עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מגה קיבלה דחייה של שבועיים: בית המשפט המחוזי אישר למגה לכנס אסיפת נושים שבה תוצע פריסת החוב בסך 1.3 מיליארד שקל. ואולם עד לתוצאות האסיפה מחוייבת מגה לשלם לספקים במזומן מדי שבוע עבור הסחורה לאותו שבוע. שכירות לנכסים תשולם עבור שבועיים מראש. השופט אילן שילה לא מינה נאמן או מפקח לחברה לתקופה קצרה זו.

ההחלטה של בית המשפט היא בשורה רעה לספקים הקטנים של מגה. בעקבות ההסכמות בדיון בבית המשפט - הספקים הקטנים, שמגה חייבת להם פחות מ-800 אלף שקל, לא יקבלו תשלום ביום שישי הקרוב כפי שהיו אמורים לקבל.

עובדי מגה מפגינים מחוץ לבית משפטקרדיט: דן ברומר

בית המשפט קבע כי לעת עתה יוקפאו חובות העבר של מגה, גם אלה שעליהם היו צריכים לקבל תשלום בשישי הקרוב. במקום זה הספקים יקבלו תשלום במזומן על הזמנות עתידיות מדי שבוע.

בנוסף, הסברה היא שהנהלת מגה תצמצם את ההזמנות מספקים בתקופה זו, ומחלקם לא תזמין סחורה בכלל. זאת משום שהחברה האם, אלון רבוע הכחול, תרצה לחסוך ככל האפשר בתשלום במזומן על סחורה. לכן למעשה חלק מהספקים לא יקבלו כסף. 

החשש המרכזי במגה כעת הוא כיצד יעברו את השבועיים הקרובים - חלק מהספקים צפויים שלא לחזור לספק סחורה וסביר כי ייווצרו חורים במלאי, דבר שעשוי לייצור ירידה במכירות הרשת.

מוקדם יותר דרש השופט שילה מבעלי חברת האם, חברת אלון, לערוב לכך שלא תתקבל סחורה ללא תשלום במזומן לספק. עורך הדין של מגה סירב והשופט אילן שילה אמר כי הדבר לא מקובל עליו.

הפגנת עובדי מגהצילום: עדי דברת

במגה הבהירו את מצבה הרגיש של הרשת ואמרו כי "כרגע אין לנו חוסרים מהותיים אבל אם הספקים לא יחזרו לספק לנו סחורה החל ממחר הרשת לא תשרוד".

הספקים מצידם הבהירו כי ימשיכו לספק סחורה למגה רק תמורת תשלום במזומן. במגה אמרו כי הם ישלמו רק אחרי שלושה ימים וכי "אסם תצטרך להחליט אם זה מקובל עליה". לאחר שבאסם ענו כי לא יספקו למגה סחורה בתנאים אלה אמר עורך הדין של מגה : "אז נוציא לאסם צו של ספק חיוני".

בנק הפועלים והספקים של מגה דרשו בדיון הקפאת הליכים ומינוי נאמן או מפקח לחברה. הנושה הגדול ביותר של מגה, בנק הפועלים, סבור ש"לא צריך לפחד מהכותרת הקפאת הליכים במגה", כך אמר עורך הדין של בנק הפועלים בדיון בנושא המתקיים כעת בבית המשפט המחוזי מרכז בפני השופט אילן שילה. 

החוב לבנק הפועלים הוא יותר מ-311 מיליון שקל, מעל לרבע מהחוב בתיק (של כ-1.3 מיליארד שקל)  והוא הנושה הגדול ביותר בתיק. לדברי עורך הדין של הבנק, "הרצון של כל מי שיושב פה זה שמגה תמשיך להתקיים. ההסדר שמגה מציעה טעון שיפור כמו שיפור הזרמת בעלים ועוד. לכן הבשורה שצריכה לצאת מהאולם היא לאפשר למגה לכנס אסיפות נושים כמו שביקשה ולסכם לאיזה סכום אחראים הבעלים, האם רק 60 מיליון שקלים כפי שהוצע והאם הסכום הזה מכסה את התקופה הזאת.

היום בבית המשפט: יו"ר מגה, אביגדור קפלן (משמאל) ופרופ' ירון זליכה, המייעץ לעובדי מגהצילום: ניר קידר

"אנחנו בדעה שיש לאפשר להנהלה לנהל את החברה בזמן הקרוב ובמקביל למנות מפקח על נושאי משרה, שתפקידו יהיה לפקח שהגירעון בתקופת ההפעלה לא יחרוג מהמסגרת המוסכמת ולסייע בהסדר. אני לא חושב שצריך לפחד מהכותרת של הקפאת הליכים במגה".

בדיון נחשף כי מגה צריכה לשלם בשבועיים הקרובים כ-350 מיליון שקלים: 17 מיליון שקל עבור שכר דירה, 170 מיליון שקל לספקים ביום שישי הקרוב, כ-100 מיליון שקל לספקים עד ל-17 לחודש ועוד כ-60 מיליון שקל שכר. בחברת המשלוחים של מגה אמרו כי "ההסדר שמגה מציעה יגרום לנו לסגור מחר את שערינו".  

את הדעה הנחרצת ביותר הציגה קבוצת אסם, לה חייבת מגה חייבת לפי הבקשה כ-68 מילון שקלים. באסם אומרים כי אם מגה לא תשלם לה מעתה במזומן היא לא תספק לה סחורה. "ספגנו ממגה מספיק הפסדים מהותיים. לא נסמוך גם על ערבויות בעלים אם יינתנו. אנחנו מתנגדים בכל תוקף להגדיל את החשיפה שלנו למגה אפילו בשקל אחד. אם החברה תיכנס להקפאת הליכים המצב יהיה שונה", אמר עורך הדין של אסם יעקב שפיגלמן. באסם גם טענו כי מגה חייבת לה לפחות 17 מיליון שקל יותר ממה שהצהירה בבקשה. 

חברות ביטוחי האשראי, בסס"ח וכלל ביטוחי אשראי, לא הסכימו להגדיל את ביטוחי האשראי שלהן לספקים וליתר הנושים. גם בנק מזרחי מתנגד להסדר. בחברת בסס"ח התנגדו לכך שלפי הבקשה חברת אלון לא תהיה אחראית לחובות .

גם בחברת שטראוס הביעו דעה נחרצת נגד הבקשה של מגה: "כשמגה אומרת שהבעלים ישאו בגירעון נוסף של 60 מילון שקל בחודשיים הקרובים זה למעשה להגיד שהספקים הם אלה שישימו את הכספים. הבקשה של מגה היא למעשה בקשה להקפאת הליכים. אנו לא חושבים שצריך להחליף את ההנהלה, אך יש למנות מפקח שיראה שהספקים והעןבדים מכוסים. אין ליושבים פה הרבה כבוד לבעלי החברה שלא סיפרו בדו"חות שלהם על החובות האמיתיים שלהם. צריך לתת צו הקפאה שיפריד בין חובות העבר לעתיד".

גם החברה המרכזית למשקאות ודנשר, כמו שטראוס, ביקשו מינוי מפקח או נאמן והקפאת הליכים לחברה.

תגובת שרשרת של ספקים

הנהלת מגה וספקי המזון והמשקאות הגיעו היום בצהריים לבית המשפט המחוזי בלוד בכדי שזה יחליט בעניין עתידה של רשת המזון השנייה בגודלה בישראל. שלשום בבוקר נפל דבר בענף קמעונות המזון בישראל כאשר הנהלת מגה הגישה לבית המשפט בקשה כדי שזה יאשר לה לכנס אסיפות נושים ולפרוס את חובותיה. הבקשה חשפה חובות עצומים של כ-1.3 מיליארד שקל, מתוכם כ-700 מיליון שקל לספקים ומעל 500 מיליון שקל לבנקים.

פנייתה של מגה לבית המשפט יצרה תגובת שרשרת של ספקים רבים, שהפסיקו אתמול את אספקת מוצריהם לסניפי מגה. בראש הספקים שהפסיקו אספקת סחורה ניתן למנות את קבוצת שטראוס, שסיפקה רק מוצרי חלב לחלק מסניפי מגה בעיר, וחברות כמו טמפו, קבוצת נטו, דיפלומט וחברות רבות אחרות שעצרו לחלוטין את האספקה לרשתות שמפעילה מגה: מגה בעיר, מגה, you  וזול בשפע.

מאחורי הפסקת אספקת הסחורה עומד ייעוץ משפטי שקיבלו ספקים רבים, לפיו ביומיים שבין פניית מגה לבית המשפט ועד להחלטת השופט למעשה מגה אינה מחוייבת לשלם בגין אספקה שתקבל.

אתמול החליטו מספר ספקים – בהם קבוצת שטראוס , נטו וזוגלובק - כי הם גם פוגעים באספקה הסדירה שלהם לרשתות אחרות של קבוצת אלון, הבעלים של מגה: רשת חניות הנוחות am:pm, הרשת האורגנית עדן טבע מרקט ורשת חנויות הנוחות בתחנות הדלק אלונית.

כמו כן, הבוקר, בעקבות עצירת אספקות של ספקים לסניפי מגה וטבע מרקט, החלו חוסרים נקודתיים של מספר מוצרים, כך עולה מבדיקת שערכנו הבוקר. בין המוצרים החסרים בחלק מהסניפים - מוצרי חלב שונים של שטראוס, המספקת מוצרים רק לחלק מסניפי מגה בעיר והפסיקה אספקה לסניפי יו, am:pm, עדן טבע מרקט וסניפי מגה בעיר הקטנים. עופות חסרים בחלק מנקודות המכירה וכן מי עדן.

עדן טבע מרקט הינה בבעלות 51% של מגה ו-49% של גיא פרוביזור ואילו am:pm ואלונית הינן בבעלות החברה האם של מגה, אלון רבוע כחול. חברות אחרות, כמו תנובה, החברה המרכזית למשקאות וחוגלה קימברלי, המשיכו באספקת הסחורה. באסם החליטו על אספקה חלקית של חלק מהמוצרים לחלק מנקודות המכירה ואילו בטמפו הפסיקו האספקה גם לעדן טבע מרקט. בהנהלת am:pm יצרו קשר עם הספקים והעבירו חלק גדול מהם להתקשרות ישירה מולם ולא דרך מחלקת הסחר של מגה, כפי שהיה עד כה בכדי שיחדשו אספקת הסחורה.

ההחלטה של ספקים רבים לא להמשיך לספק למגה סחורה ולא לחכות לדיון בבית המשפט, למרות הרצון הברור של הספקים כי מגה תמשיך לפעול, היא הבעת אי אמון ביכולת של הנהלת מגה להבריא את הרשת. בנוסף, לא מן הנמנע כי ההחלטה להפסיק מיידית את האספקה הינה אמצעי להפעלת לחץ על אלון רבוע כחול, בעלת מגה, להזרים כסף לחברה. הספקים זועמים על כך שבעלי אלון רבוע כחול, בהם שרגא בירן ודודי ויסמן, לקחו לכיסם דיווידנדים בשווי של כ-1.5 מיליארד שקל ובמקביל הם דורשים פריסת חובות מהספקים ויתרה מכך, דרשו צמצומים וויתורים מעובדי מגה.

רשת מגה נמצאת במשבר המאיים על המשך תפקודה, וכולל הפסדים מצטברים של 80 מיליון שקל רק ברבעון הראשון של 2015 ועוד 400 מיליון שקל ב-2014. בענף המזון מתעקשים כי תוכנית ההבראה עליה הוסכם, שכוללת כאמור סגירת 32 סניפים, לא מספיקה כדי להעמיד אותה על הרגליים והינה פלסטר בלבד להמשך דימום והחמרתו כבר בקרוב. עד כה הנהלת מגה לא הציגה תוכנית אסטרטגית מסודרת להבראת מגה.

התשלום הקרוב של מגה לספקים הינו כבר ביום שישי הקרוב ובהנהלת מגה מעוניינים לשלם כעת רק 25% מהחוב ואת היתרה בשלושה תשלומים שבועיים נוספים – וזאת כדי לא ליצור בעיה תזרימית לחברה. 

העובדים הפגינו

כמאה עובדי מגה הפגינו מוקדם יותר מחוץ לבית משפט מחוזי מרכז בלוד בו יחל בקרוב דיון בעתידה של מגה. העובדים הניפו שלטים בהם כתוב "הגיע הזמן להוציא כסף מהכיס"; "איך הגענו למצב הזה?", "תנו לעבוד בכבוד", "אל תעשו לנו מכירת חיסול ועוד".

במגה מועסקים 6,000 עובדים ואלף מהם יפוטרו לפי הסכם שנחתם בשבוע שעבר בין וועד העובדים להנהלת אלון רבוע כחול, בעלי מגה וזאת בהמשך להחלטה על סגירת 32 סניפים וקיצוץ בתנאי השכר של העובדים בהיקף 35 מיליון שקלים בתמורה ל 33% מהון המניות  גם עתיד יתר העובדים לא ברור בשל החובות הכבדים של 1.3 מיליארד שקל של החברה.

העובדים קוראים קריאות נגד הממשלה: "איפה ביבי? כולנו הצבענו לו ולא אכפת לו מאיתנו. הוא מהמר בקזינו, אנחנו לא מעניינים אותו", קרא אחד העובדים. עובדים אחרים שאלו איפה שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה.

סניף מגה בגבעתיים, היוםצילום: עדי דברצ-מזריץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker