סוף לחוק הספרים? השרה מירי רגב הקימה ועדה: "לא מפחדת משום שינוי"

ח"כ תמר זנדברג מתנגדת לשינוי החוק: " ספר זה לא עגבניה בשוק וגם לא שקית חלב שיש לה פג תוקף. אינטרסים פרטיים וכלכליים מאוד ספציפיים מובאים בכסות של הנגשה, תרבות ומוצר צריכה ובמיוחד לפריפריה

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בשורה טובה לפועלים בענף הספרים עם פתיחת אירועי שבוע הספר? השרה מירי רגב הודיעה כי היא מעוניינת לשנות את חוק הספרים שחוקקה הכנסת הקודמת בהובלת שרת התרבות והספורט הקודמת, לימור לבנת. רגב הודיעה היום על הקמת ועדה לבחינת חוק הספרים על מנת לבצע בו התאמות ושינויים ואולי אף לבטלו.

בוועדה שהוקמה יהיו חברים חברי הכנסת מהאופוזיציה והקואליציה: יואב קיש מהליכוד, שהגיש בשבוע שעבר הצעת חוק לביטול חוק הספרים, תמר זנדברג ממרצ, נציגי רשתות הספרים ונציגים של ההוצאות לאור. הוועדה תצטרך להגיש את המלצותיה בתוך עד 60 יום. לדברי רגב, "אם הוועדה תמליץ שנכון לשנות את החוק או לבטלו אני לא מפחדת משום שינוי".

חוק הספרים, שנכנס לתוקפו בפברואר לפני פחות משנתיים, קובע כי אי אפשר יהיה למכור ספר חדש במבצע. ספר ייחשב לחדש ב-18 החודשים הראשונים מיום הוצאתו לאור. רק בתקופת שבוע הספר ובחגים מסויימים ניתן יהיה להעניק הנחה של עד 20% על ספרים חדשים. מאז כניסתו לאור, חלה ירידה בכמות הספרים שנמכרו ובעיקר במספר הספרים של ספרי ילדים חדשים וספרים של סופרים שזהו ספרם הראשון. מחירו הממוצע של ספר חדש עלה ממחיר של כ-35 שקל בממוצע טרום החוק לכדי כ-68 שקל לספר בממוצע.

מירי רגב תשנה את החוק של קודמתה, לימור לבנת?צילום: קובי אליהו

רגב אמרה היום בדיון במליאת הכנסת כי חוק הספר לא השיג את מטרתו: "ספר הוא הלחם לנפשם של ההמונים ולעם הספר מגיע ספר במחיר עממי. ספר זה לא מותרות, צריך למצוא את האיזון העדין בין היכולת של כל אזרח במדינת ישראל לקנות ספר במחיר עממי ובין היכולת לשמור על סופרים". רגב ציינה כי חוק הספר הינו הוראת שנה התקפה למשך שלוש שנים במטרה שלאחר מכן תיבחן השפעתו. "איני מתכוונת לחכות עוד שנה. אחרי שנה אני כבר רואה שכמות האזרחים שנכנסים לחנויות הולכת וקטנה,שמוכרים פחות כולם מפסידים - גם אותם סופרים שאנחנו רוצים להגן עליהם".

ח"כ יואב קיש, שהגיש בשבוע שעבר הצעת חוק לביטול חוק הספרים, אמר כי "אנחנו ממשלה, בדרך-כלל שומרים על האזרח, מפקחים על מחירי החלב והלחם ושומרים עליהם נמוכים. פה יש אבסורד שאנחנו פוגעים באזרחים. חוקקנו את החוק הזה לפני שנה וחצי כדי לשמור על הסופרים, באנו לתקן ויצאנו מקלקלים".

ח"כ מירב בן-ארי מהעבודה התייחסה לספרים כ"מוצר צריכה בסיסי שאנחנו צריכים לצרוך מדי יום. כולם צריכים ליהנות מחוויית הקנייה וכולנו נהננו עד אשר הגיע החוק הספרים. המחיר הגבוה על כל ספר הדיר את רגלינו מהחנויות, כבר לא קנינו כל שבוע או חודש, וכבר לא קנינו ספר כמתנה ופתאום אתה נכנס לחנות ספרים וקונה תקליטורים או משחק ילדים.ספר זה מוצר תרבותי וגם אם מחירו הוא בסיסי זה לא יוצר זילות של ענף הספרים, להיפך, זה מנגיש אותו לציבור".

אולם לא כולם הסכימו עם הצורך בשינוי או ביטול החוק. ח"כ תמר זנדברג ממרצ, אמרה כי "זאת לא הפעם הראשונה בדיון בכנסת או בדיון ציבורי שאינטרסים פרטיים וכלכליים מאוד ספציפיים מובאים בכסות של הנגשה, תרבות ומוצר צריכה ובמיוחד לפריפריה. כולנו רוצים לקרוא וכולנו קוראים ספרים רק שבמקרה הזה הרבה מהנתונים שמצויינים לא נכונים ומובאים בשם הוצאת ספרים אחת (כנרת זמורה ביתן) שהיא במקרה גם בעלים של רשת הספרים הגדולה בשוק (צומת ספרים). חוק הספרים חוקק בכנסת הקודמת במטרה להחזיר לספר את כבודו. ספר זה לא עגבניה בשוק וגם לא שקית חלב שיש לה פג תוקף. יש הרבה הוצאות ספרים קטנות וסופרים שלא מיוצגים ע"י אותו מו"ל אחד ששולט בשוק ויש חנויות ספרים עצמאיות שמביאים נתונים אחרים, לפיהם מחירי הספרים המוטבעים על ספרים ירדו".

בדיון בנושא בכנסת שהתקיים מוקדם יותר היום, אמר הסופר ליעד שהם כי "לי כסופר חשוב שיקראו את מה שאני כותב. אנחנו במצב בו כמות הספרים שנמכרו ירדה. ספרים נאבקים על מקומם. המטרה שלנו לחזק את השוק ואחד התמריצים למכור ספרים הוא בעזרת מחיר נמוך. אף אחד לא ציפה שפחות ופחות אנשים יכתבו ספרים." לעומתו, הסופר רם אורן אמר כי הוא מתנגד לביטולו של חוק הספרים: "במבצעי 4 ב-100 אני מקבל פחות מהעלות שלי על ספר. הסופר מעוניין לקבל תמורה על מה שהוא עובד. אכפת לסופרים מהכסף למרות שהם יודעים שלא יתעשרו מזה. אם החוק יבוטל, נחזור לאנרכיה שאין דומה לה בעולם".

רחלי אידלמן, יו"רהתאחדות המו"לים, אמרה כי "יש לנצל את הוועדה הזאת כדי להחליט על הורדת שיעור ההנחות שהמו"לים משלמים לרשתות הספרים (הוצאות הספרים נותנות לרשתות הספרים הנחה בשיעור ממוצע של 50%-55% מהמחיר הקטלוגי של הספר החדש) שאין להן אח ורע בעולם. כשאני מוציאה לאור ספר אני עושה חשבון של מה היה המחיר אם לא הייתי משלמת הנחות כל-כך גבוהות לרשתות. מדובר בהבדל של 10-15 שקלים לספר שמגיעים לרשתות הספרים ויכלו להיות מופחתים ממחיר הספר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker