אתר "העין השביעית" בסכנת סגירה: מבקש לגייס מיליון שקל מהגולשים

עוזי בנזימן, מייסד האתר: "בלתי נתפש שהמפעל החיוני הזה ייסגר - בעידן שבו העיוותים 
האתיים שהתגלו בתקשורת לפני 19 שנה נראים כעת כמו משחק ילדים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שעבר באחרונה לבעלות עצמאית של כותבי האתר ועורכיו, יוצא היום בקמפיין ראשון לגיוס כספים באמצעות מודל מימון המונים. מנהלי האתר אומרים כי אם לא יימצא די מימון להפעלתו, הוא ייסגר בחודשים הקרובים. תקציב אתר "העין השביעית" הוא מיליון שקל בשנה.

התקציב נועד לממן את העסקתם של שלושה עיתונאים במשרה מלאה, כותבים תורמים, אחזקת האתר וכן הוצאות שוטפות. קמפיין מימון ההמונים יעלה באתר "העין השביעית".

אתר "העין השביעית" הוקם ב–1996 על ידי העיתונאי עוזי בנזימן ככתב־עת מודפס בהוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה. הימים היו אז ימי האזנות הסתר בעיתונים הגדולים והאתר סיקר בהרחבה אירועים בתקשורת הישראלית, ועסק רבות בחשיפת המניעים המסתתרים מאחורי הקלעים של כלי התקשורת בישראל. ב–2008 הפסיקה לצאת מהדורת הדפוס והאתר החל לפרסם תכנים במתכונת יומית.

כעת, אתר "העין השביעית" מציג ניתוח יומי ביקורתי של כלי התקשורת ועוסק באינטרסים שמאחורי הפעילות של חלק מכלי התקשורת המרכזיים. מהאתר נמסר כי מבקרים בו כ–160 אלף גולשים מדי חודש, ו–450 אלף דפים נצפים.

צילום: תומר אפלבאום

בחודשים האחרונים נערכו קיצוצים במכון הישראלי לדמוקרטיה, שמימן עד כה את האתר, והוחלט להפסיק את פעילותו. בעקבות כך, אתר "העין השביעית" יצא מידי המכון ועבר להיות מנוהל תחת עמותה פרטית, שבראשיה עומדים כותביו ועורכיו. יו"ר העמותה הוא עו"ד אלעד מן, הפעיל רבות 
בנושא התקשורת.

חברי הוועד הם עורך האתר שוקי טאוסיג, וכותבי האתר — ענת באלינט ואבנר הופשטיין. בעמותה חברים גם כתבי האתר, אורן פרסיקו ואיתמר ב"ז. חנוך מרמרי, עורך "הארץ" לשעבר", כיהן עד לאחרונה כעורך האתר.

עוזי בנזימן, העורך המייסד של האתר, אמר כי "'העין השביעית' נוסד על ידי קבוצה קטנה של עיתונאים פעילים, שחשה שהתנהלותה האתית והמקצועית של התקשורת מחליקה במורד תלול ומתקרבת קרבה מסוכנת למצב שבו היא עלולה לאבד את סמכותה המוסרית להוסיף ולשמש כלב השמירה של הדמוקרטיה הישראלית.

"הסכנה שהמפעל החיוני הזה ייסגר, בעידן שבו העיוותים האתיים שהתגלו בתקשורת לפני 19 שנה נראים כמו משחק ילדים, היא בלתי נתפשת".

צילום: מתוך אתר העין השב

טאוסיג מסר כי "בחודשים האחרונים עסקנו בהקמת עמותה ואנחנו יוצאים לדרך חדשה, עצמאית. באקלים התקשורתי הנוכחי אני חש שהעבודה שאנחנו עושים חשובה מתמיד.

"כשעיתונאים מתקשים יותר ויותר לפעול בחופשיות וכשאזרחי ישראל הולכים ומאבדים את האמון בתקשורת הישראלית — גוף ביקורת עצמאי אמיתי הוא חיוני. המתכונת העצמאית מרגשת ותאפשר לנו לחקור כיוונים חדשים ומעניינים, אבל היא תלויה כמובן בהצלחתנו לרתום את התמיכה שצבר 'העין השביעית' ליצירת מודל כלכלי בר־קיימא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker