המסר של אבי ניר לנתניהו: "אם רוצים ערוצים חלשים - פשוט תגידו שזה מה שאתם רוצים" - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המסר של אבי ניר לנתניהו: "אם רוצים ערוצים חלשים - פשוט תגידו שזה מה שאתם רוצים"

עשור לאחר שזכתה בזיכיון מחודש לערוץ 2, קשת השתנתה משמעותית ■ עם רגל דיגיטלית חזקה והכנסות ממכירת פורמטים לחו"ל, 
המנכ"ל אבי ניר מחפש בעיקר יציבות

5תגובות

אם הכל היה מתנהל לפי התרחיש המקורי, ימים אלה היו הרי גורל לתעשיית הטלוויזיה המקומית. בתחילת השבוע הבא ערוץ 2 היה אמור לצאת מחיינו. זכייניות ערוץ 2 היו מסיימות את תקופת המכרז השנייה שלהן אחרי עשור, ולפי חוק הרישיונות היו אמורות לצאת מערוץ 2 ולשדר כל אחת שבעה ימים באפיק חדש ברישיון שידורים.

אבל זה לא קורה. משברי ערוץ 10 והארכות הזיכיון שלו גררו הטבות גם לזכייניות ערוץ 2, והן קיבלו שנתיים נוספות, עד סוף 2017, לשהות בחיקו החמים של הערוץ - שנהנה מכ-80% מנתח הצפייה בטלוויזיה המסחרית ושיעור דומה של הכנסות מפרסום בטלוויזיה.

מנכ"ל קשת, אבי ניר
תומר אפלבאום

תאריך היעד לפירוק ערוץ 2 נדחה, אבל הוא עדיין כאן. עד נובמבר 2016 אמורות הזכייניות להגיש בקשה לרישיון שידורים קבוע שתיכנס לתוקף בנובמבר 2017.

בעוד הזכיינית רשת הצהירה לאורך כל הדרך כי מבחינתה יש עדיפות להישאר בערוץ 2 הבטוח, בקשת הובילו קו שונה - רצון להתרחב ולגדול בפעילות השידורים בישראל ולעבור לשדר שבעה ימים. כמעט בכל פאנל ציבורי טרח מנכ"ל קשת, אבי ניר, להדגיש שוב ושוב עד כמה המצב הרגולטורי בישראל מופרך וחריג, מכיוון שגוף שידור יכול לשדר רק חצי שבוע.

בסוף 2014 אף קיבל דירקטוריון קשת החלטה רשמית לעבור לרישיון קבוע כבר ב-2015 (החלטה שהיתה אמורה להיכנס לתוקף בשבוע הבא), בהינתן שינויים רגולטורים שיאפשרו זאת מבחינה כלכלית. שבעה ימים היה יעד מוצהר.

כעת המצב שונה. הרוח הנושבת בקומה הרביעית של משרדי קשת היא התכנסות בערוץ 2, תוך שמירה על נתח ההכנסות המידלדל בישראל, ולצד זה הרחבת הפעילות בתחומים חדשים - פעילות דיגיטל באמצעות אתר מאקו, ופיתוח פורמטים וסדרות מתוסרטות למכירה בעולם באמצעות הזרוע הבינלאומית KI. שתי הפעילויות האלה, מגלה ניר, כבר כיום מאוזנות ו"עומדות על רגליים עצמאיות".

מבחינת ניר, השבוע הזה סמלי במיוחד להמחשת האסטרטגיה החדשה של החברה: לצד ציון עשור לתקופת הזיכיון הנוכחית, חוגגת קשת שבע שנים להקמת מאקו, האתר השלישי בגודלו בישראל ובעל שיעור הגלישה הגבוה ביותר במובייל. במקביל, מחר תשיק קשת את הסדרה "כפולים" בשני פרקים בפריים-טיים - סדרה שכבר נמכרה לערוצי FOX לשידור ב-127 מדינות בגרסה המקורית בעברית.

"בעידן הנוכחי אתה צריך לנהל חברה בשני צירים", אומר ניר ל-TheMarker. "אתה צריך לנהל את הציר של 2005, ולהמשיך להוביל ולהביא את הצופים לטלוויזיה. זה הלחם והחמאה שלנו. הנתונים מראים שעד נובמבר אנחנו מובילים גם השנה בצפייה בטלוויזיה. זה אתגר יותר מורכב כי לצופה יש הרבה אלטרנטיבות. במקביל צריך לעבוד ב-2020 - לדעת לייצר תוכן איכותי לצד יכולות דיגיטליות גבוהות. כבר כיום מאקו מוביל בזירת המובייל. המשמעות היא שכיום יש הרבה יותר אנשים שנמצאים מול המסכים השונים של קשת מלפני עשור".

אין היתכנות לשלושה ערוצי ברודקאסט

בקשת לא מצהירים באופן רשמי על נסיגה מהכוונה לעבור לשדר שבעה ימים. להפך, מבהירים שם שמבחינתם חוק הרישיונות הוא מצב נתון והחברה נערכת לכך. ובכל זאת, בקשת לא אוהבים לפעול תחת שעון החול האוזל. בחברה מבינים שאין שום היתכנות כלכלית לכך שיפעלו בישראל שלושה ערוצי ברודקאסט. דו"ח שהוכן עבור הרשות השנייה כבר קבע כי במצב כזה כולם יפסידו.

"עצם זה שלוקחים שני גופי שידור שבנו את המסך הזה של ערוץ 2, ויום אחד מחליטים 'בואו נגרש אותם' - זה דבר מופרך", אומר ניר. "עד היום לא ברור איך התקבלה ההחלטה על פירוק ערוץ 2. האם היה דו"ח כלכלי? איזו עבודת מטה נעשתה שהובילה להחלטה שמפרקים? ומה יקרה יום אחרי זה?"

בימים אלה התחילה להתכנס הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, שאמורה לנסח שורת תיקוני חקיקה לרגולציה בתחום השידורים. מטרת העל של ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, היא להכניס יותר תחרות בשוק - על חשבון ערוץ 2.

ניר מסרב להגיד בשלב זה מה תהיה העמדה שקשת תציג בפני הוועדה. ואולם לדבריו, "לפני שמקבלים את ההחלטה לגדוע את ערוץ 2 - יש מציאות. הם צריכים לבנות עולם שקשור למציאות, ולא כזה שמנותק מהמציאות ושייך לעידן שלפני 20 שנה. אם יש דו"ח שנעשה ברשות השנייה שמסביר מה יהיה המצב בשלושה גופי שידור - תתייחסו לזה. מצד שני, אם אתם רוצים גופי שידור חלשים - פשוט תגידו שזה מה שאתם רוצים".

התרחישים לעתיד כרגע לא ברורים. במצב הנוכחי, כנראה שקשת ורשת ינסו למנוע את פיצולם ולהמשיך להחזיק בערוץ 2. שתי החברות מעריכות כי תידרש תוספת השקעה של כ-300 מיליון שקל כדי לעבור לשבעה ימים. "לאף גוף אין עניין להתאבד", מסביר ניר. אבל לצד זה, יש יותר ויותר הערכות שיתרחש מיזוג כלשהו בין שלושת השחקנים בענף.

איומים מבית ומחוץ

לניר, מנכ"ל שזוכה גם להערכה בינלאומית, אין כנראה ברירה אלא למצוא מנועי צמיחה חדשים. כמעט בכל אספקט של הפעילות שלו הוא נמצא תחת איום. בהיבט הרגולטורי, על גבו יש תאריך תפוגה של נובמבר 2017, אז אמור ערוץ 2 להתפרק. גם בתחרות הענפית קשת מאותגרת בימים אלה. היא אמנם עדיין מובילה ברייטינג מתחילת השנה בפער של כ–20% יותר מרשת ושל 200% יותר מערוץ 10, ואם כבר מסכמים עשור - קשת גם הפיקה את כל שבע התוכניות המובילות ברייטינג בעשור האחרון.

ובכל זאת, מצבה של הזכיינית רשת משתפר והולך. היא לא רק זכתה לבעלי מניות חדשים, חברת אנדמול שהזרימה לה 100 מיליון שקל. המנכ"ל, אבי צבי, גם הוביל שינוי במצבה הפיננסי, ותחת כהונתו הצליחה רשת עם מותגי תוכן משמעותיים כמו "אקס פקטור" ו"המרוץ למיליון".

הגוף ששינה את כללי המשחק בשוק המקומי הוא ערוץ 10, שעל אף המשברים שחווה הצליח השנה לקבל רישיון קבוע ל-15 שנה וגם זכה בבעלי מניות חדשים - קבוצת RGE. השינוי יצר עולם עסקי ורגולטורי חדש עבור קשת ורשת, שציפו - גם אם לא באופן מוצהר - לקריסת הערוץ.

לצד האיומים הרגולטוריים והתחרותיים, קשת מתמודדת עם השינויים הטכנולוגיים, והיווצרות הרגלי צפייה חדשים שפוגעים בטלוויזיה המסורתית. השינויים האלה מביאים לנדידה של תקציבי פרסום לגוגל, יוטיוב ופייסבוק. בנוסף, בזירה המקומית קשת עדיין לא התאוששה מהפסדי תקופת צוק איתן, שבעקבותיהם נזקקה להזרמה של עשרות מיליוני שקלים מבעלי המניות - ובסך הכל 100 מיליון שקל בשנתיים.

לחצים חיצוניים אלה מצטרפים לשינויים בתוך קשת. מוזי ורטהיים, בעל השליטה הוותיק, העביר את האחזקה בחברה לבנו, דודי ורטהיים. בעל הבית החדש ואנשי הכספים שלו מצפים מהנהלת קשת לביצועים טובים יותר ולפחות הסתמכות על הזרמות — מה שהגביר את הלחץ על ההנהלה. בעקבות כך, החברה נאלצה לקצץ שכר, לחתוך בעלויות ההפקות, ולעתים לשדר תכנים שבעבר לא היו כלל מגיעים לשולחנו של ניר.

ניר מתמקד במנועי הצמיחה החדשים - דיגיטל וייצור תוכן למכירהם. הוא מציג על מסך המחשב רשימה ארוכה של סדרות מתוסרטות של יוצרים ישראלים שנמצאות בשלבי פיתוח - בקשת בישראל או ב-KI, חלקן תוך שיתוף פעולה עם גופים בינלאומיים גדולים. "החלטנו שהתוכן והכישרון הישראלי זה הקטר האמיתי שלנו. אנו יודעים שיש לזה מחיר ולכן נעשה דברים מקוריים ולא נקנה פורמטים בעולם - על אף שיש גם מקום לזה. המטרה שלנו היא לא להתמקד בערוץ 2, לא ליצור רייטינג לטווח קצר, אלא לפתח את הקטרים האחרים", הוא אומר.

ובכל זאת, גם ניר מצפה שהרגולטור יתאים את עצמו למצב. "אנחנו חיים בעולם שבו התחרות שלנו היא לא רק רשת וערוץ 10, אלא גם יוטיוב ופייסבוק. חייבים להתייחס לעולם הזה. גוגל בישראל מכוונת לשוק הפרסום בטלוויזיה. זאת אחת המטרות שלהם. אנחנו צריכים להתייחס לריאליה הכלכלית ולא יכולים להתנהל כמו ב-2005. עד כה לא ראיתי מישהו מהרגולטורים בעשור האחרון שהסתכל ואמר שהמצב משתנה, וצריך לייצר אסדרה אחרת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#