הממשלה אישרה רפורמה חדשה להוזלת מוצרי תמרוקים וציוד רפואי

עוד אושרה תוכנית לקיצור הליך רישום קבלנים מורשים, והרחבת היצע הרשאים לעסוק בכל סוג של בנייה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הממשלה אישרה היום את תוכנית החומש הממשלתית של רה"מ, בנימין נתניהו, להפחתת הרגולציה, רידוד הבירוקרטיה והורדת יוקר המחייה בישראל.

במסגרת התוכנית אושרו שלוש רפורמות: ביבוא תמרוקים וציוד רפואי וברשם הקבלנים. במסגרת המהלך הושק אתר רגולציה ממשלתי, שמרכז את כול המידע על הרגולטורים הממשלתיים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך הדיון, "אנחנו מביאים היום שורה של צעדים חסרי תקדים בסקטור הציבורי להפחתת רגולצית היתר במדינת ישראל. הדבר הזה ייתן פירות לכלכלת ישראל ולאזרחי ישראל". בפתח הדיון אמר נתניהו, "הממשלה תדון היום בדה רגולציה, או יותר נכון בפעולות נגד הבירוקרטיה היתרה בפקידות הממשלה וגם ברגולטורים שהממשלה עצמה קבעה לאורך השנים. יש פה דבר שפוגע אנושות בכלכלת ישראל, אנושות באזרחי ישראל. קשה לתת לתחרות לעבוד, קשה לתת לסקטור הפרטי לעבוד, והדבר הזה מייקר מוצרים, מעכב צמיחה, ופוגע במקומות עבודה. לכן, נביא היום שורה של צעדים חסרי תקדים בסקטור הציבורי שלנו, להוריד, להפחית את הכלכלה הזאת של האובר רגולציה, של רגולציית יתר במדינת ישראל. אני בטוח שהדבר הזה ייתן פירות לכלכלת ישראל ולאזרחי ישראל".

לדברי נתניהו, התוכנית תפחית את הביורוקרטיה הכרוכה ברגולציה הממשלתית ב-25%. כול משרדי הממשלה הכינו תוכנית 5 שנתית להפחתת הרגולציה, במסגרתה ייסרקו כל הרגולציות הקיימות תוך מדידת עלותן. על בסיס מדידה זו המשרדים יפעלו להפחתת הנטל הרגולטורי תוך ביטול כפילויות, סתירות ורגולציות שאינן עדכניות.

סניף סופרפארם בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

מנכ"ל משרד רה"מ, אלי גרונר, אמר לממשלה כי "אנחנו עושים מהלך גדול עם מסר על, אנחנו מקשיבים למשק, גם ליצרנים וגם לצרכנים ועושים מאמצים להוריד את הנטל הרגולטורי והבירוקרטיה המיותרים על המעסיקים ולהוריד את יוקר המחיה לאזרחים. הממשלה צריכה להקשיב לצרכי המשק ותמשיך לעבוד עם העסקים".

במסגרת תוכנית החומש יותאמו התקנים והסטנדרטים בישראל בנושא הרגולציה לתקנים בינלאומיים מוכרים. תוכניות דומות להפחתת נטל הרגולציה נעשו בהולנד, גרמניה, בריטניה, שבדיה ועוד. המטרה היא להתאים את שיטת המדידה בנושא הרגולציה לנורמות המקובלות ב-OECD. כל רגולטור יבחן את האפשרות להפחתה בדרישות שלו בכפוף לניהול סיכונים. מדובר בין היתר בקיצוץ בשימוש בחומרים וציוד, בהעסקת כוח אדם, בפרסום מידע לציבור וכד'. כל רגולטור יידרש לפעול להתאמה הדרישות הטכניות שלו על מוצרים לדרישות המקובלות בשווקים בעולם.

בישיבת הממשלה נטען כי אחת הרעות החולות של הרגולציה הממשלתית בישראל היא דרישות ייחודיות שאינן מקובלות בשווקים גדולים בעולם ומחייבות התאמות ושינויים בייצור שעלותם גדולה מאוד. נקבע כי לפני הכנסת רגולציה חדשה, כמקובל ב-OECD, תיבחן הנחיצות שלה והשפעתה על המשק החברה והכלכלה.

במקביל לדיון על תוכנית החומש הוצגו בממשלה שלוש רפורמות רגולטוריות חדשות, תוכנית להפחתת הנטל הרגולטורי ביבוא תמרוקים וביבוא ציוד רפואי, של שר הבריאות יעקב ליצמן, שמטרתן הקלה והוזלה בתהליכי יבוא תמרוקים וציוד רפואי, ותוכנית להפחתת הנטל הרגולטורי ברישום הקבלנים שהוגשה על ידי שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט. מטרתה, להקל על העומס הביורוקרטי הכרוך ברישום הקבלנים, בצד הרחבת היצע הרשאים לעסוק בכל סוג של בנייה.

הרפורמה ביבוא תמרוקים אמורה להוביל להגדלת התחרותיות ולהוזלת מחירים לצרכן בשורה של מוצרים ובכלל זה מוצרי איפור, שמפו, בשמים וכו'. היקף הפעילות הכלכלית של שוק זה עומד על 5 מיליארד שקל בשנה. בכל שנה מוגשות 12 אלף בקשות יבוא לרגולטור. כיום זמן הרישום עשוי להימשך כ-8 חודשים. במסגרת הרפורמה, יתאפשר הליך יבוא פשוט, שיתבסס על תצהיר היבואן. במקביל יחוזק הפיקוח בשווקים.

במסגרת הרפורמה ביבוא ציוד רפואי יעשה פישוט תהליכים וקיצור משך הזמן לרישום וחידוש מוצרים, יעשו פעולות לפיתוח השוק והקלה על היבוא.

כיום הליכי יבוא ציוד רפואי מסורבלים ועתירי ביורוקרטיה עקב ריבוי המסמכים הנדרשים למתן היתר. שוק המוצרים הרפואיים כולל טווח רחב של מוצרים החל ממחטים וכלה במכשירי MRI. ישראל היא מעצמה של פיתוח ציוד רפואי ונרשמים בה מעל ל-3,200 טכנולוגיות וכ-10,000 בקשות יבוא בשנה.

יעדי הרפורמה ברשם הקבלנים של משרד הבינוי הם הגדלת התחרות בענף, הקלת הרגולציה על הקבלנים ותמרוץ קבלנים לעבודה חוקית כקבלנים רשומים.

בתגובה אמר אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות כי "הגיע הזמן לעבור מדיבורים למעשים. הרגולציה, כפי שטוען ראש הממשלה בנימין נתניהו, אכן פוגעת באזרחי ישראל, אבל בפועל הממשלה לא עושה דבר. למעלה מ-200 חברות ציבוריות נמחקו מהסחר, אבל הממשלה מתעקשת לתת פטור מבחינת עלות-תועלת ברגולציה לכל הרגולטורים של שוק ההון. אנו קוראים לראש הממשלה לפעול בדחיפות למתן הקלות רגולטוריות לחברות הציבוריות, במטרה להפוך את הבורסה למנוע צמיחה כלכלי לטובת כל אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker