לא מחכים לביהמ"ש: הספקים התחילו לפעול נגד מגה

יו"ר ומנכ"ל מגה ייפגשו היום עם הספקים, וינסו לשכנע אותם להגיע להסדר ■ בסוף השבוע נרשם מחסור נקודתי של מוצרים בסניפים ■ חברת אלבר החרימה מכוניות מבכירים בחברה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנהלי מגה יתחילו הבוקר במסע שכנוע מול ספקי הרשת לפריסת חובות הענק של החברה. מגה שרויה במשבר כספי, וביום שישי אישר לה בית המשפט המחוזי מרכז לכנס אסיפת נושים שבה תוצע פריסת החוב בסך 1.3 מיליארד שקל. ואולם עד לתוצאות האסיפה, מחוייבת מגה לשלם לספקים במזומן מדי שבוע עבור הסחורה לאותו שבוע. שכירות לנכסים תשולם עבור שבועיים מראש. השופט אילן שילה לא מינה נאמן או מפקח לחברה לתקופה קצרה זו.

מנכ"ל אלון רבוע כחול ויו"ר מגה, אביגדור קפלן, ומנכ"ל מגה רביב ברוקמאייר, ייפגשו עם הספקים בבית לשכת המסחר בתל אביב. על רקע ההליך המשפטי שבו פתחה מגה, איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים קיבלו את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים לפעול במשותף כדי להגן על האינטרסים שלהם.

קפלן וברוקמאייר יציגו בפני הספקים את מתווה פריסת החובות שהם מציעים. לאחר מכן יקיימו הספקים, יחד עם היועצים המשפטיים של איגוד לשכות המסחר ויועצים משפטיים חיצוניים, דיון על דרכי הפעולה האפשריות. מגה חייבת 705 מיליון שקל לספקים ו–585 מיליון שקל לבנקים.

ביום חמישי החלו ברשת בהזמנת סחורה במזומן מספקים לשבוע הקרוב. מכיוון שלפי החלטת בית המשפט, בעלי השליטה ערבים להזמנות בתקופה זו, ההזמנות מהספקים היו מצומצמות יותר. כתוצאה מכך, בחלק מסניפי מגה בעיר וברשתות עדן טבע מרקט ו–YOU שבבעלות מגה היו במהלך סוף השבוע חוסרים נקודתיים של מוצרים, בעיקר מוצרי חלב.

הפגנת עובדי מגה מול בית המשפט בלודצילום: ניר קידר

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית משפט מחוזי מרכז, קיבלה מגה מבית המשפט שבועיים כדי להגיע להסדר חובות עם נושיה, והשופט אילן שילה אישר לחברה לכנס אסיפת נושים ב–12 ביולי. בדיון הביעו רוב הספקים עמדה נחרצת נגד מגה, השייכת לקבוצת אלון רבוע כחול, וביקשו כי בית המשפט יחליט על הקפאת הליכים ומינוי נאמן לחברה. לבסוף לא מונה נאמן או מפקח חיצוני למגה, אך נקבע כי החברה תשלם על סחורה במזומן מדי שבוע. עם זאת, השופט קבע כי קפלן יהיה אחראי לכך שהרשת לא תרכוש סחורה שאין תשלום מובטח עבורה.

בדיון נחשף כי מגה היתה צריכה לשלם בשבועיים הקרובים כ–350 מיליון שקל: 17 מיליון שקל עבור שכר דירה לסניפיה; 170 מיליון שקל לספקים ונותני שירותים ביום שישי האחרון; כ–100 מיליון שקל לספקים עד 17 ביולי; ועוד כ–60 מיליון שקל שכר לעובדי הרשת.

אף שבמגה קיוו כי החלטת בית המשפט תעניק להם שבועיים של אוויר לנשימה, ביום חמישי הוחרמו כלי הרכב של כמה מנהלים בכירים ברשת על ידי נציגי חברת הליסינג אלבר.

לפי בקשת כינוס הנושים שהגישה מגה לבית המשפט בתחילת השבוע שעבר, החוב שלה לאלבר הוא כ–461 אלף שקל בגין כ–150 מכוניות. מגה פנתה ביום חמישי לבית המשפט כדי שיורה כי הצעד של אלבר מנוגד להחלטת השופט, המקפיאה את חובות העבר לתקופה של שבועיים. למחרת קבע בית המשפט כי אלבר תחזיר את המכוניות שלקחה בכפוף לקבלת תשלום ממגה עבור תקופת ביניים זו, ובלי שמגה תשלם לה לעת עתה את הכספים שהיא חייבת לה.

חברת אלבר היא לא הספק היחיד שהחליט באופן חד־צדדי להפסיק לעבוד עם מגה: קבוצת אלון רבוע כחול, בעלת מגה, נתקלה בבעיה כאשר חברות כמו רשת הציוד המשרדי אופיס דיפו ורשת התכשיטים רויאלטי החליטו בימים האחרונים שהן לא מכבדות את תווי הקנייה של הקבוצה, רב־תו ורב־קארד. גם בצומת ספרים קיבלו החלטה דומה, אך חזרו בהם לאחר שקיבלו פנייה מעורכי הדין של אלון רבוע כחול.

לפי בקשת כינוס הנושים של מגה, קיימים אצל הציבור תווי קניה שלא מומשו בסך של כ–200 מיליון שקל. בחברת אלון אמרו שכיוון שמי שמנפיקה את התווים היא החברה האם אלון ולא מגה, התווים יכובדו ביתר הרשתות גם אם רשת מגה לא תמשיך להתקיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker