרגא בירן, ארגון הקניות של הקיבוצים ודודי ויסמן — להזרים לרשת כ–150 מיליון שקל, בנוסף לכספים שכבר הזרימו. לאור קשיים שהערימו בעבר עד שהסכימו להזרים כסף לרשת, לא בטוח שהדבר יקרה.

בהסדר החוב של מגה ביולי סוכם כי בעלי השליטה יזרימו לרשת כ–320 מיליון שקל — 240 מיליון שקל בהנפקת זכויות ו–80 מיליון שקל ממקורותיה של אלון. בנוסף סוכם כי אלון רבוע כחול תיקח על עצמה חוב של 200 מיליון שקל של מגה לבנקים.

עד כה העבירו בעלי השליטה כ–160 מיליון שקל ונתנו ערבויות לספקים בסך 40 מיליון שקל, כדי שאלה יסכימו לספק סחורה בתקופת החגים ובתקופה הנוכחית. הרשת כבר השתמשה בכסף שהועבר לה לתשלומים לספקים ועבור סניפים שנסגרו ועובדים שפוטרו.

הסכום המוערך ב–150 מיליון שקל נחוץ בשביל הוצאות חד־פעמיות בגין סגירת הסניפים, כמו שחרור עובדים, הון חוזר וניוד המלאי. בנוסף, אם מגה תחליט כי היא מחזיקה רק במגה בעיר, יהיה עליה להשקיע כספים רבים בשיפוץ חלק גדול מסניפי הרשת, שלא עברו מתיחת פנים בשנים האחרונות. כמו כן יהיה על החברה לצאת בקמפיין שיווקי־פרסומי למגה בעיר.

בענף המזון כלל לא בטוחים שמגה תצליח להתרומם גם אם תסגור את You וסניפים נוספים. זאת, בעקבות הקשיים בשוק המזון, כמו ההאטה בצריכה והשחיקה ברווחיות, לצד מערכת היחסים הבעייתית בין בעלי מגה לספקים, שיקשו על המשך הפעלתה.

חוסרים 
על המדפים

בין הספקים לבעלי השליטה במגה קיימת מערכת יחסים עכורה ובעייתית, הנובעת מכך שההנהלה הקודמת, בראשות הבעלים, לא סיפרה לספקים את האמת על היקף חובות הענק שלה — ואף הסתירה זאת בדו"חות הכספיים שלה. רק כשפנתה לבית המשפט בבקשה להסדר חובות ביולי התברר היקף חובותיה העצומים — כ–1.3 מיליארד שקל, כמחציתם לספקים.

מאז שהושג ההסדר עמלה ההנהלה החדשה של מגה, בראשות המנכ"ל החדש רביב ברוקמאייר, על שיפור מערכת היחסים עם הספקים. ברוקמאייר כבר הצליח להביא את הרשת למכירות של כ–80 מיליון שקל בשבוע, אף שחלק מהספקים, כמו נטו ודיפלומט, לא סיפקו סחורה לרשת או סיפקו סחורה באופן חלקי בלבד.

לפי יעדי תוכנית ההבראה, הרשת צריכה היתה להגיע בקרוב ליעד מכירות של כ–85 מיליון שקל בשבוע, אך לפני כמה שבועות חלה הרעה מחודשת במכירות הרשת, בשל פיצוץ בין אלון ואלון רבוע כחול לבעלי האג"ח מסדרה א' וג' שלהן. המשבר נפתר בהסדר בין הצדדים, אך בינתיים הספקים של הרשת הלכו צעד אחורה — וצימצמו אספקה לרשת. חלקם אף הפסיקו לספק לה סחורה כליל. הדבר הביא לירידה במחזור המכירות של הרשת, שהגיע לכדי כ–70 מיליון שקל בשבוע.

גם בימים אלה ספקים קטנים ובינוניים רבים הקטינו את אספקת הסחורה לרשת, מה שמביא לחוסרים על המדפים. הספקים, ובעיקר אלה שאין להם ביטוח אשראי, חוששים גם מכך שבהנהלת מגה דרשו לחזור לתנאי התשלום הקודמים, ולא להמשיך לשלם במזומן או תמורת ערבויות — כפי שעשתה מאז שפנתה לבית המשפט ביולי. בשבוע האחרון הסתכמו המכירות ב–75 מיליון שקל.

ממגה נמסר בתגובה: "רשת מגה נמצאת בעיצומו של יישום תוכנית ההבראה. לאור האטת אספקות סחורה על ידי ספקים מסוימים, דירקטוריון והנהלת מגה לומדים את המשמעויות הנובעות מכך ואת ההתאמות הנדרשות כדי לעמוד במתווה ההסדר ולחזור להיקף המכירות הנדרש. הנהלת מגה עושה ככל שביכולתה ופועלת מול הספקים, כדי להבטיח אספקת המוצרים וזמינות סדירה של הסחורה בחנויות הרשת". בנושא הקפאת הליכים נמסר כי "הנושא לא עומד על סדר היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום