מדוע מסרבים בצה"ל לחשוף את הסרט שהוכן על הרמטכ"ל בני גנץ ב-215 אלף שקל?

העלות של הסרט היתה הגבוהה ביותר מבין העלויות השונות באירוע הפרידה הנוצץ מהרמטכ"ל, שהופק בהשקעה כוללת בסך 593 אלף שקל ■ הסרט הופק במימון ציבורי ולא אמורים להיות כלולים בו סודות מדינה - אך בצה"ל מונעים את הפצתו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
נתי טוקר

מסרב לחשוף את הסרט שהוכן לרגל פרישתו של הקודם, , מתפקידו. הסרט, שהוכן בעלות גבוהה של 215 אלף שקל, הוקרן באירוע הפרידה מהרמטכ"ל בפברואר 2015. הסרט הופק במימון ציבורי ולא אמורים להיות כלולים בו סודות מדינה - אך למרות זאת צה"ל מונע את הפצתו.

העלות של הסרט היתה הגבוהה ביותר מבין העלויות השונות באירוע הפרידה הנוצץ מהרמטכ"ל, שהופק בהשקעה כוללת בסך 593 אלף שקל. עלות הסרט כללה ימי צילום, בימוי, עריכה ואף אנימציה, והוא הוקרן בפני משתתפי אירוע הפרידה מהרמטכ"ל. לשם השוואה, עלות פרק בתוכנית דוקומנטרית המשודרת בטלוויזיה מגיע לכ-100-80 אלף שקל.

בהיעדר הסרטון המדובר, הנה סרטון אחר - שהוכן בצה"ל לכבוד פרישתו של בני גנץ:

בשבועיים האחרונים התקיים מסע הפרידה של הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ מצה"ל. היה רציני ומרגש כיאה לצבא הנפרד ממפקדו. אנחנו בחטיבת דובר צה"ל, אחרי הפרידה הרצינית ביקשנו אישור ל-4 דקות קצת אחרות. בני, בהצלחה שם.

Posted by ‎דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז‎ on Monday, February 16, 2015
סרטון אחר - שהוכן בצה"ל לכבוד פרישתו של בני גנץ

TheMarker פנה ל בבקשה לקבל את הסרט ולהציגו בציבור במטרה להבין אם עלותו אכן היתה מוצדקת. ואולם, בדובר צה"ל הבהירו כי אין בכוונתם לאשר את העברת הסרט לידי התקשורת - למרות שלא כלולים בו סודות מדינה.

אירוע יום הפרידה מהרמטכ"ל אופיין בעלות גבוהה במיוחד, כפי שנחשף בחדשות ערוץ 2. תחת סעיף "הקמות, יום האירוע, פירוקים" באולם דרייב אין, שילם צה"ל 88.5 אלף שקל; עלות ההגברה והתאורה הגיעה לכ-80 אלף שקל, ובנוסף ציוד להקרנה ב-60 אלף שקל; עבור "עיגונים והתקנת טראסים" שילם הצבא 30 אלף שקל, ובעבור "מגדלים להקרנה" שילמה הקופה הציבורית 12.7 אלף שקל. לצד המגדלים היה גם ספיידר (מנוף לתיקון דברים בתקרה) בעלות של 3,245 שקל. צה"ל גם טרח לצפות את האולם בעלות של 10,500 אלף שקל.

הוצאות נוספות היו עבור הקייטרינג - 64 אלף שקל, 10 אלף שקל למהנדס חשמל, 7,900 שקל למפיק ו-5,900 שקל לעיבוד מוסיקלי.

בצה"ל סירבו למסור תגובה לשאלה מדוע התקשורת לא תוכל לקבל את הסרט שהוכן על גנץ. בנוגע לעלויות האירוע נמסר מדובר צה"ל כי "בחודשים האחרונים התקיימה עבודת מטה, שבעקבותיה הוצאו הנחיות חדשות ומחמירות המגבילות את קיום האירועים בצה"ל. במסגרת ההנחיות, הוגבלו האירועים והתקציב לקיומם צומצם בצורה משמעותית. כמו כן, הוגבלה באופן משמעותי הופעת אמנים אזרחיים, והעסקת חברות חיצוניות צומצמה משמעותית מתוך כוונה להסתמך על משאבים צבאיים. בחודשים האחרונים אוכף אכ"א את קיום הפקודות בצורה קפדנית בנושא זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker