בלעדי

הדרמה במגה: עכשיו בלי קוקה קולה וטרה

מגה דורשת מהספקים לחזור לתנאי התשלום של לפני המשבר ■ קוקה קולה וטרה עוצרות את האספקה - תנובה, שטראוס ואסם יספקו מחר סחורה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אלון רבוע כחול בעלת מגה הודיעה על הסדר חוב ושלחה מסרים מרגיעים לספקים כי תשלם להם כרגיל ביום שישי הקרוב, אולם לא כל הספקים משתכנעים.

ל-TheMarker נודע כי החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) נמצאת במחלוקת קשה עם הנהלת מגה לגבי המשך אספקת סחורה לרשת ונכון לרגע זה לא הסכימה על חלוקת סחורה לרשת מחר (ג') בבוקר. לא מן הנמנע כי באמצעות המהלך הנוכחי מנסה החברה המרכזית להשיג תנאי תשלום טובים יותר ממגה, שהודיעה לספקים כי היא תחזור לשלם להם בתנאי התשלום של לפני המשבר ביולי ולא במזומן או עם ערבויות כפי שהיה עד כה עם חלק מהספקים.

מוצר של החברה המרכזית למשקאותצילום: בלומברג

משמעות הדבר היא הוא שבתוך יום עד יומיים לא יהיה ניתן למצוא את מוצרי טרה על מדפי מגה ובתוך יומיים עד שלושה לא ניתן יהיה להשיג בסניפי מגה קוקה-קולה ומשקאות נוספים. קוקה קולה נחשב מותג חובה בכל רשת מזון והיעדרותו עלולה להביא לפגיעה מורגשת במכירות. החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) הינה השחקנית הרביעית בגודלה בשוק המזון והמשקאות ועל מותגיה נמנים קוקה קולה, טרה, פריגת, ספרייט, פנטה, פיוז טי, נביעות, יין תבור, קרלסברג ועוד.

גם יתר הספקים לא נרגעו לחלוטין מהודעת הסדר החוב עליה הודיעה אלון רבוע כחול הבוקר (ב') אולם ככל הנראה תנובה, שטראוס ואסם יספקו מחר (ג') סחורה לסניפי מגה.

מי שנמצאים על הגדר הם חלק מהספקים הקטנים והבינוניים שבניגוד לספקים הגדולים אין בידם ביטוח אשראי ולכן הם חשופים לחלוטין למצב הרשת. ההערכה היא כי מרביתם יספקו מחר (ג') סחורה אך חלקם מסרו כי אין בכוונתם לעשות זאת עד שיתבהרו הדברים. מגה צריכה לשלם לספקים ביום שישי הקרוב כ-70 מיליון שקל.

בכירים ברשת מגה אומרים כי 'שאלת מיליון הדולר', שתכריע את עתיד הרשת, היא האם הספקים יסכימו לדרישתה של הנהלת החברה לחזור כעת לתנאי התשלום הרגילים שהיו טרום המשבר ביולי. מאז יולי חלק מהספקים סיפקו סחורה עבור תשלום מזומן, ערבויות או תשלום שבועי.

כעת ברשת דורשים שיחזרו לספק להם סחורה תמורת תנאי התשלום הקודמים של שוטף 45 עד 90 יום, כל אחד לפי ההסכם שיש לו עם הרשת, ללא ערבויות וללא תשלום מזומן. בכירים במגה העריכו כי צפוי מאבק גדול עם הספקים סביב הנושא הזה והוא לא יעבור בקלות. במידה והספקים לא יסכימו תיכנס הרשת למשבר חדש מהר מאוד.

רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגה
רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגה צילום: עופר וקנין

ספק בינוני: "לא נספק מחר - המצב רגיש. הכל שם זה פירמידה"

"חלק מהספקים מעדיף כנראה להיות זהירים עד שהרשת תבריא לגמרי. הם כועסים שהבעלים לא מוכנים להזרים עוד כסף מכיסם לרשת ועדיין חושבים שהבעלים לא באמת מאמינים ברשת", אמר מקורב למגה.

"אנחנו לא נספק מחר סחורה למגה", אמר ספק בינוני. "אנחנו חוששים שלא נראה את הכסף. אין לנו בטוחות מיוחדות, אין לנו ביטוח אשראי ואני צריך להחליט כמה אני חושף את עצמי, אנחנו צריכים לשמור על הכסף שלנו. עד עכשיו המשכנו לספק להם לאורך כל המשבר אבל נכון לרגע זה החלטנו לחכות".

ספק גדול סיפר כי "הם אמרו שישלמו לנו ביום שישי ואנחנו די מאמינים ולהם ובינתיים נספק להם יום ביומו כמו שהם מבקשים, אבל לא חזרנו עדיין לאספקה רגילה. נחכה לראות שביום שישי נכנס הכסף ואז נצטרך לראות מה עושים עם תנאי תשלום בהמשך. לדעתנו הבעלים צריכים להזרים עוד כסף או למכור נכסים כדי שמגה לא תמצא את עצמה באותו מצב עוד כמה חודשים".

"סיפקנו לאחרונה לפני מספר ימים ובינתיים מגה לא עשו עוד הזמנה אבל גם אם הם היו עושים, לא היינו מספקים מחר כי המצב רגיש. הכל שם זה פירמידה ואנחנו רוצים לראות קצת מה קורה שם", אמר ספק בינוני.

רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגה, אמר ל-TheMarker כי "עם השלמת ההסדר המתהווה בין אלון רבוע כחול לבעלי האג"ח והבנקים, שבו קבוצת אלון מקבלת חמש שנים פריסת חובות לממש בצורה מיטבית את נכסיה אל מול חובותיה, אנו במגה מצפים לשיתוף פעולה עם ספקי הרשת לחזרה לתנאי הסחר והאשראי של טרום המשבר.

"זאת מתוך כוונה לחזור לעבודה מסודרת ולהעמיד לרשות הלקוחות מדפים מלאים. אנו מצפים להגיע להבנות עם הספקים ממש בשעות הקרובות. מגה חייבת את שיתוף הפעולה הזה בכדי לעמוד ביעדי המכירות והרווח של תוכנית ההבראה".

ממגה נמסר בתגובה: "התשלומים הקרובים יועברו במלואם וכסדרם לכל ספקי הרשת, כפי שעשינו עד כה. אנו מצטערים על החלטת החברה המרכזית. שאר הספקים תומכים ומאמינים ביכולתה של מגה להבריא ואנו מקווים כי גם החברה המרכזית תבין זאת ותשנה את החלטתה".

מהחברה המרכזית נמסר: "איננו מתייחסים ליחסינו עם לקוחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker