חוות דעת דרמטית לערוץ 10: "זכאי לקבל רישיון קבוע לשידורים" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוות דעת דרמטית לערוץ 10: "זכאי לקבל רישיון קבוע לשידורים"

לראשונה מזה שנים, היועצת המשפטית של הרשות השנייה הילה שמיר ומ"מ המנכ"ל ניר שוויקי קובעים כי הערוץ שילם את חובותיו ויכול לקבל רישיון ל-15 שנה,בכפוף להסדרת מבנה הבעלות. הבעיה: הערוץ עדיין בגירעון עמוק, וגם תלוי בהחלטת נתניהו

11תגובות

ערוץ 10 זוכה היום לבשורה דרמטית הנוגעת לעתידו: היועצת המשפטית של הרשות השנייה, עו"ד הילה שמיר, ומ"מ המנכ"ל ניר שוויקי, ממליצים לראשונה למועצת הרשות לאשר לערוץ 10 כשירות לקבלת רישיון קבוע לשידורים. "המועצה רשאית לקבוע כי ישראל 10 כשירה לבקשת אפיק ולבקשת רישיון", כתבה שמיר בחוות הדעת שהופצה לחברי המועצה.

מחר אמורה להתכנס מועצת הרשות השנייה, בראשות אווה מדז'יבוז', ולהכריע עד ה-30 באפריל בבקשת ערוץ 10 לקבל רישיון קבוע לשידורים ל-15 שנה. עד כה הוארך זיכיון הערוץ שוב ושוב, והוא מסתיים ביוני. אם הערוץ לא יקבל רישיון, הוא לא יוכל להמשיך לשדר - אלא אם זיכיונו יוארך שוב בחקיקה. בקשות קודמות של ערוץ 10 לקבל רישיון קבוע נתקבלו בסירוב מוחלט ברשות השנייה לאור אי עמידה של ערוץ 10 בתנאים הנדרשים, כמו חובות של עשרות מיליוני שקלים לרשות השנייה.

כעת, כפי שנחשף ב-TheMarker, הדרג המקצועי ממליץ להעניק לערוץ רישיון, וזאת לאחר שערוץ 10 עומד בחובותיו. שמיר כתבה בחוות הדעת המפורטת כי "ניתן לקבוע שישראל 10 כשירה בעת הזו לבקשת אפיק וכן לבקשת רישיון". עם זאת, הרישיון בפועל יינתן "בכפוף להסדרת מבנה הבעלות בחברה טרם קבלת הרישיון לשידורים ותחילת השידורים".

מ"מ המנכ"ל של הרשות השנייה, ניר שיווקי, הצטרף גם הוא לעמדתה של שמיר. בחוות דעת ששיגר לחברי המועצה כתב שוויקי כי "בהתחשב במכלול הנסיבות והשיקולים ובהתחשב בכך שישראל 10 נתנה לאורך השנים ביטוי למגוון התרבותי והחברתי של החברה הישראלית, והעניקה לצופיה שידורים בעלי תמהיל עשיר ואיכותי, תרמה ליצירה הישראלית והוכיחה את עצמה כגוף משדר ראוי, המלצתי למועצה לקבוע כי חומרת ההפרות ונסיבותיהן בתחום התוכן אינן מצדיקות את אי מתן הרישיון, ובד בבד לקבוע תוכנית השלמה לתיקון ההפרות בתקופת זמן סבירה, כפי שמאפשר החוק".

בחוות הדעת מפרטת שמיר את שורת ההקלות שקיבל ערוץ 10 עד כה, והחובות הקודמים שבהם לא עמד. חוות הדעת בחנה את הכשירות משפטית, כולל תשלום החובות הישנים, היכולת הכספית והכלכלית של בעלי המניות, הידע, הניסיון והאולפנים. הנהלת הרשות ערכה בחינה גם בנושא יכולותיו ההנדסיות של הערוץ.

אלכס קולומויסקי

עד כה היו לערוץ חובות שונים לתוכן ולדמי זיכיון. שמיר כתבה כי אין לערוץ כעת חובות דמי זיכיון או תמלוגים. עם זאת, לערוץ 10 חסרים כיום של 5.6 מיליון שקל בהוצאה עבור דרמה, וחוסר של כ-10.3 מיליון שקל בהשקעה בקולנוע.

ואולם שמיר ציטטה את עמדת מחלקת הטלוויזיה ברשות, שלפיה בין 2009 ל-2014 הוציא ערוץ 10 כ-440 מיליון שקל לרכישת תוכן מסוגה עילית, ובקולנוע השקיע הערוץ 34.3 מיליון שקל, ולכן "יש לאפשר לישראל 10 להשלים את חובות הסוגה שנותרו מ-2014 עד ל-13 במארס 2016 ואת חובות הקולנוע עד 31 בדצמבר 2012". חוב נוסף לתוכן הוא של 2 מיליון שקל וזאת בשל חובת סוגה עילית ב- 2015, אך ההמלצה היא לאפשר את השלמת החוב עד יוני 2016. שמיר מדגישה כי אם המועצה תבחר, היא תוכל לדרוש מערוץ 10 ערבות בנקאית כנגד תיקון ההפרות. שמיר גם ציינה כי הערוץ עמד בדרישה קודמת שלא יושמה בפעמים הקודמות - העברת מקום מושבה של חברת החדשות של הערוץ לירושלים.

הבעיה המהותית ביותר בנוגע לקבלת הרישיון בערוץ הוא מבנה הבעלות שלו: 51% מהערוץ מוחזק בידי יוסי מימן (מרחב תקשורת) ו-24% בידי ארנון מילצ'ן. ה-25% הנותרים היו בידי רון לאודר. לאחר שלאודר נטש את הערוץ בסוף 2013 הועברו המניות לנאמנות. ערוץ 10 קיבל היתר להחזיק באופן זמני את המניות בנאמנות רק לשישה חודשים. לאחר מכן תקופת ההיתר הוארכה עד סוף יוני 2015 - אז מסתיימת תקופת הזיכיון של הערוץ.

אוליבייה פיטוסי

סוגיה זו קריטית במיוחד עבור הערוץ שכן מדובר בביצה ותרנגולת. כדי להכניס משקיע חדש שייקח את המניות שבנאמנות זקוק הערוץ לרישיון קבוע, שכן אף משקיע לא ייקח סיכון להיכנס לערוץ ללא רישיון מוסדר לטווח רחוק. מנגד, ללא הסדרת מבנה הבעלות הרשות סירבה עד כה להעניק רישיון.

בנוגע לאחזקות בערוץ, כתבה שמיר חוות דעת שסוללת את הדרך לפתרון. לפי שמיר, "לא מצאתי בעיית כשירות כתוצאה מאחזקתם של מרחב תקשורת (מימן עם 51%, נ"ט) ומילצ'ן תקשורת (ארנון מילצ'ן עם 24%)". בכל הנוגע לאחזקה בנאמנות כתבה שמיר כי "בטרם יינתן הרישיון, יוסדר מבנה הבעלות באופן שמניות ישראל 10 לא יוחזקו עוד בנאמנות". לעמדה זו הצטרף גם שוויקי.

מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי הצליח לייצב את מצבו של הערוץ ולקצץ בהוצאות, ולפי הערוץ הוא רושם גם רווח תפעולי בחודשים האחרונים. ואולם מאזן הערוץ בכי רע ועלול להביא לקריסתו, וזאת לאור חובות רבים של הערוץ למדינה, לקרן אוריגו ולספקים שונים. לפי הערכות, חובות הערוץ מסתכמים בכ-150 מיליון שקל. שוויקי התייחס לגירעון בהון העצמי של ערוץ 10 וכתב כי אם ייקבע על ידי המועצה כי ישראל 10 כשירה לקבל רישיון, הערוץ יידרש "להוכיח את היכולת הכספית והיכולת הכלכלית של בעלי העניין בה לפי כללי הבטוחות".

כלומר, בכל מקרה הערוץ ייאלץ להכניס משקיע שיזרים סכום כסף גדול כדי שהערוץ יוכל להמשיך לשרוד ולהוציא לדרך הפקות חדשות. המשקיעים שעליהם מדובר כעת הם איש ההיי-טק והפרסומאי אילן שילוח; RGE תקשורת שבבעלות לן בלווטניק ובראשות אביב גלעדי; וקבוצת תיא תקשורת.

כדי לקבל את הרישיון המיוחל ערוץ 10 ייאלץ להשלים את הערבויות הנדרשות לבעל רישיון. כיום יש לערוץ רק כ-9 מיליון שקל ערבויות והוא ייאלץ להוסיף עליהן כ-36 מיליון שקל לתקופת הרישיון. בנוסף, הוא יחויב להציג כתבי התחייבויות על סך 10 מיליון שקל, וכן לשלם כ-16 מיליון שקל למשרד האוצר עבור הארכת הזיכיון של 3.5 שנים מעבר לרישיון המקורי. אם ערוץ 10 לא ישלים את חובות התוכן שלו, עשויה המועצה להחליט כי הוא ייאלץ להעמיד נגדן ערבויות נוספות של 15 מיליון שקל.

גם אם יעמוד בתנאים אלה, ערוץ 10 ייאלץ לחזר על פתחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש כשר התקשורת. נתניהו הוא זה שיקבע באיזה אפיק ישדר הערוץ - האם יוכל להמשיך לשדר באפיק 10 או יועבר לאפיקים 12-16 - ומה יהיה גובה התשלום של הערוץ עבור השימוש במותג 10 ובחברת החדשות של ערוץ 10. עד כה טרם העריכה הרשות את שווי השימוש, אך ההערכות הן כי הסכום ינוע סביב 5 מיליון שקל בשנה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם