היסטוריה בערוץ 10: הרשות השנייה החליטה כי הוא זכאי לקבל רישיון לשידורים

הרישיון בפועל יינתן רק תמורת הסדרת מבנה הבעלות והצגת ערבויות בגובה של כ-60 מיליון שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

החלטה היסטורית לערוץ 10: מועצת הרשות השנייה, בראשות אווה מדז'יבוז', קבעה בישיבתה בצהריים לראשונה כי הערוץ עמד בחובותיו וזכאי לקבל רישיון קבוע לשידורים ל-15 שנה. שלוש בקשות קודמות של ערוץ 10 לרישיון נדחו עד היום לאור אי עמידה בתנאים. ההחלטה אושרה פה אחד.

הרישיון בפועל יינתן רק לאחר עמידה בשורת תנאים. ראשית, הערוץ יחויב להסדיר את מבנה הבעלות ולהעביר 24% מהמניות לנאמנות. בנוסף, הוא יחויב להוסיף ערבויות בגובה של 36 מיליון שקל, כתבי התחייבות של 10 מיליון שקל וערבות נוספת של כ-15 מיליון שקל כנגד חובות תוכן. רישיון קבוע לשידורים עשוי לחזק את עצמאות ערוץ 10 ולעודד משקיעים לכניסה לערוץ.

צילום: אמיל סלמן

ההחלטה של המועצה התקבלה בהתאם לחוות דעתם של היועצת המשפטית של הרשות השנייה, הילה שמיר, ומ"מ המנכ"ל ניר שוויקי, שהמליצו להעניק לערוץ 10 כשירות לרישיון. ההמלצה הגיעה לאחר שהערוץ עמד בחובותיו לדמי זיכיון.

לפני קבלת הרישיון בפועל, הערוץ גם יצטרך להסדיר את מבנה הבעלות ולהעביר את 24% מהמניות מידי הנאמנים לידי בעלים חדשים. על הפרק יש שני משקיעים מרכזיים שמעוניינים לרכוש את ערוץ 10: איש היי-טק אילן שילוח וקבוצת RGE של לן בלווטניק, אודי רקנטאי ואביב גלעדי, המשמש גם יו"ר, ובניהולו של מודי פרידמן. כפי שנחשף ב-TheMarker, שילוח כבר חתום עם הערוץ על אופציה לרכישת הערוץ ויש לו זכות סירוב לכל עסקה אחרת שתוצג על הפרק.

לפי החלטת הרשות, הערוץ יחויב להסדיר את מבנה הבעלות עד 31 במאי - כלומר לוח הזמנים של הערוץ להכניס משקיע הוא כחודש בלבד. בנוסף, ברשות ידרשו כי הערוץ ישלם עבור הארכת הזיכיון במשך 3.5 שנים סכום של כ-16 מיליון שקל. ההחלטה לגבי קבלת האפיק עצמו תלויה בידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש גם כשר התקשורת, שיחליט איזה אפיק יקבל ערוץ 10 ומה יהיה גובה התשלום עבור השימוש במותג ערוץ 10 וחדשות 10.

מערוץ 10 נמסר: "הערוץ ימשיך להציג אלטרנטיבה טלוויזיונית לצופים ואלטרנטיבה תחרותית לענף הפרסום וימשיך למלא אחר כל הכללים והמחויבויות".

יו"ר הרשות השנייה, אוה מדז'יבוז', מסרה: "ההחלטה על כשירותו של ערוץ 10 לבקשת רישיון ואפיק היא צעד משמעותי בתהליך העברתו באופן הדרגתי של שוק הטלוויזיה המסחרית משוק של זיכיונות לשוק הפועל על בסיס רישיונות ארוכי טווח, באופן שיאפשר את פתיחתו לתחרות אמיתית ותתרום לחיזוק וקידום מגוון ואיכות בטלוויזיה המסחרית בישראל, לטובת הציבור הישראלי. עם זאת יודגש, כי קבלת הרישיון מותנית באופן בקבלת האסמכתאות לשינוי במבנה הבעלות בערוץ כנדרש בחוק וכן בהצגת הערבויות הבנקאיות לבעל רישיון והמחויבות הדרושות בעניין התוכן".

המנכ"ל בפועל של הרשות השנייה, ניר שוויקי, הוסיף: "החלטת המועצה נשענת על עבודה מקיפה של הגורמים המקצועיים והמשפטיים ברשות השנייה במטרה להכשיר את הקרקע ולהתחיל בתהליך יציאתו של ערוץ 10 לרישיון, בכפוף לעמידתו בתנאים שהוצגו לו היום במפורט. הרשות השנייה תוסיף לפעול כדי לקדם הסדרה ארוכת טווח של שוק הטלוויזיה המסחרית בישראל על מנת להבטיח את יציבותו ועצמאותו ועל מנת לאפשר תחרות הוגנת וכניסת שחקנים נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום