עד 50% מתנועת הגולשים באתרים המובילים בישראל מגיעה מגוגל ופייסבוק

60% מהכניסות ל-ynet, שמוביל בדירוג Similar Web בין האתרים הישראליים, הן ישירות לדף הבית ■ במאקו שיעור גבוה יחסית מהגולשים מגיע דרך מנועי חיפוש והוא גם האתר המוביל בתחום הסלולר - עם 45% כניסות ממובייל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

בעבר, ערוץ ההפצה היחיד של אמצעי התקשורת היה ישיר - כלומר, היה עליהם לגרום לקהל לרכוש עיתון או להקיש 22 בשלט. אך השינויים הדיגיטליים הביאו לריבוי ערוצי הפצת תוכן. באינטרנט, הכניסה הישירה של המשתמש לדף הבית של יצרני התוכן היא כבר שולית לעומת ערוצי הפצה אחרים - רשתות חברתיות, מנועי חיפוש, הפצה באי־מייל ודרכים נוספות.

כל אחד מערוצי ההפצה הללו מצביע על עוצמה - או חולשה - של יצרן התוכן. שיעור גישה גבוה לדף הבית מעיד על עוצמת המותג של יצרן התוכן ועל כך שהגולשים בוחרים בו ישירות כדי לקבל את הגרסה שלו לתמונת המציאות, ומנגד שיעור כניסות גבוה מרשתות חברתיות עשוי להעיד על תוכן שיוצר מעורבות רבה בגולשים, שמשתפים אותו בהמוניהם.

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוקצילום: רויטרס

כמו כן, שיעור כניסה גבוה דרך אי־מייל עשוי להצביע על רמת שיתוף גבוהה וגם על חוזק בתחום הניוזלטרים; שיעור גבוה מקישורים חיצוניים עשוי להצביע על כך שהאתר אינו יוצר מספיק עניין בפני עצמו, ומסתמך על תנועת גולשים ממקור אחר; ושיעור כניסות גבוה מחיפושים בגוגל יכול להעיד על רלוונטיות של התוכן לצורכי הגולשים וכן על פעילות דיגיטלית נכונה, שמקדמת את האתר בתוצאות החיפוש.

ניתוח מיוחד של חברת Similar Web - שמנטרת ומציגה מידע נרחב על היקפי הגלישה בעולם - שנעשה עבור TheMarker, מציג את מקורות התנועה לאתרי האינטרנט המקומיים הגדולים. הבדיקה נעשתה על עשרת יצרני התוכן הגדולים (לא כולל אתרים בינלאומיים כמו יוטיוב, לדוגמה, ולא כולל אתרים שמציגים תוכן שהם אינם מייצרים, כמו MSN). הדירוג של Similar Web משלב מדדים של מספר הגולשים לאתר ורמת המעורבות שלהם בגלישה (למשל, זמן שהייה באתר ומספר הדפים שנצפו). הדירוג מתייחס הן לגלישה סלולרית והן לגלישה דרך הדסקטופ, ומנגד התפלגות הכניסות לאתרים לא כוללת כניסות מהמובייל.

הבדיקה מגלה כי ב–ynet, אתר התוכן הגדול בישראל על פי המדדים של Similar Web, יותר מ–60% מכלל הגלישה מגיעים מכניסה ישירה לדף הבית. מנגד, אף שהאתר פופולרי בפייסבוק - רק 7% מהכניסות אליו מגיעות מהרשתות החברתיות.

בוואלה, האתר השני בגודלו בישראל, רק מחצית מהכניסות מגיעות בגישה ישירה, והאתר מצליח בזירה החברתית מעט יותר מ–ynet, עם 10% מכלל הגלישה. בוואלה יכולים להיות מרוצים גם מנתון גבוה של שיעור הגלישה המגיע ממנועי חיפוש - יותר מ–20% (לעומת 14.5% ב–ynet).

האתר המדורג במקום השלישי, מאקו, הוא זה שמשיג את שיעור הכניסות הגבוה ביותר מחיפוש (יחד עם נענע10, שמדורג במקום התשיעי) - 36% מסך הכניסות. ואולם מאקו סובל משיעור נמוך במיוחד של כניסות ישירות לאתר - רק 34%. כלומר, 66% מהתנועה באתר אינה מגיעה באמצעות כניסה לדף הבית שלו.

במקומות הרביעי והחמישי, באופן מפתיע, מדורגים אתרי הספורט - ספורט 5 ומיד לאחריו One. שני האתרים נהנים מעוצמה רבה בכל הקשור למדד הכניסות הישירות - סביב 70% מסך הכניסות - וזאת, ככל הנראה, מכיוון שאנשים מרבים להיכנס לעמודי הבית הללו כדי להתעדכן ישירות בחדשות הספורט. מנגד, לשני האתרים יש חולשה משמעותית ברשתות החברתיות.

במקומות השישי והשביעי צמודים זה לזה האתרים של "גלובס" ו"כלכליסט". 50% מהכניסות ב"גלובס" מגיעות מדף הבית, ואילו "כלכליסט" מציג שיא שלילי בהקשר זה - רק 25% מהכניסות הן מגישה ישירה לעמוד הבית. במקום כניסה לדף הבית של "כלכליסט", האתר מקבוצת ידיעות אחרונות מוביל בשיעור הכניסות מקישורים חיצוניים. הסיבה לכך היא הקידום המשמעותי הקבוע שמקבל "כלכליסט" מדף הבית של ynet.

אתר "הארץ", המדורג במקום השמיני, נהנה במיוחד ממעורבות גבוהה של גולשים ומשיעור כניסות של 20% מהרשתות החברתיות - אבל מאפיל עליו אתר TheMarker, שמוביל בין יצרני התוכן עם כמעט 23% כניסות מרשתות חברתיות וכ–19% הפניות חיצוניות. בכל האתרים יש שיעור נמוך של עד 1.5% כניסות ממודעות תצוגה, כלומר מפרסום עצמי, ושיעור כניסה של עד כ–2% מהדואר האלקטרוני.

הניתוח של Similar Web מלמד גם איזה אתר חזק במיוחד בגישה ממכשירים ניידים ומי יותר משמעותי בגלישה משולחן העבודה. מאקו הוא ככל הנראה האתר המוביל במובייל, עם כ–45% כניסות ממובייל מסך כל הכניסות. מנגד, האתרים הכלכליים, שככל הנראה נהנים מתנועה ערה של אנשי מקצוע בשעות העבודה, נהנים משיעור גלישה גבוה יותר ממחשבים 
שולחניים - כ–65%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker