הדרישה המפתיעה של הליכוד משותפיו לממשלה: התחייבו להתנגד לחוק "ישראל היום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לגבש מראש רוב נגד הצעת החוק, בהנחה שתוגש שוב בקדנציה הנוכחית ■ "ישראל היום" נמצא בבעלותו של איש העסקים שלדון אדלסון, מקורבו של נתניהו ■ נתניהו גם ישמור לעצמו את הכוח לקדם לבדו חקיקה להקדמת פיצול ערוץ 2

צבי זרחיה
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
נתי טוקר

צוות המשא ומתן של הליכוד הציג דרישה לסיעות שצפויות להצטרף לקואליציה ועל פיה הן יתחייבו להתנגד לחוק שיחייב מכירת עיתונים ויאסור על חלוקתם בחינם - כך חשפו היום (ג') רביב דרוקר ונדב פרי בערוץ 10. חוק מסוג זה, שעלה להצבעה גם בכנסת הקודמת, קיבל את הכינוי "חוק ישראל היום".

בכך מבקש ראש הממשלה בנימין נתניהו לגבש מראש רוב נגד הצעת החוק, בהנחה שתוגש שוב בקדנציה הנוכחית. הצעת החוק הזו - אם תתקבל - עלולה לפגוע ב"ישראל היום", הנמצא בבעלותו של איש העסקים שלדון אדלסון, מקורבו של נתניהו.

אחת הסיבות שהובילו את נתניהו להקדים את הבחירות לכנסת ה-20 היתה אישורו בקריאה הטרומית של "חוק ישראל היום". נתניהו זעם על אישורה של הצעת החוק, בין היתר, בתמיכת סיעות יש עתיד והתנועה והחליט לפרק את הקואליציה. הצעת החוק הועברה אז לוועדת הכנסת לצורך הקפאתה. לנוכח הקדמת הבחירות, הצעת החוק בוטלה אוטומטית כי טרם אושרה בקריאה הראשונה.

כעת מבקש נתניהו להקדים תרופה למכה ולרתום את השותפים הקואליציוניים להתנגד להצעת חוק כזו, שככל הנראה תוגש שוב בקדנציה הנוכחית.

מעבר לסוגיית ישראל היום, נתניהו גם מתכוון לשמר לעצמו את הכוח לקדם לבדו חקיקה להקדמת הפיצול של ערוץ 2 ופירוק האחזקות בחברת החדשות של ערוץ 2. מדובר על חקיקה שכבר גובשה בכנסת הקודמת על ידי שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן, ושזכתה לרוב בוועדת השרים לענייני חקיקה.

שלדון אדלסון ובנימין נתניהוצילום: איל ורשבסקי

בערוץ 2, ששולט בנתח הצפייה בישראל, פועלות שתי זכייניות – קשת ורשת. בהתאם לחקיקה העדכנית, קשת ורשת יכולות להחזיק במשותף באפיק 22 ובחברת החדשות של ערוץ 2 עד אוקטובר 2017. באותו מועד יאלצו קשת ורשת לצאת מערוץ 2 ולצאת מהאפיק, ולפתוח כל אחת מהן ערוץ חדש המשדר שבעה ימים בשבוע. במקביל, חברת החדשות של ערוץ 2 תימכר לאחת מהן.

החקיקה של ארדן גובשה בעבר בהתאם להמלצת הדרג המקצועי של הרשות השנייה, וגם בהתאם לחוות דעת של הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה. לפי החקיקה, יש להקדים את הפיצול של ערוץ 2, זאת משום שהערוץ שולט בשוק הטלוויזיה באופן שאינו מאפשר למתחרים אחרים להתקיים לידו. החקיקה הזו נבעה בעיקר לאור המשברים הקיומיים החוזרים ונשנים של ערוץ 10.

ואולם בנובמבר 2014, כמה ימים לפני שארדן התפטר ממשרד התקשורת, החליט נתניהו עצמו באופן חריג להקפיא את החוק. ההחלטה הזו התקבלה לאחר לחצים על נתניהו מצד בעלי ערוץ 2, אודי אנג'ל מרשת, וכן לאחר פגישה עם מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס. כעת עשוי נתניהו לקדם מחדש את החקיקה הזו, ככל הנראה מתוך כוונה להחליש את כוחו של ערוץ 2 ושל חברת חדשות 2 באמצעות הגברת התחרות.

הקדמת החקיקה רלוונטית במיוחד לאירועים בימים האחרונים. מועצת הרשות השנייה קיבלה ביום שני החלטה היסטורית שלפיה ערוץ 10 עמד בכל חובותיו וכשיר לקבל רישיון. ערוץ 10 צריך עוד לעמוד בכמה תנאים עד סוף מאי, כמו הסדרת מבנה הבעלות והצגת ערבויות של כ-45 מיליון שקל.

כדי לקבל את הרישיון ערוץ 10 זקוק למשקיעים כדי לכסות חובות הנאמדים ב-150 מיליון שקל. על הפרק יש שני משקיעים: איש ההיי-טק אילן שילוח וקבוצת RGE של לן בלווטניק, אביב גלעדי ואודי רקנטי. הסיכוי שהמשקיעים האלה ייכנסו להשקעה בערוץ 10 יפחת דרמטית אם אכן עולה על הפרק שוב הסיכוי לפיצול ערוץ 2, שכן הוא ייצור תמונת שוק שונה שבה יש שלושה שחקנים בטלוויזיה המסחרית ולא שניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker