שוק הטלוויזיה לקראת טלטלה: נתניהו מינה את הוועדה המייעצת להסדרת שוק התקשורת

הוועדה תדון, בין שאר, בהגברת התחרות בתחום הטלוויזיה המסחרית כולל פיצול ערוץ 2 ■ הוועדה תגיש את מסקנותיה בתוך שלושה חודשים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו מינה את חברי הוועדה המייעצת להסדרת שוק התקשורת - כך הודיע היום המשרד. הוועדה תגיש מסקנות עד סוף 2015. במקביל, תוגש ביום ראשון לוועדת שרים לחקיקה ההצעה לאיחוד הרגולציה בטלוויזיה.

כפי שפורסם ב-TheMarker, נתניהו מתכוון להקים ועדה בין משרדית שתגיש המלצות להסדרת הרגולציה בטלוויזיה, כולל גיבוש תיקוני חקיקה. הוועדה אמורה לדון בשורה של נושאים - מתחרות בתחום הטלוויזיה המסחרית, כולל פיצול ערוץ 2, ועד פרסום בכבלים ובלוויין ותוכן שיווקי.

בנימין נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

יו"ר הוועדה יהיה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת; ועמו אווה מדז'יבוז' יו"ר מועצת הרשות השנייה; ד"ר יפעת בן חי שגב יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין; שירה גרינברג סגנית ממונה אגף תקציבים משרד האוצר; עו"ד דנה נויפלד, היועצת המשפטית של משרד התקשורת; הרן לבאות, סמנכ"ל כלכלה במשרד התקשורת; יאיר חקק, ראש אגף תכנון מדיניות במשרד התקשורת; עו"ד אלידור בליטנר, ממשרד המשפטים; ואבינועם רוזנבאום, יועץ מנכ"ל משרד התקשורת.

על פי המשרד, הוועדה תדון ב"כניסת שחקנים חדשים לשוק ועידוד התחרות בשוק התוכן והחדשות", ועל "האופן בו ראוי להחיל רגולציה על גורמי תוכן חדשים הפועלים בשוק". כמו כן תדון הוועדה בנושאים הקשורים לעידוד יצירה מקומית.

הנושא המהותי ביותר כרגע על הפרק, מבחינת נתניהו, הוא הגברת התחרות בטלוויזיה. ההערכות הן כי הוועדה תמליץ, בהתאם להמלצות קודמות של הוועדה בראשות פרופ' עמית שכטר, כי יש להתיר ל-HOT ול-yes להקים ערוצי חדשות.

השאלה הגדולה היא האם הוועדה תנסה להקדים את פיצול ערוץ 2 כך שקשת ורשת ייצאו לשדר בערוץ חדש ברישיון. בשלב זה לא נראה כי מועד הפיצול – שכיום נקבע לנובמבר 2017 – יוקדם. עם זאת, ייתכן כי הוועדה תבקש לחייב את קשת ורשת להפעיל חברת חדשות בנפרד במועד היציאה לרישיון, ולא לשדר במקביל את שידורי חברת חדשות 2.

מסקנות הוועדה יוגשו עד סוף 2015 – כלומר נתניהו מעוניין לזרז משמעותית את ההליכים לשינויי החקיקה בתחום הרגולציה.

כדי לזרז את הליכי החקיקה בנושא הודיע משרד התקשורת כי כבר ביום ראשון הקרוב תעלה לוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק "ברית המועצות" - איחוד גופי הרגולציה בטלוויזיה. מדובר על הצעה שמונחת על הפרק כבר יותר מעשור שמטרתה לאחד בין הרשות השנייה המפקחת על הערוצים המסחריים לבין המועצה לכבלים ולוויין המפקחת על HOT ,Yes והערוצים הייעודיים.

ההצעה כבר אושרה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת וקודמה בתקופתם של שרי התקשורת הקודמים, ראובן ריבלין, משה כחלון וגלעד ארדן - אך לא אושרה. על בסיס הצעת חוק זו מעוניינים במשרד התקשורת לבצע את שאר שינויי החקיקה בשוק התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker