ההצבעה הדרמטית על הסדר החובות של מגה: הספקים הגדולים הצביעו בעד

(עדכון) תנובה, שטראוס ואסם תמכו בהסדר, אך לא ימשיכו לספק למגה סחורה בלי ערבויות או תשלום במזומן ■ אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחול: "לא ארים ידיים, אעשה הכל כדי להציל את מגה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת

המנהלים בחברת מגה ובחברה האם שלה, אלון רבוע כחול, היו אמורים להיראות מרוצים אמש, כשהתברר כי רוב הספקים של מגה תומכים בפריסת החובות שהציעה הרשת — אבל הם יודעים שאתמול הם ניצחו רק בקרב אחד, ושהם רחוקים מניצחון במלחמה.

שטראוס, אסם, תנובה  וספקים רבים אחרים הצביעו בעד הסדר החובות. עם זאת, הספקים הבהירו שימשיכו לספק למגה סחורה רק אם יועמדו לרשותם ערבויות, ולחלופין — תמורת תשלום במזומן.

אביגדור קפלן על מגה

"הסכמנו להסדר, אבל לא נוכל להגדיל את חשיפת האשראי שלנו כלפי מגה. איך אפשר לצפות מאתנו לספק סחורה אם לא נדע איך משלמים לנו? מגה תצטרך להראות שהיא יודעת איך לשלם או לספק ערבויות. זה יכול להיות מזומן, הסכם תשלומים עם אשראי ברור, או ערבות של הבעלים לחוב מול חברות הביטוח. אבל אם בעלי הרשת לא ידעו להגיד איך יבטיחו תשלומים בעתיד — כמו שזה נראה כרגע לצערי — תהיה בעיה למגה כבר בזמן הקרוב", אמר ל–TheMarker מקור באחת מחברות המזון הגדולות.

החל מ–17:00 הגיעו אתמול ספקי מגה אל בית ציוני אמריקה בתל אביב כדי להודיע אחד אחד אם הם מסכימים לפריסת החובות שמציעה להם רשת השיווק שבבעלות אלון רבוע כחול. מדובר בחובות ענק בהיקף של כ–1.3 מיליארד שקל, שמתחלקים בין הבנקים וחברות כרטיסי האשראי — 585 מיליון שקל, לבין ספקים ונותני שירותים, בהם משכירי נכסים — כ–705 מיליון שקל.

התכנון המקורי היה לקיים אתמול גם את הצבעות הבנקים, אך לאחר שבאלון חשו שהם צריכים זמן נוסף למקצה שיפורים ושכנוע, הם הודיעו כי הצבעת הבנקים נדחית להיום. מבין הבנקים, בנק הפועלים, המנוהל על ידי ציון קינן, חשוף לחובותיה של מגה בהיקף הגבוה ביותר — 301 מיליון שקל.

לדבריו, חברות הביטוח של הספקים הגדולים קיבלו אישור להמשיך לפי מסגרות החוב הקיימות, והמשמעות היא שאספקות חדשות לא יהיו מבוטחות בהתחלה. "יש פה מצב שבו רשת הסתירה את ההפסדים האמיתיים שלה, היו משיכות דיווידנדים ועוד. הם ביקשו הסדר על חוב עבר מסוים, אז הסכמנו —  אבל מה לגבי העתיד? על זה הם לא מספקים תשובות חד־משמעיות. לכן, היום הוא לא היום המכריע של הרשת — החל ממחר הם יצטרכו להסביר מה עושים".

גם בכיר במגה הודה כי "זה שחושבים שההצבעה של הספקים לטובתנו פתרה את הבעיות של מגה היא אחיזת עיניים. הרי הספקים לא מוכנים לספק מעכשיו סחורה מבלי לקבל ערבויות, ולבעלים אין איך לתת ערבויות או שהם לא מספיק מעוניינים לעשות את זה.
"המשמעות היא שכל ספק לא ירצה לספק לנו מעבר למסגרת האשראי שלו כדי לא להגדיל את החשיפה. זה ייצור חוסרים בסניפים. מה יקרה שנרצה להגדיל הזמנות לקראת ראש השנה? הספקים לא יסכימו ואנחנו נהיה בבעיה חמורה. אמנם נסגור 32 חנויות וזה יוריד את מחזור המכירות ב–20%, ולכן גם החשיפה של הספקים תקטן בהתאם — אבל זה ממש לא פותר את הבעיות שלנו".

לאחר שהסתיימה הצבעת הספקים, מחכים בענף להצבעת הבנקים שתתקיים הבוקר— אך בעיקר לדיון בבית המשפט המחוזי לוד, שיתקיים מחר. אז יעלו הספקים את הדרישה שלהם לביטחונות תמורת אספקה, והבעלים יצטרכו לספק תשובות או להיכנס לבעיה חמורה שתעמיד בסימן שאלה את המשך הפעלת הרשת.

החובות של מגה

אסיפת הנושים שהתקיימה אתמול בעניין מגה היתה רוויית יצרים. מחד, הספקים העלו חששות ביחס לעתיד מגה, ומנגד, בעלי מגה הבהירו כי מוטב לספקים להצביע בעד ההסדר, אחרת, החברה תחל ביום שלישי בהליך של הקפאת הליכים.

מנכ"ל אלון רבוע כחול, אביגדור קפלן, פתח את הצבעת הספקים בעניין הסדר פריסת החובות של מגה בנאום סנטימנטלי, שמטרתו לרתום את הספקים. "אני לא פירקתי אף חברה בחיי, ואני לא נהנה לפטר עובדים. בתור מנהל פיטרתי עובדים כמו כל מנהל, אבל לא היה עובד שפיטרתי וזה לא הדיר שינה מעיני שבוע לפני כן. להציג אותי כמו שהציג אותי דודי ויסמן היום זו פשוט רשעות", אמר קפלן בהתייחס לדברים שאמר ויסמן לתקשורת. בין היתר אמר ויסמן כי קפלן מתגאה בכך שהוא יודע לפטר עובדים.

קפלן הוסיף כי "מי שחושב שהרשת הרביעית תצליח למלא את מקומה של מגה טועה. אני מבין את המועקה של אלה שחשופים לרשת, ואני מבטיח לכם שאני לא ארים ידיים ושביחד עם רביב (ברוקמאייר, מנכ"ל מגה; עד"מ) אעשה הכל כדי להציל את מגה".

קפלן התייחס במהלך האסיפה גם לביקורות הרבות שנשמעות לגבי כך שהבעלים לא מזרימים מספיק כסף למגה. "הבעלים מעמידים לטובת הרשת 240 מיליון שקל. ברור שזה לא מספיק ואנחנו מקווים להעמיד עוד הון בהמשך הדרך. נתנו גם ערבויות של 470 מיליון שקל. נתנו לכם אופציה להמיר חלק מהחוב במניות רבוע כחול", אמר.

אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון רבוע כחולצילום: עופר וקנין

"אומרים שהבעלים צריכים להכניס את היד לכיס, אבל מבלי להיות ציניקנים, צריך להבין שהבעלים של מגה הם רבוע כחול ואלון ישראל (ולא הכיסים הפרטיים של הבעלים שרגא בירן, ויסמן והקיבוצים; עד"מ). לא צריך לחפש את השלל אצל מישהו אחר. כולם צריכים לתת כתף ואני חושב שעשינו את זה בצורה מאוזנת", אמר קפלן.

הספקים שאלו מדוע בעלי החברה, ויסמן ובירן, אינם נמצאים באסיפה. קפלן יצא נגד ויסמן וטען כי הוא זה שניהל את החברה כל השנים ולא בירן. עוד אמר: "אני לא מוסמך לענות בשם בירן. בינתיים, אני הפגוש".

בין היתר חשף את מה שכבר היה די ברור — "כנראה שגם הרבעון השני היה הפסדי. אני לא יכול להיות נביא ולהגיד שהכל יעבוד בהמשך. חלק מהנחות היסוד שלנו הוא שנבריא את הרשת, כך שלקוחות יחזרו לקנות בה", הוסיף.

החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) שמגה חייבת לה כ–25 מיליון שקל, הביעה עמדה נוקשה כלפי אלון רבוע כחול, כשעורכת הדין של החברה שאלה אם ראוי שבעלת השליטה במגה תישאר עם השליטה בחברה, אף שהיא לא מזרימה לחברה הון עצמי וכשלספקים אין ערבויות. "אי־אפשר להטיף מוסר לספקים. לא הם הביאו את החברה למצבה. מצופה שהבעלים יתנו התחייבות שהחשיפה של הספקים לא תעלה על מה שיש כיום. אי־אפשר להגיד לספקים שאם המדפים לא יתמלאו יהיה רע ולהפיל את האפשרות שהרשת תקרוס עליהם", אמרה.

בכיר המקורב לבנק הפועלים אמר בסוף השבוע ל–TheMarker כי "קבוצת אלון והבעלים שלה צריכים להביא לפחות עוד 200 מיליון שקל, אחרת יהיה קשה להשלים את ההסדר. ההצעה הנוכחית להסדר אינה הוגנת עבור הבנקים. יש כאן בעלים (בירן, ויסמן וארגוני הקניות של הקיבוצים; עד"מ) שיש להם יכולת כספית גדולה ושיכולים לעזור למגה מעבר למה שהציעו עד עכשיו (הכוונה להזרמה שהעניקה אלון רבוע כחול בסכום 220 מיליון שקל שמתוך זה כ–110 מיליון שקל יגיע מקבוצת אלון; עד"מ), בעוד שהם לא ממהרים לעשות זאת אלא מנסים להעמיס את העומס על הספקים ונותני שירותים אחרים".

עובדי מגה צילום: עופר וקנין

ירון אנגל ממאפיות אנג'ל עלה על הבמה ושאל: "איך אנחנו לא מוצאים את עצמנו בעוד שלושה חודשים עם חוב גדול ב–30%?". עורך הדין של מגה השיב: "מגה מאמינה שהיא תוכל לעמוד בתזרים שהוחלט עליו. נכון שאין בטוחה ויכולות להיות קטסטרופות, אבל אם המכירות ימשיכו להתקיים כצפוי, אין סיבה שמגה לא תמשיך להתקיים".

דני שרף, נשיא הנקל סוד, הקשה על הרשת ושאל כיצד היא תבטיח את הגדלת המכירות. ממגה ענו כי "הרשת מתכוונת לסגור 32 סניפים, המהווים 20% מהמחסור שלנו ומעבר לזה נבנה תוכנית מסודרת". שרף ענה שספקים רבים יחששו להגדיל את החשיפה לרשת, ולכן לא יספקו מוצרים במידה שתאפשר גידול במכירות מגה. ברוקמאייר השיב שהחלטה כזאת של הספקים להקטין אספקה לרשת אכן עלולה להכריע את הרשת."אם ספק יחליט שהוא לא גדל עם הרשת, התשובה לא תהיה טובה — חד וחלק", אמר.

עובדי מגה, שעתיד הרשת שבה הם מועסקים יוכרע השבוע, העבירו את סוף השבוע בהפגנות מול בתיהם של הספקים ובעלי מגה בתחינה שאלה יצילו את מקום עבודתם, המעסיק 6,000 איש. העובדים גם הגיעו להפגין מחוץ לאסיפה בבית ציוני אמריקה.
עובדי עדן טבע מרקט לא קיבלו משכורות

בזמן שבעלי אלון רבוע כחול, מנסים להשליך האחד על השני את האשמה במצבה של מגה שבבעלותם, ובמקביל לא מוכנים להגדיל את הזרמת הכספים מטעמם לחברה, עובדי עדן טבע מרקט שבשליטתם לא קיבלו גם אתמול משכורות.

ביום רביעי הגישה מגה בקשה להקפאת הליכים לעדן טבע מרקט שבשליטתה (51%). הבקשה הוגשה יום לפני שכ640– עובדי הרשת היו אמורים לקבל את משכורות יוני ב–9 ביולי. בתחילה נמסר לעובדים כי יקבלו את השכר ביום שישי, וכשזה לא קרה, ענתה מגה לפניית TheMarker שהמשכורות ישולמו לעובדים ביום ראשון.

דודי ויסמן בהשקת רשת הסלולר יופון
דודי ויסמן בהשקת רשת הסלולר יופוןצילום: תומר אפלבאום

ואולם גם אתמול פנו העובדים לבנקים שלהם וקיבלו תשובה כי המשכורות לא הופקדו בחשבונות הבנק. ממגה נמסר כי יש לפנות לנאמנה שמונתה לחברה, עו"ד דורית לוי־טילר, וכי מגה אינה אחראית לתשלום המשכורות והשאירה בצד כסף בכדי לשלמן. עו"ד לוי־טילר מסרה אתמול ל–TheMarker כי פנתה לבית המשפט בבקשה דחופה לקבל מימון ביניים לצורך תשלום לעובדים, אך הבקשה ממתינה לתגובת כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker