מי יהיה בעל הבית החדש של ערוץ 10? - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי יהיה בעל הבית החדש של ערוץ 10?

לקראת קבלת הרישיון המיוחל, מתחמם מאבק השליטה על הערוץ ■ הבעלים הנוכחיים, יוסי מימן וארנון מילצ'ן, דורשים עשרות מיליוני שקלים תמורת ויתור על החוב ■ מקורבים לאילן שילוח: "הוא לא ירשה לעצמו להיות לא רציונלי" ■ חברת ההפקות RGE מתמודדת מול שילוח על רכישת הערוץ ■ מקורות בתעשייה אומרים כי מנכ"ל החברה, מודי פרידמן, "לא יחדש את המאבק בערוץ 2 אך גם לא יסתפק ברייטינג נמוך"

תגובות

 "אני לא מבין אותו. מדוע הוא כל כך אגרסיבי? לן בלווטניק הוא משקיע לגיטימי לחלוטין" - כך הגיב אתמול בכיר בשוק התקשורת לציוצים שפירסם אילן שילוח בחשבון הטוויטר שלו ביום חמישי האחרון. "אוליגרך שעשה את כספו אצל פוטין" קרא שילוח לבלווטניק, השותף של אביב גלעדי ומשפחת רקנאטי בחברת RGE - המתמודדת מול שילוח על רכישת ערוץ 10.

בימים הקרובים תגיש RGE הצעה לרכישת הערוץ, ולשילוח יינתנו 14 ימים להגיב לה. אם ירצה, יוכל שילוח להעלות את המחיר ולקבל את הערוץ, אך רבים מעריכים כי הסיכוי שיעשה זאת הוא סביר פחות. כך או כך, המאבק המתוקשר בין שילוח ל-RGE צפוי להגיע להכרעה בשבועיים הקרובים, שבסופם יקבל ערוץ 10 בעלים חדשים ואופק ברור יותר.

בסביבתו של בלווטניק מתייחסים באדישות למתקפה עליו מצד שילוח, ומייחסים אותה לגישה עסקית אגרסיבית, כחלק מניסיונו של שילוח להשתלט על ערוץ 10. מבחינת אנשי בלווטניק, הרצון להשקיע בערוץ 10 הוא עסקי בלבד - ולא למטרות השפעה. עם זאת, אם אכן העסקה תצא לפועל, בלווטניק - שמעולם לא התראיין - יפעל כדי להגביר את החשיפה אליו בקרב הציבור הישראלי, כמי שעומד בראש גוף תקשורת גדול.

בדיוק לפני עשור, באפריל 2005, עמד שילוח להיכנס כשותף לערוץ 10. תמורת השקעה של 3 מיליון דולר בערוץ, אמור היה שילוח לקבל כ-10% מהמניות ואופציה להרחיב אחזקותיו על חשבון שלמה בן צבי, עד ל-18%. אך ברגע האחרון נסוג שילוח מהעסקה. בתעשייה אמרו כי היו חוסר הסכמות בין שילוח לרון לאודר, שנטל אז את השליטה דה־פקטו בערוץ מידי יוסי מימן. בדיעבד, חושיו העסקיים המחודדים של שילוח הצילו אותו מהפסד כבד.

בזמן שלאודר שרף מאות מיליוני שקלים על ערוץ 10, עשה שילוח את הונו הגדול במקום אחר. ב-2007 הוא רכש יחד עם שותפו, ניר טרלובסקי, את חברת מטומי. בין 2009–2011 השתחרר שילוח בהדרגתיות ממניותיו בקבוצת הפרסום מקאן־אריקסון ישראל, תמורת כ-25 מיליון דולר. ביולי 2014 הנפיק שילוח את מטומי בבורסת לונדון, ושלושה חודשים לאחר מכן מכר מחצית ממניותיו בחברה לסוכנות הפרסום הענקית פובליסיס תמורת כ-30 מיליון דולר. כספים אלו, פלוס הדיווידינדים שקיבל לאורך השנים במטומי, משמשים כיום את שילוח כהון העצמי בעסקת הרכישה של ערוץ 10.

"אילן הוא משקיע ששונא סיכון, ויעשה הכל כדי למזער אותו. לשם כך הוא צפוי להביא משקיעים נוספים שיתחלקו עמו בהשקעה", אומר אחד ממקורביו של שילוח. ואכן, שותפו של שילוח להשקעות בסטארט־אפים, טרלובסקי, צפוי אף הוא להשתתף בביצוע ההשקעה בערוץ 10, בנוסף למשקיע אמריקאי מתחום המדיה, שאת שמו שילוח מסרב לחשוף.

בלומברג

מנגד, ברור ששילוח לא בוחן את ההשקעה בערוץ 10 בעיניים עסקיות בלבד: מבט זריז בדף הטוויטר שלו לא מותיר ספק - הוא בעל דעות פוליטיות ברורות שאין לו כוונה להסתירן. לפני כמה שנים מימן שילוח את "מודעת הפוטש", שבה נטען כי אבי בניהו והרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי פעלו באופן פסול כדי "לסכל את בחירתו הדמוקרטית של יואב גלנט לרמטכ"ל". לדברי המקורב, "הוא מאוד רוצה להשפיע ולהפיץ את דעותיו, אך הוא לא מסוג המשקיעים שירשו לעצמם להיות לא רציונליים. הוא ייזהר מאוד. הוא לא ישקיע בלי מודל עסקי מבוסס".

מודל נוצץ ובידורי מול ערוץ רזה וממוקד

שאלת המודל העסקי של הערוץ היא אחת מנקודת המחלוקת בין שני המשקיעים הפוטנציאליים. שילוח תומך במודל העסקי שמוביל מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, מאז שחזר לערוץ באוגוסט האחרון. שילוח מאמין שערוץ 10 לא צריך להתחרות ראש בראש בערוץ 2. לדעתו, ערוץ רזה מאוד שיתמקד בנושאים חברתיים ובאקטואליה, ללא בידור נוצץ, הוא מודל בר קיימא - במיוחד לאור חצי השנה האחרונה, שבה הוכיח ורשבסקי כי ערוץ כזה יכול גם להרוויח.

מודי פרידמן, לשעבר מנכ"ל ערוץ 10 וכיום מנכ"ל RGE, פחות מאמין במודל הרזה. פרידמן אמנם לא רוצה לחדש את המאבק חסר התוחלת של ערוץ 10 בתוכניות המגה־ריאליטי של ערוץ 2 - אך הוא גם אינו מוכן להסתפק ברייטינג הצנוע שבו מסתפק ורשבסקי. כך, נהפכת למעשה התחרות על השליטה בערוץ לתחרות בין שתי תפישות ניהוליות שונות - האחת נישתית וממוקדת, השנייה רחבה ואגרסיבית.

לפי בכיר בתעשייה, "יש כאן שני שחקנים חזקים שמתמודדים זה מול זה. לשניהם ידע ניהולי רלוונטי בתחום ולשניהם יכולות כלכליות לא מבוטלות. טועה מי שחושב שפרידמן יהפוך את ערוץ 10 לערוץ 2. הוא אולי ניסה לעשות זאת בעבר כאשר ניהל את הערוץ, אבל בינתיים פרידמן השתנה. ב-2009, כאשר נכנס לנהל את RGE, החברה התמודדה עם בעיות קיומיות מהותיות. הוא עשה מהפכה בחברה, ייעל אותה, צימצם מאוד את מספר העובדים והגדיל את הרווחיות. זה הדנ"א החדש של מודי. הוא לא יזרוק כסף לפח בערוץ 10 כפי שעשה בעבר".

חוב של מאות מיליוני שקלים לבעלי המניות

ההבדלים בין ההצעה המקורית של שילוח להצעה של RGE מתבטאים בעיקר בתמורה שיקבלו בעלי המניות. למעשה, מניות אלה הן חסרות שווי, שכן הפעילות השוטפת של הערוץ שווה הרבה פחות מחובותיו נטו. לאורך שנותיו גייס הערוץ כ-1.4 מיליארד שקל מבעלי המניות, כדי לממן את השאיפות של מנהליו ובעליו להידמות לערוץ 2. סכומי ההזרמות נרשמו כחוב לבעלי המניות, כך שכיום חייב הערוץ 600–700 מיליון שקל ליוסי מימן, ועוד 200–300 מיליון שקל לארנון מילצ'ן. יש לציין כי רון לאודר, שגם לו חייב הערוץ מאות מיליוני שקלים, ויתר על חובו ומניותיו בערוץ 
(ראו מסגרת).

כדי להוציא את העסקה לפועל, צריכים רוכשי הערוץ לשכנע את בעלי המניות הקיימים להמיר את החוב של הערוץ להון מניות. לאודר כבר ויתר על החוב, אך מימן ומילצ'ן לא צפויים לעשות זאת. ככל הידוע, שילוח לא מציע לשניהם כל תמורה. על פי הצעתו, כל ההון שישולם תמורת החברה, כ-150 מיליון שקל, יוזרם לערוץ 10 עצמו - כדי לחזקו פיננסית ולתמוך בהפקות. מנגד, ישנן הערכות שלפיהן RGE מציעה למימן ומילצ'ן 50–60 מיליון שקל תמורת מניותיהם, בתנאי שימירו את החוב שלהם להון מניות. "בלי פתרון 
בעיית החוב של הערוץ לבעלי המניות שלו, לא תהיה עסקה", אומר הבכיר.

אמנם מימן ניצב בחזית, ואנשיו נטלו בחודשים אחרונים את הובלת תהליך המכירה מוורשבסקי - אך גם מילצ'ן, המחזיק 24% ממניות הערוץ, צריך לתת את הסכמתו לעסקה. לטענת מקורבים למילצ'ן, הוא תומך עקרונית במכירת הערוץ ואין בכוונתו להערים קשיים על קבלת הרישיון הקבוע. מילצ'ן דרש כמה פעמים כי השקעתו בערוץ, בהיקף של כ-50 מיליון דולר, תוחזר לו. ב-2014 אף תבע מילצ'ן מלאודר להשיב לו אישית את כספי ההשקעה, אך נתקל בסירוב. כעת מבקש מילצ'ן לקבל תמורה עבור מניותיו בכל עסקה עתידית להעברת מניות בערוץ 10. 
ארנון מילצ'ן סירב להגיב לכתבה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם