האזינו // כך ניסתה השרה רגב לטייח מדוע העבירה תקציב פרסום ללא מכרז: "תשובה רעה, רעה, רעה!"

בהקלטות שפורסמו בחדשות 10 מדיון פנימי במשרד התרבות נחשף כיצד ניסתה השרה ובכירי המשרד לתרץ בדיעבד מדוע הועבר תקציב של 2.5 מיליון לפרסומאי מקורב ללא מכרז

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"לא, לא, לא, לא טוב! לא טוב! תשובה רעה, רעה, רעה!" – כך נשמעו השרה מירי רגב ואנשי משרדה בקלטות שפורסמו הערב (א') בחדשות 10, כאשר ניסתה יחד עם אנשי משרדה לתאם גרסאות מדוע העביר המשרד ללא מכרז תקציב פרסום בגובה של 2.5 מיליון שקל למשרד הפרסום יהושע TBWA. המשרד הוא בבעלות הפרסומאי רמי יהשוע, שלפי חדשות 10 יש קשר מוקדם בינו לבין רגב.

משרד התרבות והספורט יצא בקמפיין "לא לדאוגוסט", שנועד לאפשר להורים למצוא בקלות תעסוקה לילדים שבחופשה – כמו הופעות, פעילויות ואירועי בידור לכל המשפחה. את הקמפיין העלה כאמור משרד יהושע. אלא שבמשרד ניסו למצוא תירוץ מדוע הועבר התקציב למשרד פרטי ולא ללשכת הפרסום הממשלתית, ומדוע הועבר ללא מכרז. בכירי המשרד ניסו לטעון כי הטוטו – שתקציבו מטופל על ידי יהושע - הוא זה שפנה למשרד והציע את הפעילות המשותפת, אלא שהובהר להם כי בדירקטוריון הטוטו נאמר במפורש כי המשרד הוא זה שפנה ליהושע.

בקלטות מהדיון הפנימי שפורסמו בחדשות 10, שפירסם הכתב ספי עובדיה, נשמע אחד הבכירים בדיון אומר: "למה בחרנו ברמי יהושע? אנחנו מסבירים שהיה סיעור מוחות של כמה משרדי פרסום, השרה ביקשה..."

רגב: "לא, לא, לא, לא טוב! לא טוב! תשובה רעה, רעה, רעה! למה רמי יהושע? משרד התרבות והספורט, הטוטו הוא חלק ממשרד התרבות, הוא חלק ממדיניות של הפעלת אה... מדיניות של ספורט, משרד התרבות והספורט, הטוטו".

בכיר א': "יש כאן בעיה, עשינו דיון משפטי קצר בבוקר, מה שאת אומרת השרה זו היתה האמירה הראשונית שלנו ואז התברר שזה לא כל כך מחזיק מים מבחינה משפטית. כרגע למשפטנים, תקשיבו עזבו, זה לא נכון מה שאתם אומרים לגבי הטוטו, ואנחנו בשקט יכולנו ללכת ללפ"מ (לשכת הפרסום הממשלתית) ולעשות את זה במהירות, אפילו זה גם פוטנציאל אוטומטית ללכת ללפ"מ. צריך בכל זאת להסביר הסבר נוסף למה הלכנו לרמי יהושע. ההסבר של הטוטו הוא לא מספיק טוב, צריך להוסיף עוד מימד".

בכיר ב': "ולכן אני אומר, לכן אני אומר בפרוטוקול שמופיע בדירקטוריון של הטוטו שזה רמי יהושע, רמי יהושע נבחר על סמך בקשת המשרד להיות עם רמי יהושע ואני אומר שיהיו לא מעט דירקטורים שיוציאו את הפרוטוקול הזה. אנחנו רוצים להיות זהירים אז אנחנו חושבים על זה מראש".

רגב: "אבל רגע, מה זה אנחנו בחרנו, מה, אתם רוצים להגיד לי שרמי יהושע לא עובד בטוטו?"

בכיר ב': "עובד בטוטו, אבל, ב..., ב..., בדירקטוריון הוא אושר על פי בקשת המשרד".

צילום: מוטי מילרוד

 בכיר א': "יש לנו פתרון השרה, אני רק רוצה להציג אותו, חשבנו על זה, יש לנו פתרון. הפתרון הוא, הפתרון הזה מקובל גם על המשפטנים כאן, כדי להתמודד גם עם הסוגייה של לפ"מ וגם עם הסוגייה שכיביכול אנחנו פנינו לטוטו וביקשנו למנות את רמי יהושע שזה מופיע בפרוטוקול של הדירקטוריון שלהם. עכשיו הפתרון שלנו הוא כזה: היה סיעור מוחות, השרה ביקשה רעיונות כדי לעשות את הפרויקט הזה, כי זה היה הרעיון שלה והחזון שלה, הטוטו יחד עם משרדים נוספים שזה אספי, ואמיר דן ואחרים, בא עם רעיון, הרעיון שהטוטו בא, הוא בא יחד עם הזכיין שלו, יחד עם רמי יהושע. זה היה הרעיון של הטוטו וכתוצאה מזה הוחלט ללכת עם הטוטו והזכיין שלו כי הם הביאו את הרעיון".

מירי רגב: "טוב, מאה אחוז, מאה אחוז".

מאיר סוויסה, יועץ התקשורת: "השרה, השרה,  זה לא פתור התשובה הזאת לא פתורה, מי שירצה לחפש אותנו ולטוטו יש מלא שונאים ברוך ה', אה... יוציא את הפרוטוקול הזה וצריך להיות הסבר שהוא לא רק משפטי אלא הוא גם מקצועי וזה מה שחסר".

בכיר א': "לא, לא, יש הסבר מקצועי. הם השיגו קונספט מנצח! אהבנו אותו".

בכיר ב': "אני הייתי בדיון והכל וכל מי שיבחן את זה".

מאיר סוויסה: "מה קדם למה?"

בכיר א: "רגע מאיר אני מציע לעשות סדר. במבחן המציאות כל העולם הגיע לחדר הישיבות במשרד והציע רעיונות".

 רגב: "נכון".

בכיר א': "אם זה מנהל תרבות, אם זה תרבות לישראל, אם זה הטוטו אם זה תרבות לישראל אם זה הטוטו אם זה גוף שנקרא ספורט עממי לא זוכר את השם שלו כל אחד הציג רעיון".

מאיר סוויסה: "רגע בסדר, זה ברור. רק שאלה: זה דורש מכרז או לא?".

בכיר א': "שנייה, תן לי, לא. לשמוע רעיונות לא דורש כלום. הוצגו רעיונות".

מאיר סוויסה: "זה הרעיון".

בכיר א': "שנייה, אני איתך אז תן לי לסיים. הוצגו רעיונות הרעיון של הטוטו, אני מדגיש, הרעיון של הטוטו היה הרעיון המנצח, רמי יהושוע הגיע תחת הטוטו".

מאיר סוויסה: "רגע".

רגב: "או! זה הדבר הכי נכון להגיד, זאת גם האמת".

מאיר סוויסה: "אז אם, אז אם רוצים לסגור פינה, אני חושב צריך לסגור אותה בדיוק במקום הזה".

...

סוויסה: "ישאלו למה לא ניתנו לעוד משרדים הזדמנות להציע את מרכולתם?"

בכיר א': "כאן באה התשובה של השרה שהטוטו ותרבות ישראל הם זרועות שלנו ואיתם אנחנו מביאים להתייעצויות".

רגב: "בסדר גמור".

תגובת משרד התרבות והספורט כפי שנמסרה לחדשות 10: "חלק הארי מתקציב הפרויקט ממומן ממשרד התרבות והספורט וחלקו מהטוטו שתומך בקידום הספורט העממי ותוכנית השיווק. משרד התרבות והספורט ביקש ממשרדי הפרסום והיח"צ שעובדים עמו בשגרה רעיונות לשיווק הפרויקט. ההצעה שנמצאה הטובה ביותר הייתה הצעתו של הטוטו באמצעות משרד הפרסום רמי יהושע – ולכן הקמפיין נעשה על ידי ספק זה.

"בקשר להקלטות: מדובר בסימולציית תקשורת. היה חשוב להיערך למסיבת העיתונאים ולהבהיר בה כי הכול נעשה כדין לרבות אישורם של הגורמים המקצועיים והיועצים המשפטיים שאישרו את הפרויקט ודאגו להסדרת המימון. אין בסימולציה כדי ללמד על המציאות אלא על שאלות ותהיות שעלולות לעלות מצד כתבים".

תגובת הטוטו:  "עלות אירועי הספורט העממי בפרויקט 'לא לדאוגוסט' היא 5 מיליון שקל מתוך העלות הכוללת בסך כ-15 מיליון שקל. הטוטו נענה לבקשת משרד התרבות והספורט לממן את הפרסום לפרויקט בסך של עד 2.5 מיליון שקל".

לא נמסרה תגובת יהושע.

במסגרת הקמפיין לא הועלו רקר שידורי טלוויזיה, אלא גם פרסומת ברדיו שבה רגב עצמה היא זו שפנתה למאזינים והציע להם להצטרף למיזם. השתתפות של שר עצמו בתשדיר כזה היא מנוגדת לכאורה להוראות היועמ"ש, ונאסר עליו לפנות באופן אישי בשירות שמציעים משרדי ממשלה.

במשרד התרבות והספורט טענו כי הדבר היה על פי הנהלים, שכן התקציב כולו הגיע ממשרד התרבות. כעת מתברר כי חלק מהתקציב הגיע מהטוטו ולא רק ממשרד התרבות של רגב.

השרה רגב אמרה בתגובה כי "כל ההליך מתחילתו ועד סופו אושר על ידי המשפטנים של המשרד ובוצע כדין. נקודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker