למרות ההבטחות: שופרסל ומגה ממשיכות למכור מלפפונים ב-9 שקלים לקילו

המחיר בו שופרסל ומגה קונות את המלפפונים ירד כבר אתמול ל-3 שקלים לקילו וברשתות הבטיחו להוזיל היום את המחירים. בדיקת TheMarker מגלה שהמחירים נותרו גבוהים ■ במקביל, מחריף המחסור בביצים וממשיך המחסור החלקי בעופות ובעגבניות

למה מחירי המלפפונים ברשתות השיווק לא יורדים? המחיר הסיטוני (מחיר המכירה של החקלאים לרשתות) של המלפפונים ירד כבר אתמול בבוקר ל-3.5 שקלים לקילו לעומת 10 שקלים בשבוע שעבר, אבל ברשתות השיווק הגדולות שופרסל ומגה גובים עדיין 9-8 שקלים לקילו.

אתמול ביצע TheMarker בדיקה של מחירי ירקות שונים ומצא כי שופרסל ומגה לא הורידו את מחירי המלפפון בהתאם לירידה במחיר הסיטונאי. ברשתות מיהרו למסור כי הסחורה בחנויות היא כזו שנרכשה עדיין לפי המחיר הסיטונאי הגבוה בערב החג ביום ראשון ולכן המחיר טרם ירד בהתאם לירידת המחיר בו הם רוכשים את המלפפונים, אך הבטיחו כי למחרת (היום, ד') המחיר יעודכן ויהיה נמוך יותר.

אולם בדיקה שביצענו היום בצהריים בסניפי הרשתות מגלה כי למרות ההבטחות המחיר ששילמו הצרכנים בקופות על מלפפונים עדיין היה גבוה במאות אחוזים ממחיר הרכישה – מחיר קילו מלפפון בשופרסל דיל היה 7.9 שקלים, ברשת העירונית של שופרסל "שופרסל שלי" המחיר היה גבוה  יותר – 8.9 שקלים לקילו וברשת המוזלת של מגה, YOU, שילמו בקופה שנבדקה 7.9 שקלים לקילו. (הבדיקה נעשתה בסניף שופרסל דיל נשר, שופרסל שלי קרית חיים, YOU נשר).

במגה, מפעילת רשת YOU, מסרו בתגובה: "מחירי המלפפונים עודכנו הבוקר ל-5.9 שקל לקילו בכל סניפי הרשת. המחיר החדש הוצג גם בצורה בולטת בשילוט. לצערנו עקב תקלה נקודתית בסניף נשר, בקופת הסניף הוצג המחיר הישן. העניין טופל ותוקן במיידית".

משופרסל נמסר: "כפי שציינו עדכון מחיר הירקות יתבצע במהלך היום לכל סניפי הרשת ובשעות הקרובות יקלטו המחירים החדשים".

מחיר המלפפונים בשוק הסיטוני צלל אתמול (ג') ב-66.7% לכדי-3.5 שקלים לקילוגרם והיום המשיך לרדת ותומחר ב-3.3 שקל לקילו. זאת לאחר שהגיע למחיר שיא בשבוע שעבר, שנע סביב 10 שקלים. כך לפי מחירון ירקום, שמציג את המחיר הסיטונאי של הירקות –  מחיר המכירה של החקלאים לסיטונאים.

יצויין כי רשתות השיווק הגדולות מקבלות הנחה של כ-20% בממוצע ממחיר מחירון זה, כך שסביר שרובן שילמו היום ואתמול פחות מ-3 שקל לקילו מלפפון. הירידה במחיר הגיעה למרות תחזיות להמשך המחסור, שלטענת החקלאים הוא זה שהקפיץ את המחיר ולא הקרטל של המלפפונים.

מנגד, המחיר הסיטוני של העגבנייה המשיך גם היום להיות גבוה. המחיר הסיטוני נותר על 11 שקל אחרי שעלה אתמול (ג') בעוד 21.6% לכדי 11 שקל לקילו. ברשתות השיווק, שככל הנראה לא יכולות להרשות לעצמן למכור עגבניה במחיר של 15 שקל לקילו כמו חלק מהירקנים, המשיכו למכור עגבנייה במחיר של 10-8 שקל לקילו. בשופרסל למשל העלו את מחיר העגבניה מ 8.9 שקל אתמול ל-9.9 שקל לקילו היום וברשת יו מכרו קילו עגבניה ב-7.9 שקל לקילו (הבדיקה נעשתה בסניף שופרסל דיל נשר, שופרסל שלי קרית חיים, YOU נשר).

מאז ערב ראש השנה קיים מחסור חלקי בחלק מהירקות, בעיקר בעגבניות. במקביל, החריף היום המחסור בביצים ברשתות השיווק ובמכולות וגם המחסור החלקי בעופות. מדובר במחסור חלקי הבא לידי ביטוי בכך שבחלק מנקודות המכירה ניתן למצוא את המוצרים ובחלק אין אפשרות להשיג על המוצרים המדוברים במשך חלק משעות היום או בכולו. המחסור בביצים, עופות, וירקות צפוי להחריף בערב החג ביום ראשון הקרוב, עקב אי עבודה של יומיים בערב החג ובחג, כאשר רק בימים רביעי או חמישי המדפים יחזרו להתמלא.

ירקות ברשת רשת אורגניק מרקט
צילום: מוטי מילרוד

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום