הרוחות סוערות בקול ישראל: "המנהל הציג מחקר מכפיש שלפיו כולנו שמאלנים"

ד"ר אברהם כרמלי, שכתב את המחקר, דירג את עמדות העיתונאים על פי חוות דעתו האישית ■ בכירים ברדיו שמתנגדים למהלכיו טוענים כי המהלך נעשה כ"חנופה" פוליטית לימין

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

מנהל קול ישראל, שמעון אלקבץ, הציג לבכירים ברשת ב' "מחקר" שנוי במחלוקת בו עלו טענות כי 100% מהמגישים בתחנה הם בעלי עמדות מדיניות שמאלניות, ואין אף מגיש ימני ברשת ב'.

אלא שד"ר אברהם כרמלי, שכתב את המחקר, דירג את עמדות העיתונאים על פי חוות דעתו האישית - והוא אינו מבוסס על מתודולוגיה אובייקטיבית כלשהי. אלקבץ גם זימן את כרמלי לפגישה בקול ישראל כדי ללמוד ממנו על ממצאי ה"מחקר".

אלקבץ מונה למנהל קול ישראל באוגוסט, בתקופת הפירוק של רשות השידור, ומאז מינויו רבים מעיתונאי קול ישראל שיבחו את התנהלותו, בעיקר לאור הקשיים שחוו מול ההנהלה הקודמת של רשות השידור. עיתונאים בכירים גם הדגישו כי אלקבץ פועל להגן על העיתונאים מפני לחצים שונים ומגבה אותם לחלוטין, ומקבל החלטות ענייניות. אלקבץ הוא עיתונאי ותיק שניהל בעבר גופי תקשורת והקים כמה תחנות רדיו אזוריות.

לצד זאת, עולות גם טענות כי אלקבץ פועל על מנת לתת ייצוג לאנשי ימין בשידורים. מבחינת אלקבץ זהו עיקרון ניהולי, שלפיו יש לגוון את השיח ולהעניק ייצוג שווה לעמדות השונות בחברה הישראלית. בכירים ברדיו שמתנגדים למהלכיו טוענים כי המהלך נעשה כ"חנופה" פוליטית לימין משום שאלקבץ מעוניין לזכות במכרז על התפקיד הקבוע של מנהל הרדיו לאחר הקמת גוף השידור החדש. לדבריהם, התקבלו החלטות לא מקצועיות ברדיו, בעיקר בנוגע למינוי מגישים, שהתקבלו לאור שיקולים פוליטיים.

המהלך שהכעיס כמה בכירים ברדיו היה הצגת ה"מחקר" של כרמלי בפני בכירים ברדיו והזמנתו לפגישה עם אלקבץ בקול ישראל. כרמלי דירג את עמדותיהם המדיניות של מגישי הרדיו על פי חוות דעתו האישית, וקבע כי 100% ממגישי רשת ב' הם בעלי נטייה של מרכז-שמאל.

בדברי ההסבר של כרמלי נכתב כי "קשה למצוא שיטה אובייקטיבית לקביעת עמדותיהם המדיניות של המגישים ברדיו ובטלוויזיה בישראל. רק מעטים מהם מסגירים בפומבי את עמדותיהם המדיניות.... לאחרונה מספר אנשי תקשורת בכירים טענו שאין צורך שהמגישים ידווחו במפורש על עמדותיהם, שכן צרכן תקשורת רגיש, יכול לפענח בנקל מה עמדתו המדיני של כל מגיש. מחקר זה נעשה תוך הסכמה עם קביעה זו".

בכירים ברדיו זעמו על הזמנו של כרמלי ועל הצגת המחקר. "זהו מחקר מכפיש שנעשה ללא כל ביסוס. זה פגע מאוד במערכת של רשת ב'", אמר גורם בתחנה. גורם נוסף הוסיף כי "לא ברור מה מניע את אלקבץ להציג כזה מחקר. זה לא רציני. יש תחושה שהוא פועל כדי למצוא חן בעיני גורמים מהימין".

אלקבץ מסר בתגובה: "אין בכוונתי להתייחס לטענות הזויות וחסרות שחר".

אולפני קול ישראל. ארכיוןצילום: עובדי רשות השידור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker