למרות הבטחת נתניהו: סעיף ההשתקה בחוק רשות השידור ייכנס לתוקף

בגלל פרוצדורות בירוקרטיות הסעיף ייכנס לתוקף עד שיהיה ניתן לבטלו עם סיום הפגרה בכנסת, אחרי החגים ■ במשרד התקשורת מבהירים: החוק לא ייאכף בשום צורה

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
נתי טוקר

סעיף סתימת הפיות בחוק רשות השידור ייכנס לתוקף בימים הקרובים, לאחר פרסום התיקון ברשומות. על אף התחייבות ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו לבטל את הסעיף, בפועל, בשל תהליכי החקיקה הדרושים, הסעיף ייכנס לתוקף עד שיהיה ניתן לבטלו עם סיום הפגרה לאחר החגים. עם זאת, במשרד התקשורת מבהירים כי החוק לא ייאכף בשום צורה.

במשרד התקשורת הבהירו כי הפיצו את תיקון החוק לביטול הסעיף כבר ביום א', במועד הראשון האפשרי. אתמול הצעת החוק הממשלתית לא הוגשה לאישורה של מליאת הכנסת, שהתכנסה אתמול (יום ב') לישיבת פגרה מיוחדת, בשל הפרוצדורה המחייבת המתנה של 21 יום עד לקבלת תשובות ממשרדי הממשלה והציבור.

נתניהו ואקוניס צילום: אוליבייה פיטוסי

רק לאחר שיתקבלו התשובות הנדרשות להליך תעלה ההצעה לישיבת ממשלה ולוועדת שרים לחקיקה, ולאחר מכן תעלה לקריאה ראשונה בכנסת. ועדת השרים אמורה להתכנס רק באוקטובר לאחר תקופת החגים. כלומר, סעיף סתימת הפיות יכנס לתוקף בטרם ביטולו של הסעיף.

מי שקידם את הצעת החוק היה השר אופיר אקוניס, שייצג את נתניהו בנושאים הקשורים לתקשורת. לאחר שאושרה ההצעה נסוג ממנה נתניהו לאחר ביקורת ציבורית כנגד הסעיף. בסביבת נתניהו טוענים כי ראש הממשלה לא ידע שמדובר בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית על הסעיף, אלא סבר כי ייערך דיון ציבורי בנושא.

ביום שישי בבוקר הודיעה לשכת ראש הממשלה כי נתניהו יפעל לביטול הסעיף המדובר. ביום ראשון הפיץ משרד התקשורת את תזכיר החוק למחיקת הסעיף. "אין חולק כי יש חשיבות לכללי אתיקה עיתונאית, ואולם מוצע להותיר את עיצובם בידי רשות השידור", נכתב בדברי ההסבר.

צילום: ניר כפרי

ביום א' הניחו גם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו) הצעת חוק לביטול הסעיף. פולקמן אמנם התנגד בוועדה לסעיף, אך בכנסת הצביע בעדו יחד עם הקואליציה - ככל הנראה מבלי שהבין במה דברים אמורים.

בדברי ההסבר לחוק של לבני ופולקמן נכתב כי "התוספת לחוק פוגעת בחופש הביטוי, בשידור הציבורי ובדמוקרטיה הישראלית, ומהווה התערבות פסולה של המחוקק הפוגעת בערכי היסוד של ישראל. סעיף זה הועבר ללא דיון ציבורי או דיון מהותי בכנסת, על דרך הסתייגות באישון ליל ולאחר שלא אושר בוועדה, ויש לפעול לתיקונו בטרם ייכנס לספר החוקים של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker