פובליסיס רוכשת 51% ממשרד הפרסום גליקמן - כדי להילחם במקאן

פובליסיס ניסתה במהלך העשור האחרון להיכנס לשוק הישראלי, ללא הצלחה רבה ■ גורם בשוק העריך גם הוא כי היקף העסקה נע סביב שווי של 30-20 מיליון דולר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

סוכנות הפרסום הבינלאומית פובליסיס מגדילה את פעילותה בישראל ורוכשת 51% ממשרד הפרסום הישראלי גליקמן נטלר סמסונוב. לסוכנות הבינלאומית, השלישית בגודלה בעולם, יש גם אופציה לרכישת מלוא הבעלות על המשרד בעוד חמש שנים. העסקה תלויה עדיין באישור רשות ההגבלים.

זהו המשרד הרביעי שהקבוצה תחזיק בישראל. רכישת המשרד נעשתה בעיקר במטרה להגדיל את כוחה של קבוצת פובלסיס בישראל בתחום המדיה. בתחום זה מובילה קבוצת מקאן תל אביב באמצעות חברת רכש המדיה יוניברסל.

עד עתה מקאן-יוניברסל רכשה את המדיה של גליקמן. לפי הסכם הרכישה, כל עסקאות המדיה של גליקמן יעברו בהדרגה לחברת רכש המדיה זניט של קבוצת פובליסיס. מהלך זה מהווה פגיעה בפעילות יוניברסל – שכבר כיום מוגבלת בפעילותה על ידי רשות ההגבלים - ויחזק את התחרות מצד זניט.

איחוד פובליסיס - באומן צילום: נתי טוקר

פובליסיס ניסתה במהלך העשור האחרון להיכנס לשוק הישראלי, ללא הצלחה רבה. ב-2012 היא ביצעה עסקה גדולה, שהוערכה בכ-40 מיליון דולר, ורכשה את מלוא הבעלות על משרד הפרסום באומן בר ריבנאי. במקביל, הקבוצה מחזיקה במשרדי הפרסום ליאו ברנט ופובליסיס ישראל.

ואולם עד כה הקבוצה לא הצליחה להגיע להיקפים משמעותיים בתחום רכש המדיה, וניסיונות לשיתוף פעולה עם קבוצות רכש המדיה של TMF שבבעלות גיתם BBDO ויהושע TBWA – נחסם על ידי רשות ההגבלים. כעת, אם העסקה תאושר, יתחזק כוחה של הקבוצה באמצעות רכש המדיה של לקוחות גליקמן.

הצדדים לא פירסמו את היקף העסקה. עסקת באומן נעשתה בשווי מוערך של כ-40 מיליון דולר, כאשר באומן היה פעיל ב-2014 בתקציבים בהיקף של 360 מיליון שקל, לפי יפעת בקרת פרסום. גליקמן, לעומת זאת, היה פעיל בכ-205 מיליון שקל ב-2014 – ומכאן השווי שאמור להיגזר לו, בהתאם לעסקת באומן, הוא של כ-23 מיליון דולר. גורם בשוק העריך גם הוא כי היקף העסקה נע סביב שווי של 20-30 מיליון דולר.

גליקמן נטלר סמסונוב הוקם על ידי דני נטלר, שאינו פעיל כיום במשרד, חנן גליקמן וגיל סמסונוב, והם בעלי המניות המרכזיים. שותפים נוספים במשרד הם יגאל שמיר, רונן גולדשמידט ורועי גפן. במסגרת העסקה תרכוש פובלסיס את כל מניותיו של נטלר, כשליש מהמניות, וכן מניות מכל שאר השותפים – עד שתגיע ל-51%. השותפים ימשיכו להיות בעל זכות לנהל באופן בלעדי את הפעילות במשך חמש שנים – אז תוכל פובליסיס לרכוש את מלוא הבעלות.

גליקמן אמנם נהנה מצמיחה משמעותית בפעילות בשנים האחרונות, אך נמצא במגמת ירידה מ-2014. באותה שנה צומצמה פעילות גליקמן ב-9%, ובמחצית הראשונה של 2015 הפעילות התכווצה ב-19% נוספים. בעקבות הרכישה, שמו של המשרד ישונה לגליקמן שמיר סמסונוב.

אם אכן תאושר העסקה, הרי שקבוצת פבוליסיס בישראל תשלוט ב-20% מכלל עוגת הפרסום בישראל. ארבעת המשרדים ניהלו ב-2014, לפי יפעת, תקציבים בהיקף של 748 מיליון שקל, ואילו עוגת הפרסום היתה 3.6 מיליארד שקל. אם בוחנים את שוק הפרסום שמנוהל רק במשרדי הפרסום, הרי שחלקה של פובליסיס גדול הרבה יותר.

לא נמסרה תגובת יו"ר פובליסיס בישראל, יורם באומן, ותגובת גליקמן סמסונוב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker