האוצר וההסתדרות הסכימו |

עשרות מיליוני שקלים יוזרמו לרשות השידור תמורת פרישת עובדים ופינוי קרקעות

לאחר שהכנ"ר איים לפנות לבית המשפט ודרש הזרמה של 188 מיליון שקל, סיכמו האוצר וההסתדרות כי יפרשו כ-300 עובדים מיידית והרשות תפנה את מתחם שרונה ■ ההישג להסתדרות: בתאגיד החדש יועסקו יותר מ-25% מעובדי הרשות הישנה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

ו הגיעו להסכם על מתווה להמשך פעילות בשלושת החודשים הקרובים. בפגישה בין הצדדים סוכם כי האוצר יזרים עשרות מיליוני שקלים לתפעול הרשות, ובתמורה הרשות תפנה את מתחם שרונה בתל אביב ותפריש מאות עובדים באמצעות פרישה מרצון ולא פיטורים.

בפגישה שהתקיימה בין מנכ"ל האוצר , מנכ"ל משרד התקשורת ויו"ר ההסתדרות עלו דרישות האוצר להתנות את המשך מימון הרשות בצעדי חיסכון מצד העובדים. הצדדים הגיעו להבנות ובקרב תחל הפרשה של כ-300 עובדים.

במקביל, הרשות תפנה בפועל את  למיקום חדש באזור תל אביב רבתי, והאוצר יוכל לשווק את הקרקע. האוצר גם התעקש שיתחיל להיקבע מנגנון שבו ייבחרו עובדי הרשות שיעברו לעבוד בתאגיד השידור החדש שיוקם. החוק צפוי להשתנות כך שמועד הקמת הגוף החדש לא יהיה באוקטובר 2016. לכן סוכם כי לאחר קביעת המנגנון ומספר העובדים שיעברו לגוף החדש, כל העובדים הנותרים יעזבו את הרשות עוד לפני פירוקה הסופי, וכך המימון השוטף יהיה קטן יותר.

בניין רשות השידור בירושליםצילום: תומר אפלבאום

הסיכום הגיע לאחר ששלשום החליטה ועדת הכלכלה להאריך את פעילות רשות השידור תחת פירוק בשלושה חודשים, בלי מקור מימוני. אתמול פנה פונה כונס הנכסים הרשמי, דוד האן, במכתב דרמטי למשרדי האוצר והתקשורת. במכתבו דרש הכנ"ר אישור "בהול" של הזרמה כוללת בהיקף של כ-188 מיליון שקל לשלושה החודשים הקרובים.

ועדת הכלכלה אישרה את הארכת הפעילות של הרשות בפירוק, על אף שהאוצר מסרב לממן את הפעילות כעת. באוצר הסבירו כי יממנו את פעילות הרשות רק בכניסה למתווה של פרישת 300 עובדים ופינוי מתחם שרונה בתל אביב. לרשות יש חוסר בהכנסות בשל העובדה ששרי הממשלה לא מאשרים לה לגבות אגרת טלוויזיה, בניגוד לחוק.

הכנ"ר הבהיר במכתבו כי אין לו יכולת לבצע התייעלות. "המפרק נדרש להמשיך ולהפעיל את רשות השידור ולקיים את השידורים באותו היקף שהיה קיים ערב פרסום החוק, ובהתאם למגבלות שנקבעו בחוק אשר אינן מאפשרות פיטורי התייעלות או צמצום עד יום התחילה",  נכתב בפנייה שלו לבכירי האוצר והתקשורת.

הכנ"ר הסביר כי הגירעון שאליו נקלעה הרשות אינו מאפשר לה לשלם חובות לספקים ועובדים. "אנו נאלצים להתמודד מדיי יום ביומו עם מכתבי דרישה המתקבלים מספקים שלא קיבלו כספים שמגיעים להם מרשות השידור... אין זה ראוי כי רשות השידור, המתנהלת כיום במסגרת של פירוק, תעכב תשלומים לספקים או תהיה במצב בו לא יהיו לה הכספים הדרושים לשלם לעובדים את משכורותיהם ויתר זכויותיהם".

לשיטת הכנ"ר, ולאור העובדה שהשרים לא אישרו את גביית האגרה, הרי שהחוק מחייב כי האוצר הוא זה שיממן את פעילות הרשות כיום.

בכנ"ר הבהירו כי הגירעון הנוכחי של הרשות הגיע ל-76.5 מיליון שקל. מלבד זאת, כפי שפורסם ב-TheMarker, הכנ"ר הבהיר כי הרשות זקוקה להזרמה של 112 מיליון שקל נוספים לכיסוי ההוצאות התזרימיות לשלושת החודשים הקרובים.

סכומים אלה אינם כוללים הפקות חיצוניות בהיקף של יותר מ-100 מיליון שקל שהרשות היתה אמורה להוציא לדרך - אך מוקפאים.

הכנ"ר גם משתמש בשוט מול משרדי הממשלה. אם לא יאשרו הזרמה, הכנ"ר יפנה כבר מחר לבית המשפט המחוזי בירושלים, שם מתנהל הפירוק, בבקשה לקבלת הנחיות כיצד לפעול. המשמעות של צעד כזה היא שבית המשפט עשוי להורות על סגירה בפועל של הרשות, אולי תוך פרישת העובדים – ואולי תוך המשך השידורים במתכונת מצומצמת לשמירה על האינטרס הציבורי.

צעד כזה, של "פירוק אגרסיבי" על ידי בית המשפט, הומלץ על ידי גורמים בכירים במשרדי הממשלה כצעד היחיד שיאפשר את המשך ניהול הרשות תוך התייעלות והפחתת ההוצאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker