הישראלים צורכים יותר תוכן מבשאר העולם, אך עדיין לא אימצו את הנייד

ניתוח של חברת אאוטבריין מצביע על כך שהישראלים קוראים יותר דפים בכל פעם שהם גולשים, אך עדיין מעדיפים את המחשב השולחני על פני הסמארטפון ■ רוב הגלישה במובייל נעשית בשעות הערב - מול הטלוויזיה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רמת המעורבות וצריכת התוכן של הישראלים באמצעים דיגיטליים גדלה והולכת; עם זאת, הם מאמצים בפיגור את המכשירים הניידים כאמצעי לצריכת תוכן - כך עולה מניתוח של חברת אאוטבריין על השוק המקומי בהשוואה עולמית.

אאוטבריין, העוסקת בתחום המלצות התוכן, היא שחקנית בינלאומית גדולה בתחום השיווק באמצעות תוכן, שצובר תאוצה וגדל משמעותית בשנים האחרונות. ניתוח מאפייני צריכת התוכן מאפשר לחברה גם ליצור השוואות בינלאומיות בין העדפות צריכות התוכן בישראל ובעולם. ההשוואה נעשתה מול ארה"ב, בריטניה, צרפת, איטליה וספרד.

רק 43% בישראל מחפשים מידע בסמארטפוןצילום: בלומברג

בישראל, כך מראה הניתוח, רמת המעורבות בתוכן היא הגבוהה ביותר. הבדיקה של רמת המעורבות נעשתה לפי מספר הדפים הנצפים בזמן כניסה אחת לאינטרנט (page views per session). לפי מדד זה, נראה כי הקורא הישראלי הוא בעל רמת המעורבות הגבוהה ביותר בכל פלטפורמה שבה הוא משתמש - מחשב שולחני, טלפון נייד וטאבלט. הישראלי צופה ב-2.2 דפים בממוצע בכל גלישה במחשב שולחני ובשני דפים בכל גלישה במובייל. בכל שאר המדינות מספר הדפים היה נמוך יותר לכל גלישה.

גולשי טאבלט צופים ביותר דפים

הפער המשמעותי יותר הוא דווקא בגלישה מטאבלט. בכל גלישה בטאבלט, הישראלי צופה ב-2.8 דפים, לעומת שני דפים בספרד ובבריטניה ו-2.5 דפים בארה"ב. מדוע דווקא בטאבלט הנתון גבוה יותר? "יש לי השערה שלא נבדקה לעומק, אלא היא מניסיוני האישי - השימוש בטאבלטים בישראל נמוך בהשוואה לממוצע עולמי, ולכן הקהל הישראלי שכן משתמש בטאבלט הוא משתמש כבד יותר וצורך יותר תוכן", מעריך בזהירות עידו ירושלמי, מנהל הפיתוח העסקי אזורי של אאוטבריין.

למרות רמת המעורבות הגבוהה של הישראלים בתוכן, הם עדיין מפגרים באימוץ של הטכנולוגיות החדשות לצריכת תוכן במובייל. כלומר, גם אם נראה לנו שכל מי שסביבנו שקוע ועסוק כל העת בצריכת תוכן במכשיר המובייל, בפועל הישראלים מבלים עדיין יותר זמן מול המחשב השולחני.

לפי הממוצע העולמי, 49% מכלל צריכת התוכן נעשית באמצעות מכשירים ניידים. מבין המדינות הנבדקות, בריטניה היא היחידה שבה צריכת התוכן בטלפונים ניידים וטאבלטים גבוהה מ-50% - ומגיעה ל-70%. בישראל השיעור הוא הנמוך ביותר מבין המדינות שנבדקו - 43%.

"יש פה איזה פרדוקס. אין ספק", מודה ירושלמי, אבל לדבריו הפער בהרגלי הצריכה בישראל לעומת העולם יימחק בקרוב. "יש קצב גידול מהיר מאוד של מכשירים ניידים. גם כיום אנחנו לא כל כך רחוקים מהממוצע העולמי ולדעתי בתוך פרק זמן זה ישתנה. אנחנו בנקודה שלפני הפריצה הגדולה. צריך להביא בחשבון גם שיש משתמשים רבים כמו ילדים או מבוגרים, שצריכת התוכן שלהם במכשירים האלה לא גבוהה כל כך".

מחשב שולחני ביום - סמארטפון בלילה

באיזו שעה אנחנו בוחרים להתעדכן בחדשות היום ובאירועים השונים? המחקר בחן מהן שעות השיא בצריכת תוכן במדינות הנבדקות, וניתן לראות כיצד ומתי אנשים מעדיפים לצרוך תוכן במחשב השולחני, בטלפונים הניידים ובטאבלט, ובאילו שעות.

באופן כללי, רוב האנשים מעדיפים לצרוך תוכן במחשב השולחני במשך שעות היום - ואילו בשעות הערב והלילה הם עוברים לצרוך אותו בטלפון הנייד או הטאבלט. ברוב המדינות, זמן צריכת השיא במחשב שולחן הוא 12:00 בצהריים, בשעות העבודה. ישראל שונה מבחינה זו, וזמן צריכת השיא שלה הוא 14:00. רק בצרפת צריכת השיא במחשב השולחני מאוחרת יותר ביום - ב-17:00.

"ההסבר הכי הגיוני מבחינתו הוא שאנשים חוזרים מארוחת צהריים ומבלים קצת זמן בעדכונים מול המסך כדי לדעת מה קורה היום", משער ירושלמי. "אנחנו עובדים בשיתוף האינפורמציה הזו בין מדינות כדי להבין אותה יותר לעומק".

בכל הקשור לטלפונים ניידים וטאבלטים יש יותר אחידות בין המדינות. צריכת השיא של תוכן הן בטלפונים הניידים והן בטאבלט בכל השווקים היא ב-21:00–23:00, כשהשעה 22:00 היא המועדפת ביותר. אלה שעות שבדרך כלל אנשים נמצאים בבית, על הכורסה מול מסך הטלוויזיה - ואז הם גם צורכים תוכן במסך הנוסף שבידיהם. בישראל שעת השיא לצריכת תוכן בטלפון היא 22:00, בעוד שבספרד שעת השיא היא 23:00, ואילו בארה"ב היא 21:00.

הטלפונים הניידים והטאבלט נחשבים לפלטפורמה הדומיננטית לצריכת תוכן גם ב-06:00–08:00 בבוקר - שעות ההתעוררות, או לחילופין הנסיעה למקום העבודה באוטובוס או ברכבת - אז גולשים רבים בדרך.

המחקר גם בדק מהי מערכת ההפעלה הפופולרית לצריכת תוכן בישראל ובמדינות הנבחרות. בהשוואה לארה"ב ובריטניה, השימוש באנדרואיד בישראל הרבה יותר נפוץ. 63% מצריכת התוכן נעשית בישראל באמצעות אנדרואיד, לעומת 41% בארה"ב ו-53% בצרפת. איטליה בהקשר זה דומה יותר לישראל ובספרד שיעור משתמשי האנדרואיד הוא 75%.

"אלה נתונים שעולים גם מהמצב בשוק", אומר ירושלמי. "אנדרואיד מספק טווח מחירים יותר גמיש ויותר היצע מהשוק". לדבריו, המידע לגבי מספר המשתמשים בכל מערכת הפעלה יכול לסייע לבנות את הקמפיינים נכון יותר.

נתון נוסף, ואולי המתמיה מכולם, שנבדק במחקר הוא סוג התוכן הנצרך ביותר בתחום הטכנולוגי והאינטרנט. העדפת התוכן עשויה ללמד על השוק כולו. לפי המחקר, בעוד שהישראלים והאיטלקים מעדיפים לקרוא על תחומי תוכנה, האמריקאים, הבריטים והצרפתים מעדיפים לקרוא על תחומי המדיה חברתית ואילו לספרדים אין העדפה לתחום מסוים. בשונה מכל שאר המדינות, בישראל מתעניינים פחות בתחום המדיה החברתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker