חדשות 2 נגד המשטרה: מסירת חומרי ואנונו תפגע בעצמאות החברה ובחופש הביטוי

ואנונו התראיין בשבוע שעבר ל"אולפן שישי" בחדשות 2 ■ במשטרה טענו כי בראיון הוא הפר את תנאי שחררו, הוא נעצר ושוחרר בתנאים מגבילים

נתי טוקר
ואנונו ביציאה מהדיון בעניינו ב-2007צילום: תומר אפלבאום

חברת החדשות של ערוץ 2 פנתה היום (ה') לבית המשפט השלום בירושלים בדרישה לבטל את הצו המשטרתי המורה לה למסור לידי המשטרה את כל חומרי הראיון עם מרגל האטום מרדכי ואנונו. לטענת חדשות 2, באמצעות עו"ד ד"ר ישגב נקדימון, היועץ המשפטי של החברה, זכותה לחיסיון עיתונאי על המידע הגולמי חשוב יותר מהאינטרס לכאורה בהליך החקירה.

ואנונו התראיין בשבוע שעבר לדני קושמרו בתוכנית "אולפן שישי" בחדשות 2 בעריכת איתי דנקנר. אלא שבמשטרה טענו כי בראיון הוא הפר את תנאי שחררו, הוא נעצר ושוחרר בתנאים מגבילים. כחלק ממהלך החקירה פנתה המשטרה אתמול בצו שהורה לערוץ 2 להעביר לידי המשטרה את הקלטת הלא ערוכה של הראיון. בחדשות 2 טוענים כי הצו הועבר ללא נימוקים כלשהם ולא נשמעה עמדת חברת החדשות לפני הוצאת הצו.

לטענת חדשות 2, "הזכות לחיסיון עיתונאי הינה יציר הפסיקה והיא יונקת את חיותה מעיקרון חופש הביטוי ומהווה לכן נדבך חשוב במערכת הזכויות והחירויות שעליהן מושתת המשטר הדמוקרטי". לפי החברה, החיסיון הזה חל גם על כל חומרי הגלם שחשיפתם עלולה לפגוע במקורות העיתונאיים.

"צו המחייב את חברת החדשות למסור מידע לרשויות החקירה פוגע בעצמאותה של חברת החדשות ובאופן שבו היא נתפסת בעיני הציבור", כתב נקדימון, "והופכת את חברת החדשות - מיניה וביה ובדיעבד - למעין 'קבלן משנה' של המשטרה, דבר שוודאי אינו רצוי ועלול להביא בוודאות לחוסר אמון ושיתוף פעולה עימה. כתוצאה מכך ייפגע האינטרס הצבירוי הקיים בקיומה של עיתונות חופשית ואובייקטיבית".

מארגון העיתונאים נמסר: "המשטרה שוב מראה שהיא אינה מבינה את תפקיד העיתונות בחברה דמוקרטית ושוב לא מכבדת את החיסיון העיתונאי - שחל גם על חומרי הגלם של העיתונאים. גם בית המשפט חוטא לתפקידו כשהוא מוציא צו שכזה ועוד במעמד צד אחד מבלי לתת ביטוי לעמדת העיתונות ולאינטרס הציבורי הרחב. התנהלות זו פוגעת בחיסיון העיתונאי, שהוא אחד הבסיסים המרכזיים ליחסי האמון שצריכים להיות בין העיתונות לבין הציבור".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker