עובדי רשת המזון האורגני "עדן טבע מרקט" לא יקבלו מחר משכורת, והחוב של הרשת לכ–180 ספקים יעבור תספורת - מה שעלול להביא את חלקם לסכנת קריסה. מגה, שבבעלות אלון רבוע כחול, הפילה אתמול פצצה שתשנה את שוק המזון האורגני, כשהגישה בקשת להקפאת הליכים לרשת עדן טבע מרקט שבשליטתה (51%). מגה מעוניינת לרכוש את החלק של גיא פרוביזור ברשת (49%), ובתמורה תשלם חלק מחובות הרשת לנושים.

עדן טבע מרקט חייבת כ–75 מיליון שקל לבנקים, 56 מיליון שקל לספקים ונותני שירותים ו–3.7 מיליון שקל כשכר לעובדים עבור יוני. כמו כן, לרשת יש חוב של 101 מיליון שקל בגין הלוואת בעלים של מגה לעדן טבע מרקט, וחובות נוספים. בסך הכל, מסתכמים חובותיה בכ–310 מיליון שקל.

אתר עדן טבע מרקט, היום

האירועים האחרונים הם המשך ישיר למשבר במגה, שהגישה בשבוע שעבר בקשה לבית המשפט לכינוס אסיפות נושים ופריסת חובותיה לנושים, בסך של כ–1.3 מיליארד שקל. בבקשתה ציינה מגה כי היא תבחן את האפשרויות העומדות לרשותה לייצוב מצבה של עדן טבע מרקט, או לחילופין, תשקול את מכירתה, בשלמות או בחלקים, לצדדים שלישיים. כעת טוענת מגה כי אי־מתן צו הקפאת הליכים במעמד צד אחד יסכל כל אפשרות לפעול לגיבוש הסדר נושים או למכירת פעילות ונכסים במסגרת של חברה פעילה.

בבקשה שהוגשה לבית המשפט מחוזי בלוד ביקשה מגה למנות את רו"ח בועז גזית כנאמן לחברה. מגה מחזיקה 51% בעדן טבע מרקט. נכון לסוף 2014, לחברה גירעון בהון החוזר בסך של כ–105 מיליון שקל וגרעון בהון העצמי בסך של 133 מיליון שקל. לצד הבקשה להקפאת הליכים הגישה מגה גם הצעה להסדר נושים לעדן טבע מרקט.על פי ההסדר שהוצע, מגה תרכוש את כלל החברה (כולל 49% מהמניות המוחזקות כיום בידי פרוביזור), ובתמורה תפרע חלק מהחובות של עדן טבע מרקט לנושים.

"השוק האורגני חוזר עשר שנים אחורה"

החובות של מגה

בניגוד להצעה שהעבירה לספקים שלה עצמה, שלא כוללת תספורת לחוב אלא רק פריסה שלו, בעדן טבע מרקט מבקשת מגה לשלם לספקים 60% מהחוב ב–12 תשלומים שווים. לפי ההצעה של מגה, בנק לאומי והבנק הבינלאומי, שמחזיקים בערבויות של מגה, יקבלו 75% משיעור החוב בפריסה של 12 תשלומים. הספקים ונותני השירותים יקבלו 60% מחובם ב–12 תשלומים, והעובדים יקבלו 100% מהחוב בדין קדימה.

עוד על פי הצעה זו, בנק פועלים ובנק לאומי, שמחזיקים בערבויות של רבוע כחול, יהיו חלק מהסדר הנושים של מגה עצמה. מגה מדגישה כי ההצעה שלה כפופה לכך שבית המשפט יאפשר לה להשתחרר מהסכמי שכירות של סניפי עדן, שלגביהם תגיע למסקנה כי המשך קיומם אינו כלכלי עבורה.

ספקים של מגה טוענים כי מדובר בלא פחות מאסון לשוק האורגני, שיביא לקריסתם של ספקים רבים. עדן טבע מרקט, עם מחזור מכירות של כ–405 מיליון שקל ב–2014, היא השחקנית הגדולה ביותר בענף המזון האורגני בישראל, ואחראית לעשרות אחוזים ממכירותיהם של ספקים רבים. לפי הערכות בענף, כ–30%–40% מהמכירות בענף כולו מתבצעות בעדן טבע מרקט.

"מה שקורה עם עדן טבע מרקט יוצר לי בור תזרימי מטורף, הם מהווים כשליש ממחזור המכירות של החברה", אומר אריק מלמד, מגדל ומשווק בשר עוף אורגני, המעסיק ארבעה עובדים. "הרשת חייבת לי 150 אלף שקל, אחרי שכבר לפני חודש עצרתי את האספקה לה כי היו בעיות בתשלומים במשך כמה זמן - הם כל הזמן עיכבו את התשלומים ואמרו לי 'זה לא אנחנו, זה כסף שצריך להגיע ממגה ומגה לא מעבירים'. ראיתי מה קורה עם מגה אז הפסקתי לספק להם.

דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

"אם זה היה העסק היחיד שלי, הייתי פושט רגל, אבל יש לי עוד כמה עסקים ואני אממן את מה שאני מפסיד דרכם. הבעיה היא שיש שחקנים בתחום שלא יתאוששו מהדבר הזה, כי אין להם עסקים נוספים", הוסיף מלמד.

"זה אבסורד, אבל למעשה, עכשיו אני - אריק מלמד הקטן - הולך לממן את שרגא בירן ודודי ויסמן (בעלי אלון רבוע כחול המחזיקה במגה, עד"מ) כי הם משכו דיווידנדים מהחברה?" שואל מלמד בכעס, ומספר כי זו לא הפעם הראשונה שהוא זוכה ל'תספורת'. לדבריו, "לפני כמה שנים שופרסל רכשו את אורגניק מרקט ואורגניק עשו לנו תספורת לחובות, לי שילמו 50 אלף במקום 80 אלף שקל. כל כמה זמן יש מישהו שמספר את הספקים".

גם קובי אדרת, בעלי חברת שדות המספקת לעדן טבע מרקט ירקות ופירות אורגניים, מספר כי קיבל הבטחה ממנכ"ל עדן טבע בחודשים האחרונים, מולי טימור, כי החברה לא תעשה תספורת לחובות הספקים. טימור מונה לתפקיד במקום מייסד הרשת פרוביזור, שהודח מתפקידי הניהול בעקבות סכסוך עם הנהלת אלון רבוע כחול.

"רק לפני שבועיים הוא (טימור) שכנע אותי להמשיך לספק סחורה לרשת, כי לא תהיה תספורת על החובות" אומר אדרת. "בגלל זה המשכתי לספק להם עד יום ראשון האחרון. בכל השבועות האחרונים הייתי הספק היחיד של ירקות ופירות לרשת. עדן טבע מרקט מהווים קרוב ל–25% מהמכירות שלנו. יהיה לנו קשה מאוד עכשיו, אבל נשרוד. בעצם הנפילה הזאת החזירה את השוק האורגני עשר שנים אחורה מבחינה מסחרית".

"שיטה דורסנית של אלון ומגה"

שרגא בירן צילום: גיא רייביץ

מצבה של הרשת החל להידרדר כבר לפני כחודשיים. אז, סכסוך בין קבוצת אלון לפרוביזור הביא לכך שנעצרו תשלומים לספקים, ואלה, בתגובה, עצרו את אספקת הסחורה לרשת. בהנהלת אלון מינו את טימור כמחליף לפרוביזור, ומרבית הספקים חזרו לספק לה סחורה, עד לפני כמה ימים - אז שוב החלו בעיות באספקה וחלה ירידה מחודשת במכירות.

פרוביזור נכח בישיבת הדירקטוריון שהתקיימה לפני כשלושה ימים ובה הוחלט על הבקשה להקפאת הליכים. פרוביזור נמנע בהצבעה. "אלון ומגה הן אלה שהובילו את עדן טבע מרקט למצב שאליו נקלעה", אמר ל–TheMarker. "ברגע שלא הסכמתי למכור את החברה בנזיד עדשים, נאמר לי שכך יקרה. עכשיו הן מבקשות מבית המשפט הקפאת הליכים בשביל לקבל את החברה חזרה לבעלות מלאה שלהן. זו השיטה הדורסנית של אלון ומגה בכל החודשים האחרונים ואני מתכוון לנקוט בכל האמצעים המשפטיים שעומדים לרשותי כדי למנוע את גזל המניות שלי".

"החליטו להקריב
 את הספקים"

חלק מספקי הרשת תולים את האשם במצבה בניהול של פרוביזור, שניהל את הרשת מאז הקמתה ועד פני כחודשיים. "היו החלטות ניהוליות שגויות - היו לרשת סניפים גדולים מדי, למשל באשדוד ובכפר סבא, שלא התאימו", אומר אחד הספקים. "כשהם לא הצליחו להביא מספיק לקוחות הם הורידו מחירים. אני חייב להגיד שלפעמים היה נראה שפרוביזור נלחם יותר מול עצמו מאשר מול אחרים. היתה לו אסטרטגיה מוטעית להילחם ראש בראש מול רשתות המיינסטרים. הוא התחייב למכור מוצרי חלב במחיר עלות תחת הכותרת 'מהפכת החלב', וזה היה מהלך לא זהיר ולא ברור".

ספקים אחרים מפנים אצבע מאשימה למגה ואלון רבוע כחול: "עדן טבע מרקט זה אחד המותגים היפים והשונים שנעשו בישראל", טוען אחד הספקים הגדולים של הרשת. לדבריו, "פרוביזור בנה מותג ומגה הרסו אותו בכמה חודשים. עדן טבע מרקט לא הפילה את מגה. אני זוכר את התקופות שמגה היו מנפנפים בעדן טבע מרקט בכל פגישה וזאת היתה גאוות היחידה שלהם, כי בכל שאר הדברים הם פיגרו אחרי כולם.

"זאת חוצפה שהם עושים לנו תספורת, ולספקי מגה לא. הם בחיים לא יגידו את זה לאסם ולשטראוס. יש ספקים בתחום הזה שיתמוטטו כלכלית, זה לא תחום של אנשים עשירים. הייתי בעדן טבע מרקט לפני שלוש שעות ורציתי לבכות עם העובדים.

"הבעיה בעדן טבע מרקט לא היתה הניהול הקודם אלא המריבה בין פרוביזור לאלון רבוע כחול, והעובדה שהם החליטו להקריב את הספקים. הם יכולים היו למצוא קונה לרשת לפני כמה חודשים", אמר הספק, והוסיף: "אני עוד מתכוון לתבוע את בעלי אלון רבוע כחול ומגה על מה שהם עשו" - כשהוא מכוון לכך שמגה הסתירה את היקף חובותיה האמיתי ומשכה דיווידינדים של כ–1.5 מיליארד שקל לאורך השנים.

"למה העובדים צריכים לאכול אותה?"

עובדי עדן טבע מרקט היו אתמול מבוהלים. "הודיעו לנו ב–SMS שלא נקבל משכורות מחר כמו תמיד, אלא רק עוד כמה ימים, ושרק מחר בבוקר יודיעו לנו בדיוק מתי נקבל משכורת", מספרת מנהלת מחלקה באחד הסניפים. לדבריה, "לעובדים של הסניף באשדוד כבר הודיעו שהסניף ייסגר עד סוף החודש. יש פה אווירה קשה מאוד. יש אנשים בעלי משפחות, עם משכנתא וגני ילדים וקייטנות לשלם עליהם, והם לא יודעים אם המשכורת שלהם תיכנס ומתי. אנחנו ניזונים רק ממה שמתפרסם בתקשורת, בהנהלה לא אומרים לנו כלום.

"יש מנהלי מחלקות שמרוויחים 6,000 שקל ברוטו, מתוכם נשארת משכורת נטו של 5,400 שקל בערך, ואת העובדים הרגילים שמרוויחים שכר מינימום. למה אנחנו העובדים צריכים לאכול אותה? שהם (בעלי אלון רבוע כחול - שרגא בירן, דודי ויסמן והקיבוצים, וגיא פרוביזור - עד"מ) ימכרו את הנכסים שלהם, שמגה ימכרו את הנכסים שלהם".

במגה מסרו על העיכוב הצפוי בקבלת המשכורות כי "בפנייתה לבית המשפט למתן צו הקפאת הליכים, מגה התחייבה כי משכורות העובדים ישולמו במלואן. אנחנו מחכים להחלטת בית המשפט".

לדברי העובדת, המחירים ברשת היו גבוהים מדי. "הלקוחות כל הזמן התלוננו על מחירים גבוהים. אנשים באו בשביל חוויית הקנייה, השירות, הבשר והלחמים המעולים, אבל כנראה אין מספיק אנשים שיש להם די כסף לקנות פה. אני, בתור עובדת, לא יכולה לקנות פה בחיים. מאז שהדיחו את פרוביזור זה רק נעשה גרוע יותר, והעלו עוד את המחירים. בזמן האחרון כל הזמן אומרים לנו להעלות מחירים. בקושי נכנסים אנשים לחנות, ואני עוד אמורה להעלות מחירים?" אמרה העובדת, וסיפרה על ירידה של כ–40% במכירות בחודשים האחרונים בסניף שבו היא עובדת.

בבקשה לבית המשפט נכתב כי "עדן טבע מרקט מצויה במצב קשה זה חודשים ארוכים. היא לא הצליחה לעמוד על רגליה בכוחות עצמה בשום שלב בתקופת פעילותה. בכל העת נעשו ניסיונות ומאמצים לסייע לה בפעילותה, אולם ללא הצלחה. במשך השנים היא נזקקה לתמיכה של מגה בפעילותה השוטפת. ללא הזרמת כספים כמעט מדי חודש בחודשו ממגה לעדן, היתה עדן מפסיקה את פעילותה הסדירה לפני זמן רב". הבקשה הוגשה באמצעות עורכי הדין אמיר ברטוב, יוסי מנדלבאום ויוני שטיינמץ ממשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות'.

"עדן סבורה, כי מתן צו הקפאת הליכים לתקופה של 30 ימים, שיאפשר לה לייצב את עסקיה ולנקוט בהליכי מכר מובנים ומסודרים, תוך ניהול מכרז ומשא ומתן עם כל הגורמים הרלוונטיים, והכל ב"שקט תעשייתי", ללא איום מצד נושה זה או אחר בסיכולם של הליכים אלה, הם הפתרון האופטימלי בנסיבות העניין, העדיף עשרות מונים על כל פתרון אחר למצבה, מצוקותיה ומצוקת נושיה".

עדן טבע מרקט הוקמה ב–2002. הרשת עוסקת בשיווק ומכירה של מוצרי מזון אורגניים ומעסיקה 640 עובדים. תחת המותג עדן טבע מרקט פועלים תשעה סניפים עצמאיים ו–14 סניפים בפורמט של "חנות בתוך חנות" - מתחמים הפועלים בתוך סניפי סופרמרקט של מגה.

הבקשה של מגה מהשבוע שעבר לא כוללת סעד של הקפאת הליכים ומינוי של בעל תפקיד לרשת מגה. בדיון בבית המשפט הסביר עו"ד ברטוב כי חברה כמו מגה, שיש לה מחזור מכירות של יותר מ–4.5 מיליארד שקל בשנה, רכש ביותר מ–3 מיליארד שקל לשנה וכן 180 סניפים ו–6,000 עובדים - צריכה להגיע לבית המשפט רק כשאין ברירה אחרת.

"העניין התפעולי של רשת כזו הוא עניין קריטי", אמר. "כל ירידה של אחוז במכירות וכל שינוי לרעה בתנאי סחר של אחוז בודד אחד, משמעותו יצירת גירעון נוסף על הגירעון הקיים בסכומים משמעותיים ונכבדים".על פי תזרים המזומנים שצורף לבקשה, מגה מתחייבת, בכפוף למתן צו הקפאה, להעמיד מימון עד לסך של 8.5 מיליון שקל שייחשבו להוצאות הבראה. כמו כן היא מתחייבת לממן את משכורות העובדים ליוני, בסך כולל של כ–3.7 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker