צפו

שרדתם את הפקקים? עכשיו תתכוננו ל"מחירים המטורפים" בשוק האוכל הגדול בישראל

התחזית של מנכ"ל שרונה מרקט, שרון מומן: כ-15 אלף מבקרים ביום באמצע השבוע וכ-25 אלף בסופי שבוע

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רגע לפני שמתחילות עבודות הבנייה של הרכבת הקלה בתל אביב והעיר הופכת לפקוקה מתמיד, פתחו היום בעלי גינדי החזקות את שרונה מרקט - השוק הקולינרי הגדול בישראל - בהשקעה של כ-530 מיליון שקל. המתחם ממוקם למרגלות פרויקט המגורים שרונה תל אביב, על פארק גני שרונה וסמוך לטמפלרים, בשטח של 8,700 מ"ר ועם כ-90 חנויות, דוכנים ומסעדות מכל תחומי המזון.

מבדיקה שערכנו עולה כי טווח המחירים הממוצע בדוכנים גבוה יחסית. למשל עגבניות ב-12 שקל לקילו, מלפפונים ב-10 שקלים לקילו ואגסים ב-25 שקל לקילו. כדור גלידה ב'ג'לטו' נמכר ב-15 שקל, קילו בורקסים בבורקס פוני נמכר ב-70-60 שקל לקילו; חצ'פורי עם שתייה בבית החצ'פורי עולה 49 שקלים, ובמאפיית לחמים גובים 24 שקל על לחם צימוקים ואגוזים ו-23 שקלים לכיכר לחם שיפון זיתים. פיתה בדואית עם לבאנה תעלה לכם 20 שקלים בדוכן של 'רושדי אוכל דרוזי'.

בעלים של חנות גדולה במתחם טען כי המחירים הם תוצאה של גובה דמי השכירות. לטענתו הוא משלם כ-300 שקל למ"ר.  

מנכ"ל שרונה מרקט, שרון מומן, מעריך כי את המקום יפקדו כ-15 אלף מבקרים ביום באמצע השבוע וכ-25 אלף ביום בסופי שבוע. הוא טוען כי השוק אינו צפוי להיפגע מפקקי הקמת הרכבת הקלה בשל האפשרות לשימוש בדרכים חלופיות וכי הוא לא חושש מהתחרות המתגברת בתחום. במקום יפעלו ישראל אהרוני, שגב משה, סניף ראשון בישראל של רשת פושון הפריזאית, החומוס של אבו חסן מיפו ועוד.

עם זאת, כמה מהשוכרים טוענים כי הוקמו מעט מדי מקומות ישיבה. "הגינדים מתייחסים לזה כאל שטח נדל"ן ולא כאל מתחם קולינארי, וכדי למקסם את הנדל"ן הם הכניסו הרבה מאוד בתי עסק ופחות מדי מקומות ישיבה", אמר בעלים של אחד מדוכני האוכל, הכולל כ-20 מקומות ישיבה, ומפעיל דוכן דומה גם בשוק האיכרים בנמל תל אביב.

בנוסף, הוא טען כי חלק מבעלי הדוכנים לא יצליחו להרוויח מספיק כסף. "יש פה הרבה בתי אוכל, אז כדי שכל אחד ירוויח מספיק צריכה להגיע לכאן כמות מטורפת של אנשים מדי יום. רוב האנשים שיבואו לפה בסופי שבוע יגיעו מחוץ לתל אביב ורובם לא לקוחות שמוכנים לשלם מחירים מטורפים. אז נכון שהמקום יפה וצבעוני אבל ראיתי כבר שווקים כאלה בחו"ל שהפכו לפילים לבנים".

לדברי תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, "השוק בשרונה נפתח במרחב שהופך להיות 'המקום' בישראל בכלל ובתל אביב בפרט. מרחב זה מכיל את עזריאלי הישן, שרונה ומחר גם את עזריאלי החדש, גבעון והשוק הסיטונאי. השוק מצטרף לטרנד של יצירת שווקים פרטים וציבוריים, שמכילים מכירת מוצרי שוק, הסעדה ובתי קפה. הכל ממוצב גבוה ו'מפונפן', ובדומה לשוק סן-מיגל במדריד, הבוקרייה בברצלונה, צ'לסי בניו יורק ואחרים.

"בתל אביב יפעלו בשנה הקרובה עוד שני שווקים נוספים: השוק ברוטשילד והשוק של מיכל אנסקי ברמת החייל", אומר בן שחר. לדבריו, "מרחב שרונה וסביבתו יתחזקו על חשבון מתחמים פחות ייחודיים, כמו נמל ת"א, רוטשילד ונמל יפו. האתגרים של שרונה מרקט יהיו לייצר פדיונות שיצדיקו את השטח הגדול, בהתייחס לכל השינויים התחבורתיים הצפויים, והתוספת הצפויה של שטחי מסחר. אין ספק שמבחינת המיקום, שרונה יושבת בצומת משמעותי".

בן שחר אומר כי "שכר הדירה בשרונה מרקט גבוה ביחס למרכזי מסחר. זה אומר שבית קפה צריך למכור ב-3,000 שקל למ"ר כדי להרוויח. ואולם מדובר בשכר דירה נמוך ביחס לשווקים אחרים דומים, שם דמי השכירות מגיעים גם ל-1,000 שקל למ"ר, למשל בשוק האיכרים בנמל תל אביב, היות שמדובר בשטחים קטנים יחסית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker