"מיליון שקל לתוכנית": קרבות הרדיו
 בין המיסטיקנים מגיעים לבית המשפט - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"מיליון שקל לתוכנית": קרבות הרדיו
 בין המיסטיקנים מגיעים לבית המשפט

המיסטיקנית יפה ורשבסקי־ברעם, התובעת את רדיו ללא הפסקה, טוענת כי מתחריה שילמו עד מיליון שקל לתחנה כדי להדיח 
אותה מתוכניתה וליהנות מחשיפה שיווקית למאזינים ■ רדיו ללא הפסקה: "אנו דוחים את כל הטענות" ■ הרשות השנייה: 
"כל מכירת תוכן בשידורי הרדיו האזורי והטלוויזיה המסחרית אסורה במפורש. הטענות ייבחנו ויטופלו"

32תגובות

תעשיית המיסטיקה ויועצי הקבלה, שנועדה להעניק לאנשים שחווים מצוקות עזרה וייעוץ, מגלגלת לפי הערכות בשוק מאות מיליוני שקלים בשנה. היועצים, שמחזיקים בקליניקות פרטיות, מקבלים תשלום של מאות שקלים עבור טיפולים ותחזיות שונות לעתיד. אבל לרוב, הציבור לא נחשף לקרבות הרייטינג שמאחורי הקלעים של התעשייה הזו - ובעיקר לטקטיקות שבהן המיסטיקנים השונים מקדמים את עצמם.

תביעה שהגישה בשבוע שעבר המיסטיקנית יפה ורשבסקי־ברעם נגד רדיו ללא הפסקה, שם פעלה עשר שנים - ארבע שנים בקו המומחים של התחנה ושש שנים בהגשת תוכנית - חושפת מעט יותר מטפח של התעשייה הזו. ורשבסקי־ברעם תובעת מיליון שקל מהתחנה בטענה כי מעולם לא קיבלה שכר או תנאים סוציאליים. כלומר היא שידרה ברדיו רק כדי להתפרסם ולהגדיל את מאגר לקוחותיה.

ורשבסקי־ברעם מגלה בתביעה גם מהן הדרכים שבהן פועלים המתחרים שלה בתחום הייעוץ הרוחני. ההתנהלות של רדיו ללא הפסקה, כפי שעולה מהתביעה, היא לכאורה שלא על פי חוק הרשות השנייה. לטענתה, מיסטיקנים אחרים שילמו כמה פעמים סכומי כסף גדולים לרדיו רק כדי להדיח אותה משעת השידור שלה וליהנות ממאגר הלקוחות של התחנה. "אני יודעת ממידע פנימי שהם שילמו מיליון שקל לשנה לתוכנית", היא אומרת. ברדיו ללא הפסקה מכחישים את כל הטענות.

עופר וקנין

ורשבסקי־ברעם, המגדירה עצמה "מיסטיקנית ומטפלת בנפש", עובדת 25 שנה במקצוע. על אף שלא הצליחה לחזות את ההסתבכות הכספית שלה עם הרדיו, היא טוענת כי יש לה כוחות תקשור והיא יודעת לדווח ללקוחותיה מה צופן להם העתיד. "יש לי יכולות תקשור. סבא שלי הגיע מתוניס והיה צדיק גמור. היו לו כוחות קבליים. הכוחות שלו עברו אלי ויש לי ראייה עתידית", היא אומרת.

ורשבסקי־ברעם התחילה לעבוד לפני עשור בקו המומחים של רדיו ללא הפסקה - קו שהרדיו מפעיל, שבו מומחים שונים מעניקים ייעוץ מחוץ לשידור הרדיו. לטענתה, היא עבדה שם ללא שכר. זהו "ניצול מחפיר", היא אומרת, אבל גם מודה כי בחרה להמשיך משום שהפרסום בקו המומחים איפשר לה לגייס לקוחות פרטיים.

לפי התביעה, שהוגשה לבית הדין לעבודה באמצעות עו"ד רוני שרעבי, זה שש שנים שהיא משדרת ברדיו ללא הפסקה תוכנית אישית. מעולם לא היה לה חוזה כתוב עם הרדיו ו"הכל היה סיכומים בעל פה", לדבריה.

"המרכזייה נפלה 
מרוב טלפונים"

מוטי קמחי

התוכנית שודרה בתחילה במשך ארבע שנים במוצאי שבת ב–23:00. אלא שאז, לטענת התביעה, "התוכנית נמכרה לרב אפרים בן צבי, ששידר שעה לפני התובעת. הוא הבין את פוטנציאל הרייטינג מאחר שידע שייכנס לנעליים 'חמות' עם כמות מאזינים גדולה, לכן קנה את התוכנית".

הרב בן צבי מגדיר עצמו באתר האישי שלו כ"גזע צדיקים קדושים וטהורים הפציע בעולם אורו של כבוד הרב אפרים בן צבי, שייחוסו משתרג מצד אביו ומגיע עד לקודש הקודשים", וכמי שמומחה בתורת הקבלה.

"אכן, כשמאזיניה של התובעת רצו להאזין לתוכניתה, הם נאלצו להאזין לו ובכך בעצם 'גנב' מאזינים לתוכנית מאחר שגם הוא מיסטיקאי", נטען בתביעה. בקשה לקבלת תגובתו של בן צבי לא זכתה למענה.

מאוחר יותר, משחזרת ורשבסקי־ברעם בתביעתה, היא הועברה לשידור בימי ראשון בערב, ו"הובילה את הרצועה והשעה לגבהים אחרים של רייטינג". בשיחה עם TheMarker היא אמרה: "פוצצתי רייטינג. המרכזייה נפלה מרוב טלפונים".

מנכ"ל רדיו ללא הפסקה, אייל פאר
תומר אפלבאום

אלא שאז, לפי התביעה, בתחנה "ראו כי טוב ומכרו את התוכנית לרב מיכאל לייטמן". גם הפעם מדובר על רב, הפעם ממרכז קבלה לעם. בקשה לתגובה מצד הרב והמרכז לא זכתה למענה.

בפעם השלישית והאחרונה, לאחר שהתוכנית עברה לימי שישי, טוענת ורשבסקי־ברעם כי התוכנית שוב "נמכרה" - הפעם לא למיסטיקן, אלא לתוכנית ייעוץ של אוהד אברמסון, הבעלים של מכון אברמסון שמטפל בהתמכרויות. מטעם המכון נמסר כי "זה לא נכון".

"יש לך אפשרות לקנות את התוכנית"

חוק הרשות השנייה פוסל כל תופעה של מכירת אייטמים ושילוב של תכנים ממומנים בשידורים עצמם. בשידורי הטלוויזיה החלו ברשות השנייה להקפיד על הנושא ובשנה שעברה קנסו את זכייניות הטלוויזיה במיליוני שקלים לאחר שהתגלו תופעות של מרואיינים ששילמו עבור אייטמים.

ברדיו, הפיקוח של הרשות השנייה רופף יותר, ויש מקרים רבים יותר שלגביהם עולה השאלה אם מדובר בתוכן שיווקי. ואולם באופן עקרוני, החוק הוא אותו חוק, ואוסר בכל דרך שילוב של תכנים משיקולים מסחריים. לכן, תופעה של מנחים שמשלמים כסף עבור פרסומת שנחזית לתוכן - שעת ייעוץ - היא למעשה עבירה על החוק. שאלות מעין אלה עלו גם בתחנות רדיו אחרות, בתוכניות שונות של מקובלים, ואפילו בתוכנית על תחום הנדל"ן שמשדרת היזמת ענבל אור ברדיו תל אביב.

ורשבסקי־ברעם עצמה החליטה ללכת צעד אחד יותר רחוק במאבק נגד הרדיו והמתחרים שלה, ובאמצעות עורך דינה היא גם שיגרה לרשות השנייה עצמה מסמך שבו היא חושפת לטענתה את התנהלות תחנת הרדיו שבה עבדה.

במסמך ששוגר לרשות השנייה כתב עו"ד שרעבי כי "מנהל התוכניות של רדיו ללא הפסקה אמר למרשתי בשיחת הפיטורים שהסיבה שמוציאים אותה מהרדיו פעם שלישית היא כי התוכנית נמכרה". הוא הוסיף, לפי המכתב, כי אותו מנהל תוכניות גם אמר לוורשבסקי־ברעם כי "יש לך אפשרות לקנות בכסף את התוכנית שלך. אפשר להיכנס על כך למשא ומתן".

באותו מסמך ובתביעה עלו שמות נוספים של מגישים שבמקביל גם מעניקים שירותים, שלגביהם נטען כי הם משלמים עבור השידורים. "הנתבעת מוכרת תוכנית רדיו כדבר שבשגרה", נטען בתביעה.

כיום דורשת ורשבסקי־ברעם פיצוי על כל עשר השנים שעבדה ללא תמורה. "הודעת הפיטורים נעשתה בדרך משפילה באמצעות שיחה טלפונית", היא טוענת בתביעה.

לטענתה, במשך כל זמן עבודתה היא היתה סבורה כי מגיע לה לקבל שכר. "התובעת ביקשה אינספור פעמים להיפגש עם המנכ"ל לגבי שכר עבודתה", היא כותבת. במענה לשאלת TheMarker מדוע המשיכה לעבוד אם התברר לה שהיא לא מקבלת שכר, השיבה ורשבסקי־ברעם כי "כל הזמן רמזו לי שייתנו לי תוכנית יומית, אולי במקום ורדה רזיאל ז'קונט. הם בעצם משכו אותי באף עם תקווה כזו שיום אחד אני אהיה טאלנט וישלמו לי בהתאם", היא אומרת.

ורשבסקי־ברעם דורשת כעת שכר בגובה 840 אלף שקל, 100 אלף שקל פיצויים ותשלומים נוספים לדמי חופשה והודעה מוקדמת - ובסך הכל 967 אלף שקל.

מרדיו ללא הפסקה נמסר: ״אנו דוחים את כל הטענות והמקום לברר זאת הוא בבית המשפט".

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "הפנייה האמורה טרם התקבלה ברשות. יובהר כי הוראות הדין וכללי הרשות השנייה אוסרים באופן מפורש על כל מכירת תוכן בשידורי הרדיו האזורי והטלוויזיה המסחרית. הטענות המוצגות ייבחנו ויטופלו במלוא הרצינות במידת הצורך. הרשות תוסיף לפעול בחומרה נגד כל מקרה של מכירת אייטמים, כפי שעשתה בעבר, לרווחת הצופים והמאזינים".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם