יותר "האח הגדול" - פחות דרמה: קשת מבקשת לחתוך 80 מיליון שקל בהוצאה לתוכן איכותי

קשת הגישה לרשות השנייה לוח שידורים המבוסס על קיצוץ בהוצאות התוכן ואף התחילה לשדר את לוח השידורים העונתי ללא אישור ■ חו"ד של קשת: "פרשנות החוק מאפשרת דחייה. שוק הטלוויזיה במשבר" ■ ברשות השנייה ובמשרד התקשורת דוחים את דרישת קשת

נתי טוקר
נתי טוקר

זכיינית ערוץ 2 - קשת, דורשת להפחית את מחויבויות התוכן שלה להשקעה בסוגה עילית בכ-80 מיליון שקל בשנתיים הקרובות. הזכיינית הגישה לרשות השנייה לוח שידורים המבוסס על הקיצוץ בהוצאות התוכן, ואף החלה לשדר את לוח השידורים העונתי ללא שניתן לה אישור, בניגוד לנדרש בכללי הרשות השנייה, ולאור הלוח המקוצץ שהגישה.

בניגוד לקשת, הזכיינית המתחרה בערוץ 2, רשת, הגישה לוח הכולל השקעה מלאה בתוכן מסוגה עילית. ברשות השנייה ובמשרד התקשורת דוחים את דרישת קשת ולא אישרו את לוח השידורים.

אבי ניר, מנכ"ל קשתצילום: תומר אפלבאום

בקשת מסרו כי לוח השידורים נשלח לרשות על פי הנוהל והכללים, וכי מחויבויות התוכן של קשת קבועות בחוק והיא פועלת על פיו.

תוקפה של הדרישה נובע מהתרחשות שראשיתה בסוף 2012, כאשר הגיע ערוץ 10 לסיום תקופת הזיכיון שלו ועמד בפני סגירה. בוועדה שבראשה עמד מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, הראל לוקר, סוכם כי זיכיון ערוץ 10 יוארך בשנתיים. בתגובה לכך, זכייניות ערוץ 2: קשת ורשת, דרשו גם הן הקלות – וקיבלו.

לפי הסיכום, שעוגן בחקיקה ראשית, נדחו לקשת ורשת הוצאות של 240 מיליון שקל על סוגה עילית. הסכום הזה כלל 80 מיליון שקל חובות עבר של שתי הזכייניות, ו-160 מיליון שקל מחויבויות מהשנים 2013, 2014 ו-2015. כלומר, מחויבויות התוכן והשקעה בסוגה עילית הופחתו ב-27% לשנה לשתי הזכייניות. ארגוני היוצרים הגישו עתירה לבג"צ נגד צעד זה, אך היא נדחתה לאחר שנקבע כי ההסדר הוא מידתי.

המחויבויות האלה לא נמחקו לחלוטין, אלא נדחו ונפרשו לשש שנים מהשנה שבה יתחילו שתי הזכייניות לשדר ברישיון – כלומר עד סוף 2023. אלא, שבקשת לא הסתפקו בדחייה הזו, והציבו כעת דרישה לרשות השנייה להמשיך את פריסת החובות גם לשנתיים הקרובות – בשנים 2016 ו-2017. כלומר, דרישת קשת היא להפחית כ-40 מיליון שקל בשנה ממחויבויות התוכן, ולדחות את החובה הזו לעידן הרישיונות שיגיע, אם אכן יתגשם.

הפרשנות המשפטית של קשת היא שפריסת החובות צריכה להמשיך גם בשנתיים האלה של הארכת הזיכיון, שאמורות להיות באותה מתכונת של שנים קודמות. אלא שברשות השנייה ובמשרד התקשורת שוללים לחלוטין את עמדת קשת, וסבורים כי ההסדר היה לשלוש שנים בלבד – ואילו בשנתיים הקרובות קשת מחויבת להשקיע 100% מחובותיה. כאמור, ברשת הגישו לוח שידורים המבוסס על הוצאה של 100% מחובות הסוגה עילית. ערוץ 10 מבחינתו עובד כבר על פי כללי הרישיון, במחויבויות תוכן מופחתות.

השבוע חוזרת קשת לשדר בימים רביעי עד שבת ומציגה לוח שידורים חדש. כחלק מכך תשודר תוכנית מיוחדת בשם "סיכום השבוע" כבר ב-19:30 ולאחריה "אולפן שישי". לאחר מכן תשודר "בית ספר למוסיקה". בהמשך העונה מתכוונת קשת להעלות גרסה מקוצרת במיוחד של התוכנית "הכוכב הבא", ולאחר מכן את "האח הגדול" – ורק אז תשודר ה"האמזונס".

קשת: "שוק הטלוויזיה עדיין בגירעונות"

בחוות דעת שחיבר עו"ד אמיר ונג ממשרד רון גזית רוטנברג ושות' עבור קשת, תחת הכותרת "דחיית מחויבויות הסוגה של קשת", נטען כי החוק קובע כי בשתי שנות הארכת הזיכיון יהיו מחוייבויות התוכן תואמות לזו של השנה העשירית של הזיכיון. "זו אינה פרשנות מרחיבה או יצירתית, אלא היא הפרשנות הסבירה ביותר", כותב ונג.

לדבריו, "אנו סבורים כי לשונו של החוק מצביעה בבירור שדחיית מחויבויות הסוגה של קשת חלה גם בתקופת ההארכה... אם היה המחוקק מבקש להחריג את האפשרות לדחיית מחויבויות היה בוחר לציין זאת".

ונג הסביר בחוות הדעת כי "מטרתו של החוק היתה להתאים את הדרישות הרגולטוריות מבעלי הזיכיון למציאות העסקית של קשיים וגירעונות". לדבריו, קשיים אלה ממשיכים להתקיים ולכן אין סיבה שהדחייה לא תחול גם בזיכיון.

עבור קשת, שמחוייבויות התוכן שנטלה על עצמה גבוהות, דחיית החובות היא משמעותית ביותר. ברשת, לעומת זאת, המחויבויות נמוכות וקרובות מאוד רף המינימלי של 17% מכלל ההכנסות – ולכן רשת בחרה להגיש הצעה שכוללת השקעה מלאה בתוכן. עם זאת, גם ברשת הביעו עניין בעל פה לדחות מחוייבויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ