מנכ"ל מגה: "הכרחי שאלון ומחזיקי האג"ח יגיעו להסדר בקרוב כדי להרגיע את הספקים"

מגה צריכה לשלם לספקים 70 מיליון שקל ביום שישי הקרוב - והספקים דורשים תשובות: "תתחייבו שנקבל את הכסף במועד או שנפסיק לספק סחורה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ספקי מגה דורשים תשובות מיידיות מאלון רבוע כחול האם תשלם להם את מלוא החוב שלה כלפיהם ביום שישי הקרוב: ל-TheMarker נודע כי מגה אמורה לשלם לספקים סכום נכבד של כ-70 מיליון שקל עבור סחורות שסופקו. חלק מהספקים פנו להנהלת מגה בבקשה שתבהיר לה כבר היום (א') האם בכוונתה לשלם להם את מלוא החוב או שיפסיקו לספק לה סחורה מתוך רצון שלא להגדיל את חשיפתם לרשת.

מחזיקי האג"ח של אלון רבוע כחול אמנם הסכימו לדחות בשבועיים תשלום בהיקף של 54 מיליון שקל ובינתיים לקיים משא ומתן על הסדר חוב, ואולם הספקים לא מתכוונים לחכות. עוד נודע כי מנכ"ל מגה, רביב ברוקמאייר, הבהיר למנהלי החברה האם, אלון רבוע כחול, ובראשם המנכ"ל אביגדור קפלן - כי "הכרחי שאלון ומחזיקי האג"ח יגיעו להסדר בימים הקרובים כדי להרגיע את ספקי החברה".

רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגה
רביב ברוקמאייר, מנכ"ל מגהצילום: עופר וקנין

לא ברור האם למגה יש מספיק מזומנים כדי לשלם לספקים ביום שישי, ובתשלום הבא ב-13 לחודש. זאת מכיוון החברה ביזבזה חלק מהמזומנים שהיו לה על ספקים שבשבוע האחרון הסכימו לספק סחורה רק עבור תשלום במזומן בשל הרעת המצב באלון רבוע כחול. חלק מהספקים קיבלו תשלום ממגה ביום שישי האחרון.

ספק גדול אמר כי "אם מגה לא חוזרת היום עם תשובה שהיא יכולה לשלם לנו היא תהיה בבעיה. מאז ההסדר הקודם שהושג בבית המשפט ביולי, הספקים עובדים עם מגה על פי ההצהרה שבעלי הבית (אלון רבוע כחול) ערבים להם, ברגע שמתחילות בעיות בקבוצה ולא בטוח שהבעלים יערבו לה, כמו שקורה עכשיו, אז יש בעיה לספקים שלא עובדים במזומן. הורידו את הדירוג של אלון ואמרו שהם בחשש לחדלות פרעון - אז זה מעלה חשש למי שהם חייבים לו כסף.

"אנחנו אמורים לקבל מהם הרבה כסף ביום שישי הזה והחשש הוא גדול, אם לא נקבל היום תשובות שאנחנו רואים את הכסף נפסיק אספקה. אם נקבל תשובה שנקבל תשלום חלקי גם האספקה תהיה חלקית בהתאם. המצב שם בעייתי מכל הכיוונים - מגה לא הגדילה מספיק את המכירות ולא מכרה הסניפים שהיתה צריכה לרמי לוי, אלון לא מוכרת את אלון ואת דיינרס, בעלי האג"ח צריכים לקבל הרבה מאוד כסף". הספק אף העלה השערה לפיה "לא מן הנמנע שהנהלת אלון רבוע כחול תמצא את עצמה בבעיה ביום שישי הזה כי אם היא תשלם עשרות רבות של מיליונים לספקים מה היא תגיד לבנקים ולבעלי האג"ח שרוצים ממנה כסף?".

אתמול התכנס דירקטוריון אלון רבוע כחול לדיון דחוף כדי לדון בפתרונות אפשריים למשבר מול מחזיקי האג"ח והבנקים ולפתרונות אפשריים במגה. 

במקביל, ספקים חוששים כי באלון רבוע כחול יחליטו לפנות לבית המשפט ולהגיד שאין ביכולתם לשלם חובות והם מבקשים הקפאת הליכים למגה. "ביולי הם פנו לבית המשפט בטענה שהם לא יכולים לעמוד בתשלום חובות וקיבלו עקב כך דחייה של כמה שנים לגבי 30% מהחוב. אולי אביגדור קפלן (מנכל אלון רבוע כחול ויו"ר מגה) יחליט שזה הדבר הנכון לעשות גם הפעם וכך לנסות לשפר עמדות", אמר ספק של הרשת.

מרשת מגה נמסר בתגובה: "רשת מגה וחברת אלון רבוע כחול עמדו  עד כה בכל ההתחייבויות שלהן כפי שנקבע מתווה ההסכם שאושר בבית המשפט. אלון רבוע כחול פועלת בימים אלו מול הגורמים הפיננסים בהם מחזיקי האג"ח והבנקים להגיע להסכמות. מגה ממשיכה לפעול על פי תוכנית ההבראה תוך מאמץ משותף של המנהלים והעובדים להחזיר את הרשת לפסי צמיחה .אנו מנהלים דיאלוג שוטף עם הספקים כאשר רובם  הגדול ממשיכים לספק כרגיל.

תוכנית ההבראה של מגה הינה ברת ביצוע, הלקוחות נותנים בנו אמון ולצורך השלמת התוכנית יש צורך בשיתוף פעולה של הספקים וחזרתם לתנאי סחר שוטפים טרום תקופת המשבר . חשוב להזכיר שגם במתכונת המתווה שאושר בבית המשפט סוכם שתנאי האשראי מחודש אוגוסט ואילך ישארו כבעבר. מנכ"ל הרשת הבהיר שעל מנת שהרשת תשמר את פעילותיה העסקית הרגילה ותמשיך בתהליך הצמיחה ,חשוב שההסכם בין אלון רבוע כחול ומחזיקי האג"ח יגיע לפתרון במהרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker