הפרסומאי נגד האוליגרך: מי יזכה בשליטה בערוץ 10?

המשקיעים הפוטנציאליים עורכים בדיקות נאותות לערוץ, שחובותיו נאמדים ב–150 מיליון שקל ■ אילן שילוח מעוניין לרכוש את השליטה תמורת תשלום כל החובות ■ אם הקבוצה בראשות אביב גלעדי ולן בלווטניק תגיש הצעה מתחרה, שילוח יעודכן ויוכל לשפר את הצעתו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

מי ישלוט בערוץ 10? קבוצת RGE ואילן שילוח הם כרגע המועמדים הסופיים לרכישת הערוץ. שני המתמודדים הביעו נכונות ליטול את חובותיו ומחויבויותיו של ערוץ 10, הנאמדים ב–150 מיליון שקל. ל–TheMarker נודע כי לפי סיכום בין שילוח לערוץ 10, לשילוח יש זכות סירוב לכל עסקה שאליה יגיע הערוץ. כלומר, אם RGE תגיש הצעה גבוהה יותר, שילוח יקבל מידע לגביה ויוכל להשוות את הצעתו.

שילוח, המשמש עדיין יו"ר קבוצת הפרסום מקאן תל אביב, הגיש לרשות ההגבלים העסקיים בקשה לאשר לו שליטה בערוץ 10. הרשות עדיין לא מסרה תשובה רשמית, אך מקורות המקורבים למשא ומתן מעריכים כי הרשות תאשר את העברת השליטה לשילוח בכפוף למגבלות שיבטיחו כי שילוח לא ייחשף לעסקות הפרסום של הערוץ מול גופים מתחרים ליוניברסל, חברת רכש המדיה של מקאן תל אביב.

בשבועות אלה ערוץ 10 עומד שוב בפני רגעי ההכרעה על עתידו. הרשות השנייה אמורה להתכנס היום כדי להחליט אם להעניק לו את רישיון השידורים המיוחל ל–15 שנה. אם הרישיון לא יינתן, הערוץ יפסיק את פעילותו בתחילת יוני, אז תסתיים חצי שנה הארכת זיכיונו.

כפי שפורסם בראשונה 
ב–TheMarker, הדרג המקצועי ברשות ממליץ לחברי המועצה להעניק לערוץ היתר לרישיון, אך הרישיון בפועל יינתן על סמך עמידה בכמה תנאים, ובהם הגדלת הערבויות בכ–50 מיליון שקל (כולל ערבויות על חובות תוכן), תשלום על שימוש באפיק, ובעיקר הסדרת מבנה הבעלות והעברת 24% מהמניות המוחזקים כיום בידי נאמן. ההיתר יעניק לערוץ את הסיכוי להכניס משקיע חדש. הערוץ ייאלץ לגייס בדחיפות משקיע לא רק כדי להסדיר את מבנה הבעלות, אלא בעיקר כדי לשרוד בחודשים הקרובים.

באחרונה דיווח הערוץ על שיפור משמעותי במצבו הפיננסי ועל מעבר לרווח תפעולי עקב קיצוצים והפחתת הוצאות שהוביל המנכ"ל, יוסי ורשבסקי. התוכניות של ורשבסקי, כפי שהוצגו בפני המשקיעים, היא להגיע ל–EBIDTA חיובי של 25 מיליון שקל בשנה. ואולם, כלל לא בטוח שהערוץ יעמוד בכך. ההכנסות הנוכחיות של הערוץ אינן מכסות את החוב הכבד של הערוץ, ואין בידו הון חוזר מספיק כדי להוציא לדרך הפקות חדשות.

ללא משקיע שיזרים כסף לכיסוי חובות עבר ולהשקעה במחויבויות עתידיות, הערוץ יקרוס בתוך חודשים ספורים. מבדיקות לגבי מצבו של הערוץ עולה כי הוא זקוק להזרמה של כ–150 מיליון שקל לכיסוי החובות, בין השאר לקרן אוריגו, למדינה, לרשות השנייה בגין חובות תוכן ולהשקעות עתידיות.

שילוח, שניהל בעבר את משרד הפרסום מקאן תל אביב (לשעבר קשר־בראל ומקאן־אריקסון), מכר את מניותיו במשרד בשנים האחרונות תמורת 13 מיליון דולר. בעשור האחרון השקיע במיזמים בתחום ההיי־טק, בעיקר בתחום הפרסום הדיגיטלי. השקעת הדגל שלו היא מטומי, שהונפקה בשנה שעברה, וכן חממת הסטארט־אפים The Time. לפי הערכות, שילוח הרוויח כ–20 מיליון דולר ממכירת מניותיו במקאן תל אביב. בעסקת מכירת המניות של מטומי לפובליסיס הרוויח שילוח כ–29 מיליון דולר, ונותר עם אחזקה של כ–17% ממטומי, ששוויה נאמד ב–55 מיליון דולר.

קבוצת RGE מפעילה את ערוצי הספורט, ערוץ לוגי וערוץ הילדים, ומחזיקה בפעילויות נוספות ובהן אספקת התשתית הטכנולוגית לטלוויזיה של סלקום. בבעלות הקבוצה אולפנים בבניין החדש שהקימה בהרצליה, אך רובם אינם פועלים באופן סדיר.

הבעלות על הקבוצה מתחלקת באופן שווה בין המיליארדר היהודי לן בלווטניק, אביב גלעדי ואודי רקנאטי. יו"ר הקבוצה הוא גלעדי, המשמש במקביל מנכ"ל חברת הקולנוע הבריטית אייקון של בלווטניק. מנכ"ל RGE הוא איש הניהול הוותיק מודי פרידמן, שהיה בעצמו מנכ"ל ערוץ 10 במשך שתי קדנציות.

מתמודדים נוספים ששמם עלה בעבר כמתעניינים ברכישת הערוץ הם תיא תקשורת ושלמה נחמה.

במידה רבה, שילוח מעניק חיים כבר כיום לערוץ 10. לשילוח יש עדיין השפעה רבה על הנעשה בחברת רכש המדיה הגדולה בישראל, יוניברסל, החברה בקבוצת מקאן תל אביב ששילוח הוא היו"ר שלה. קבוצה זו העניקה לערוץ 10 אשראי נרחב באמצעות מקדמות על עסקות פרסום (עסקות אפ־פרונט) תמורת הנחה משמעותית. לקראת סוף 2014, עם סיום תקופת זיכיונו של ערוץ 10, נשללה בקשת הרישיון של הערוץ בשל חוב של 36 מיליון שקל בגין דמי זיכיון לרשות השנייה. שילוח היה זה שהודיע באופן רשמי כי אם הרשות השנייה תיאות להעניק לערוץ 10 רישיון קבוע, הוא יעביר מיידית 36 מיליון שקל לתשלום החוב. ואולם, הרשות השנייה סירבה להתחייבות כזאת, ובסופו של דבר החוב שולם באמצעות חילוט הערבויות של ערוץ 10 מבנק לאומי.

ובכל זאת, שילוח היה באותם ימים להוט לרכוש את ערוץ 10. 
ל–TheMarker נודע כי בין שילוח לבעלי המניות בערוץ נחתם באותה תקופה הסכם אופציה לרכישת הערוץ, המעניק לו זכות סירוב ראשונה לכל עסקה אחרת שתגיע לפתחו של הערוץ. המשמעות היא שבעלי הערוץ מחויבים להציג בפני שילוח את העסקה עם RGE אם וכאשר תגיע לשלבי גמר, כך ששילוח יוכל להשוות את תנאיה ולרכוש בעצמו את הערוץ.

שילוח כבר סיים את בדיקת הנאותות לערוץ 10, ומעוניין כעת לקבל את הערוץ לידיו. הוא לא אמור להזרים כסף לבעלי המניות של הערוץ, יוסי מימן וארנון מילצ'ן, אלא רק לקחת על עצמו את כל החובות והמחויבויות העתידיים של הערוץ. שילוח מוכן להזרים את הסכום הזה, ולפי מתווה העסקה שהציג בעלי המניות הנוכחיים אמורים להיפרד לחלוטין מכל אחזקה בערוץ. עם זאת, החוק מגביל את היקף האחזקות בערוץ טלוויזיה ומאפשר החזקה של עד 51% לבעל השליטה. לפיכך ייאלץ שילוח למצוא שותפים שיהיו בעלי מניות המיעוט בערוץ.

איזו עסקה תציע קבוצת RGE

השאלה הגדולה היא איזו עסקה תציע RGE כאשר תסיים את בדיקת הנאותות. הקבוצה תיאלץ כמובן לקחת על עצמה את חובות הערוץ ומחויבויותיו, אך כדי לגבור על ההצעה של שילוח תיאלץ לתת לבעלי המניות הנוכחיים סוכריה כלשהי. זו עשויה להיות בדמות כמה מיליוני שקלים שיועברו לכיסם תמורת העברת המניות. אפשרות נוספת היא להשאיר בידיהם אחזקות מיעוט בערוץ — ומימן אכן רוצה להישאר בתמונה. ההצעה של RGE עשויה להיות משופרת לעומת זו של שילוח, וכשתגיע לידיו של שילוח הוא יצטרך להכריע אם להשוות את ההצעה או לא.

ההערכות הן כי בין שני המתמודדים בקו הגמר על ערוץ 10 יש הבדלי גישה אסטרטגיים בנוגע לעתיד הערוץ. שילוח מצדד במתווה שאותו מיישם כיום ורשבסקי, המפעיל את ערוץ 10 במודל של שידורי "איכות" בלבד — בלי ריאליטי ועם דגש על תוכניות תחקיר ודוקו, כשחברת החדשות של הערוץ נמצאת במרכז.

RGE עשויה לקחת את הערוץ לכיוונים רחבים יותר. גלעדי ופרידמן הם אנשי טלוויזיה ותיקים שיודעים היטב כיצד לעשות גם טלוויזיה בידורית. הם היו רוצים להשקיע משאבים גדולים יותר כדי להתמודד בזירות נוספות, כולל בתחום הבידור, ישירות מול ערוץ 2. RGE היתה זו שהפיקה בעבור ערוץ 10 את תוכנית הסאטירה "בובה של לילה", שבינתיים ירדה מהאוויר עקב היעדר תקציב. חברת ההפקות שמפיקה את תוכניתו של גיא פינס מוחזקת בשותפות שווה בידי פינס וגלעדי.

זה זמן רב חלומם של גלעדי וקבוצת RGE הוא לשלוט בערוץ ברודקאסט, או להתמודד במכרז לערוץ חדשות (מכרז שמעולם לא פורסם). עד 2014 היה גלעדי שותף ב–20% בזכיינית ערוץ 2 רשת, אך לא היה פעיל ולא הזרים כסף, שכן השליטה וניהול הערוץ לא היו בידיו בפועל. הפעם גלעדי רואה לנגד עיניו הזדמנות להגיע לשליטה בערוץ כזה ולמזגו עם פעילות הקיימת שלו, וייתכן כי יעלה את המחיר. את הבדיקות והמשא ומתן מנהל בעיקר פרידמן, איש ניהול ותיק בתחום התקשורת.

RGE גם השקיעה רבות בשנים האחרונות בציוד ובהקמת אולפנים בבניין הקבוצה בהרצליה. רבים מהאולפנים עומדים ריקים, וייתכן כי בכוונת הקבוצה לצמצם את הפעילות הקיימת בערוץ 10 כיום ולהעביר חלק ממנה לאולפנים בהרצליה.

העסקה שתכריע את הנטייה הפוליטית של ערוץ 10

אחת השאלות שעומדת על הפרק במאבק על רכישת השליטה בערוץ 10 היא ההשלכות הפוליטיות של כל אחת מהעסקות האפשריות.

הפרסומאי אילן שילוח ידוע כמבקר חריף של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והוא מרבה להתבטא בעניין בטוויטר. שילוח גם מעורב אישית בנושאים פוליטיים שעל סדר היום, והיה זה שהזמין את המודעה שנתלתה בקריה וכוונה נגד גבי אשכנזי ואבי בניהו. בת זוגו של שילוח, שירה מרגלית, היא בתו של עיתונאי "ישראל היום" דן מרגלית.

סימן השאלה הגדול יותר הוא לגבי RGE, ובעיקר לגבי המיליארדר לן בלווטניק. הוא אינו אוהב את התואר אוליגרך, אף כי עשה את הונו מאוצרות הטבע של רוסיה לאחר נפילת ברית המועצות. כיום הוא חי בעיקר בניו יורק. בלווטניק מיודד עם נתניהו והשניים נפגשו בעבר, אך יחסיהם אינם קרובים מאוד — ובוודאי אינם דומים ליחסים בין נתניהו לבעלי העיתון "ישראל היום", שלדון אדלסון. בישראל מחזיק בלווטניק בכלל תעשיות, שאותה רכש ב–2012.

את העסקה בישראל אמנם מוביל אביב גלעדי, אך בלווטניק הוא השם הבולט מאחורי הצעד של הקבוצה. בשוק התקשורת נשמעו הערכות כי אם בלווטניק ייתקל בהתנגדות מצד שותפיו לרכישת ערוץ 10, הוא עשוי לקנות את חלקו של רקנאטי ב–RGE.

תגובות

על סדר היום