נתי טוקר

גורמים ריכוזיים במשק, כמו משפחת עופר, משפחת ורטהיים, לא יוכלו להתמודד על רישיון לערוצים בעידן פלוס, כך ממליצה ועדת הריכוזיות בחוות דעת ראשונה שלה, שהוגשה למועצת הכבלים והלוויין. ההמלצה הוגשה במסגרת הליכי המכרז להקמת ערוצים חדשים במערך עידן פלוס.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

מערך עידן פלוס אמור להתרחב לפחות ל-18 ערוצים, בין השאר, באמצעות הקמת ערוצים חדשים נושאיים, כלומר כאלה שיוכלו לשדר בנושאים מסוימים, כמו טבע, סרטים או חדשות. הערוצים אמורים לפעול במודל של דמי מנוי או פרסומות. מועצת הכבלים והלוויין אמורה להוציא לדרך את המכרזים האלה, אך הנושא מתעכב מזה זמן רב.

לקראת יציאה למכרזים, שיגרה המועצה בקשה לחוות דעת מוועדת הריכוזיות בנוגע להתמודדות של גורמים ריכוזיים במכרזים האלה. גורמים רבים במשק, בהם בעלי הבית של ערוץ 2, בחנו התמודדות לרישיון לערוצים בעידן פלוס שכן אותם ערוצים אמורים לעלות בהמשך גם לכבלים והלוויין.

מוזי ורטהייםצילום: מוטי מילרוד

הוועדה לצמצום הריכוזיות הוא גוף שהוקם במסגרת חוק הריכוזיות, והיו"ר שלה הוא הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה. חברים בוועדה: ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, והכלכלן הראשי של  משרד האוצר, יואל נוה.

מסקנות הוועדה הן שגורמים ריכוזיים במשק לא יוכלו להתמודד על ערוץ חדשות נושאי למערך עידן פלוס. לא רק זאת, אלא שאם וכאשר גורמים ריכוזיים יקבלו רישיון לערוץ נושאי כללי, ייאסר עליהם לשדר במסגרת אותו ערוץ שידורי חדשות ואקטואליה.

"נוכח יכולת ההשפעה של גופי תקשורת העוסקים בחדשות על השיח הציבורי ומקבלי ההחלטות, סבורה הוועדה כי הקצאה של רישיון שידור לערוץ חדשות לגורם ריכוזי מעוררת חשש להגברת יכולת ההשפעה של אותו גורם ולהגברת הריכוזיות הכלל משקית", נכתב במסקנות הוועדה, עליה חתום יו"ר ועדת הריכוזיות, הממונה על ההגבלים היוצא פרופ' דיוויד גילה.

מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזסצילום: ניר קידר

המשמעות היא שכל אלה שהוגדרו גורמים ריכוזיים במשק לא יוכלו להתמודד על ערוצי חדשות בכבלים ובלוויין. ברשימה זו נכללים גם בעלי קשת דודי ודרורית ורטהיים, בעלי רשת עידן עופר ואודי אנג'ל, בעלי ערוץ 10 הנכנסים לן בלווטניק המחזיק במונופול נשר, בעלי ערוץ 10 הנוכחיים יוסי מימן, יצחק תשובה ועוד שורה של אילי הון בישראל. במסגרת הגורמים הריכוזיים במשק הוגדרו גם בעלי העיתונים בישראל, בהם בעלי "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, בעלי "ישראל היום" שלדון ומרים אדלסון, בעלי "הארץ" עמוס שוקן, בעלי "גלובס" אליעזר פישמן, בעלי "מעריב" אלי עזור. גם בעל השליטה בבזק, yes ואתר וואלה, שאול אלוביץ', יהיה מנוע מלהתמודד בערוץ כזה, וגך גם בעל השליטה ב-HOT, פטריק דרהי.

"מחקרים מתחום הכלכלה הפוליטית חקרו את השפעת התקשורת על קביעת מדיניות. רובם יוצאים מנקודת הנחה שקיימת א-סימטריה בין מקבלי החלטות לבין הציבור הרחב בנוגע למידע על תהליכים פוליטיים והחלטות מדיניות, ושהתקשורת החדשותית היא הגורם העיקרי שמנגיש מידע זה לציבור. בכך עשויה התקשורת לסייע בפתרון 'בעיית הסוכן, שכן היא יוצרת שקיפות רבה יותר ומסייעת לציבור לעקוב אחרי פעילותם של נבחריו ועובדי ציבור", כתב גילה בחוות דעת. "במקביל, בהיותה ספקית המידע העיקרית של הציבור לגבי הנעשה בממשלה, התקשורת היא בעלת השפעה רבה על קביעת האג'נדה הציבורית דרך בחירתה לדווח על נושאים מסוימים או להציג אותם בצורה מסוימת".

שלדון אדלסוןצילום: בלומברג

עוד כתב גילה כי "התנאים שמסייעים ביצירת מצב בו התקשורת שבויה בידי קבוצות אינטרסים אף הם נסקרים בספרות. נמצא כי ככל שהתפלגות ההון באוכלוסייה אינה שוויונית, כך גדלה ההסתברות לכך שהתקשורת תהיה שבויה בידי המחזיקים במרבית ההון במשק. זאת משום שלתקשורת יש תמריץ כלכלי ברור לשלב כוחות עם בעלי ההון, שיכולים להגדיל את תשלומי ההעברה שלהם אליה ככל שדיווחיה משפיעים על הבוחר החציוני לתמוך במהלכים המיטיבים כלכלית עם בעלי ההון. במצב של התפלגות הון שוויונית לחלוטין, אין לתקשורת תמריץ להטות דיווחים חדשותיים שכן היא לא תרוויח מכך דבר. כן קיימים בספרות תימוכין לכך שבעליהם של גופי תקשורת משפיעים על התוכן החדשותי שמוצג על-ידי הגופים שבבעלותם באופן שישרת את האינטרס הכלכלי שלהם".

לסיום כתב גילה כי "הוועדה לצמצום הריכוזיות מכירה בחשיבותם של תחרות ופלורליזם בענף התקשורת ומברכת על כוונת המועצה להגדיל את מספר הערוצים שישודרו על גבי מערך עיד"ן פלוס והנגשתם לציבור הרחב. אולם, נוכח יכולת ההשפעה של גופי תקשורת העוסקים בחדשות על השיח הציבורי ומקבלי ההחלטות, כפי שנדונה לעיל ועוגנה גם בחוק הריכוזיות, סבורה הוועדה כי הקצאה של רישיון שידור לערוץ חדשות לגורם ריכוזי מעוררת חשש להגברת יכולת ההשפעה של אותו גורם ריכוזי על מקבלי החלטות וכתוצאה מכך להגברת הריכוזיות הכלל-משקית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker