ארגוני היוצרים נגד קשת: "הפחתת המחויבויות - הפרה בוטה של החוק ופגיעה אנושה בעובדים"

זכיינית ערוץ 2 קשת דורשת להפחית את מחויבויות התוכן שלה להשקעה בסוגה עילית בכ-80 מיליון שקל בשנתיים הקרובות ■ אוהד קנולר: כל הפחתה בסכומים תוביל להקטנת הפקות שונות ותפגע במאות שחקנים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

ארגוני היוצרים דורשים מהרשות השנייה שלא להיענות לבקשת זכייניות ערוץ 2 קשת ולהפחית את מחויבויות התוכן שלה. "מדובר בהפרה בוטה וחד משמעית של החוק אשר מלבד משמעותה הפלילית מהווה גם פגיעה אנושה בפרנסתם של מאות יוצרים ועובדים בתעשיית הטלוויזיה בישראל", כתבו בארגוני היוצרים ליו"ר הרשות השנייה, אווה מדז'יבוז'. ועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה אמורה לדון בנושא מחר (שני).

כפי שפורסם ב-TheMarker, זכיינית ערוץ 2 קשת דורשת להפחית את מחויבויות התוכן שלה להשקעה בסוגה עילית בכ-80 מיליון שקל בשנתיים הקרובות ולדחות אותן עד 2023. הזכיינית הגישה לרשות השנייה לוח שידורים המבוסס על הקיצוץ בהוצאות התוכן, ואף החלה לשדר את לוח השידורים העונתי ללא שניתן לה אישור, בניגוד לנדרש בכללי הרשות.

בחוות דעת שחיבר עו"ד אמיר ונג ממשרד רון גזית רוטנברג ושות' עבור קשת, תחת הכותרת "דחיית מחויבויות הסוגה של קשת", נטען כי החוק קובע כי בשתי שנות הארכת הזיכיון יהיו מחויבויות התוכן תואמות לזו של השנה העשירית של הזיכיון – שבה הופחתו המחויבות ב-27% כחלק מהסכם הארכת הזיכיון לערוץ 10. "זו אינה פרשנות מרחיבה או יצירתית, אלא היא הפרשנות הסבירה ביותר", כותב ונג.

יו"ר הארגון, אוהד קנולר, בישיבה השנתית של שח"ם בתל אביב, היום צילום: דודו בכר

אלא שבמחלקה המשפטית של הרשות השנייה, בראשות עו"ד הילה שמיר, סברו כי פרשנות החוק היא שבשתי שנות הזיכיון הנוספות של קשת, 2016-2017, היא צריכה להשקיע בתוכן מסוגה עילית בהתאם למחויבויות המכרזיות שלה. הזכיינית המתחרה, רשת, הגישה לוח שידורים המבוסס על 100% השקעה בתוכן, אך הסכום הכולל שלו נמוך יחסית לקשת.

במכתב של שבעת ארגוני היוצרים נכתב כי "איגודי היוצרים והעובדים בקולנוע ובטלוויזיה מבקשים לחזק את הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו בסירובה לקבל את לוח השידורים החדש המוצע על ידי חברת קשת ומגנים בחריפות את הזלזול בחוק משל היה טיוטה למו"מ ולא הוראה המחייבת גוף מסחרי כשם שהיא מחייבת כל אדם פרטי... הקפדה על הוראת החוק בדבר מחויבויותיהן של זכייניות השידור המסחרי להשקעה ברכישת הפקות מקור הינה חובה עבור קיומו של שוק טלוויזיה משגשג בישראל, לרבות רווחתם של ציבור היוצרים ושל קהל הצופים. על כן, האיגודים מבקשים אף לברך את הזכיינית המתחרה על הקפדתה על מילוי הוראת החוק, הקפדה המגלמת בתוכה שאיפה להבראת הרכב התוכן על גבי מסכי השידור המסחרי ולהבראת מצב תעסוקתם הרעוע של יוצרי ועובדי תעשיית הטלוויזיה בישראל".

אוהד קנולר, יו"ר ארגון השחקנים שחם מסר כי "הסכומים הקבועים בחוק לטובת קידום מעמד היצירה הישראלית המקורית, נועדו לחייב שמירה על יצירת תוכן ישראלי מקורי ומתחדש, כל הפחתה בסכומים תוביל להקטנת הפקות שונות ותפגע במאות שחקנים, שחקניות, יוצרים ועובדים רבים במדינה. אנו בשח"ם רואים זאת בחומרה רבה, מחזקים את הרשות השנייה על עמידתה האיתנה בשימור קידום יצירת הפקות מקור ישראליות".

צילום: אלכס קולומויסקי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker